Přihlásit se | Registrovat


Odeslat nové téma Odpovědět na téma
 Stránka 1 z 8  [ Příspěvků: 112 ]  »

06 srp 2013 23:36

Offline
Uživatelský avatar
Registrován: 20 říj 2008 20:11
Příspěvky: 352

chtěl bych se VV zeptat, jestli by rozhodl o tom, zda-li by bylo možné:

1. na republikovém turnaji hrát systém pavouka na 3 prohry.

2. na republikovém turnaji hrát bez základních skupin (př: rovnou třeba pavouka na 2 či 3 prohry hraného na 5 vítězných her s 10ti či 15ti kuličkami) - vím, že v průzkumu cca 5 let zpátky se pouze pavouk bez skupin moc nelíbil, ale nebylo tam zmíněno "automatické" navýšení počtu vítězných her či kuliček.

3. v určité fázi na republikovém turnaji využít možnosti zvýhodnit lépe postaveného hráče v turnaji (př: klasický pavouk na 2 prohry, kdy hraje první proti čtvrtému atd...nebo ve švýcaru + dohrávky (při vícepočetných dohrávkových skupinách)) vedením třeba 1:0 na 3, či 4 vítězné hry.

4. hrát na důlku o průměru 7,5 cm viz výsledky průzkumu velke-soubory/pruzkum-teamova-soutez.pdf , otázka č.8.


Nahoru Nahoru
  Profil
 

#

06 srp 2013 23:40

Offline
Uživatelský avatar
Registrován: 12 lis 2007 23:10
Příspěvky: 559
Věk: 41
Bydliště: Plzeň

Máme zase o čem přemýšlet. A důlek 7,5 cm co se pamatuji nebyl populární.

_________________
Kuličky hraji hlavně pro zábavu, ale pohár mě rozhodně neurazí. :-)


Nahoru Nahoru
  Profil
 

#

07 srp 2013 06:57

Offline
Registrován: 23 dub 2008 00:47
Příspěvky: 394

Mohu potvrdit, že ani já jsem se nesetkal s kladnou odezvou na otázku ohledně menšího průměru důlků. Pravda, ptal jsem se jen pár lidí...


Nahoru Nahoru
  Profil
 

#

07 srp 2013 14:32

Offline
Site Admin
Uživatelský avatar
Registrován: 10 led 2007 21:19
Příspěvky: 1161

Díky za podnět, přidávám jej do fronty úkolů pro výkonný výbor.

Co se týče 7,5 cm důlků, možná by nebylo na škodu, kdybyste kdokoliv z hráčů toto trochu testovali. Často na turnajích slýchávám povzdech nad tím, že zápas je téměř rozhodnutý po rozhozu a právě menší důlky by zvýšili důležitost cvrnkací fáze hry a snížili důležitost rozhozu (do menšího důlku se trefíte menším počtem kuliček). Mám pocit, že na těch 10 cm jsme hodně zvyklí a možná si člověk řekne, že by se hůře trefoval do menšího - ale hůře by se trefoval i soupeř :)

I když to z letošního MS nebylo zřejmé, v pár zemích se alespoň trochu podle našich pravidel hraje. Případné změny s počtem zemí, které naše pravidla přijmou, bude stále těžší prosazovat. Proto pokud bychom chtěli v tomto změnu udělat, bylo by dobré tak učinit co nejdříve. Průzkum vycházel 50/50, což je dle mého názoru dost malá podpora pro vcelku zásadní změnu v pravidlech. Nicméně pokud vás více dá vědět, že chcete, aby se výkonný výbor tímto tématem zabýval, můžeme o tomto vést diskuzi a následně udělat nový průzkum a na jeho základě případné rozhodnutí.

_________________
Kuličky weblog
Weblog o všem, co se týká našeho sportu


Nahoru Nahoru
  Profil Zobrazit autorovy stránky 
 

#

07 srp 2013 21:56

Offline
Uživatelský avatar
Registrován: 15 úno 2007 22:58
Příspěvky: 177

Právě proto aby se pravidla často neměnily tak by to rozpětí mělo být ještě větší :). Na tom Petříně byl problém se trefit i do velkého důlku, protože často i když člověk dobře mířil tak těsně před důlkem kulička náhle změnila směr. Ale co když jednou v budoucnu nějaký bohatý kuličkář postaví hřiště s dokonalým povrchem, kde nebude překážet vůbec nic :). To si dovedu představit že do současného důlku by se dalo naházet i všechny kuličky. Takže bych raději vzhledem k tý budoucnosti dal minimum 5 cm :)

Ještě jeden technický dotaz. Přeci jenom když už se tak zdokonalujeme :D. Co když hráč, který začíná rozhoz naháže do důlku všechny kuličky. Tak už vyhrál anebo háže ještě druhý hráč a má šanci taky dát všechny? V pravidlech je že hráč vyhrál hru pokud má všechny kuličky v důlku a soupeř alespoň jednu mimo důlek. Tak mimo důlek by je měl i kdyby nezačal házet, třeba v ruce :)


Nahoru Nahoru
  Profil Zobrazit autorovy stránky 
 

#

08 srp 2013 09:37

Offline
Uživatelský avatar
Registrován: 12 kvě 2010 18:07
Příspěvky: 131
Věk: 41
Bydliště: Vratimov

Spanker píše:
PAle co když jednou v budoucnu nějaký bohatý kuličkář postaví hřiště s dokonalým povrchem, kde nebude překážet vůbec nic :). To si dovedu představit že do současného důlku by se dalo naházet i všechny kuličky.

My máme hodně dokonalý povrch- hrajeme na umělé trávě. Podívej se do fotogalerie, tam je hodně fotek od nás i detailů povrchu a důlku.
Rekord z rozhozu je 6 kuliček.
Sem tam se někomu povede 5 kuliček.
Ale 10 je utopie i na tomto "rovném" povrchu. I zde se najdou nerovnosti, které lehce kuličku vychýlí.

Petr ví o čem mluvím, že?

_________________
www.ddmvratimov.cz


Nahoru Nahoru
  Profil Zobrazit autorovy stránky 
 

#

08 srp 2013 15:21

Offline
Uživatelský avatar
Registrován: 15 úno 2007 22:58
Příspěvky: 177

Neboj, já vím co je umělá tráva :). Nechci se chlubit, ale myslím, že jsem byl první kdo uspořádal turnaj v kuličkách na umělé trávě ;) http://kulicky.eu/fotogal/080420_chodov/
Ale za dokonalý ho nepovažuju, to bych spíš viděl na nějaký gumový, dokonale hladký povrch.


Nahoru Nahoru
  Profil Zobrazit autorovy stránky 
 

#

09 srp 2013 00:04

Offline
Uživatelský avatar
Registrován: 10 črc 2013 21:00
Příspěvky: 62

ad důlek 7,5 cm. Spíše jsem proti, jelikož:
1) na většině hřišť je problém s terénem, a tedy, jakákoliv neregularita (kamínek v cestě kuličky, neideálnost hrany důlku) se více uplatní (a tedy labilnější hráči by měli více důvodů ke vzteku...)
2) utkání by se logicky prodlužovala, nejen kvůli menší principielní pravděpodobnosti trefy důlku, ale i z důvodu taktizování - překážení v cestě soupeři (teoreticky, kulička těsně před středem důlku zabírá soupeři v případě důlku 10cm 16%, v případě důlku 7,5 cm 21% důlku a rozděluje důlek na dvě "branky", v případě 10cm důlku 4,2 cm a v případě důlku 7,5 cm 2,95 cm. S větší vzdáleností překážející kuličky od důlku se pravděpodobnost možnosti čistého zásahu menšího důlku rapidněji snižuje.
3) paradoxně se tím zvyšuje důležitost rozhozu, jelikož překážení hraje zvýšenou roli, takže začínající hráč má větší výhodu
4) na některých hřištích bývá i problém důlek vidět, to by se tedy v případě důlku 7,5 cm ještě zhoršilo.

Co se týká 10ti kuliček v důlku z náhozu, tak bych se přiklonil k okamžité výhře této hry toho, komu se to povedlo. (Má všechny kuličky v důlku, a soupeř má alespoň jednu kuličku mimo důlek). Soupeř mu to mohl udělat v předchozí hře anebo mu to může udělat v následující (ikdyž jsem si nejprve řekl, že každý pořadatel by patrně dal druhému hráči možnost tento výkon vyrovnat, a přivodit tak remízu. Nicméně by se musela upravit pravidla. Navíc pravděpodobnost toho je tak nízká, že to nehrozí. A taky, kdyby se to povedlo mému soupeři, tak "zasalutuji" a s radostí a se zážitkem prohraji tuto hru :-) ).


Nahoru Nahoru
  Profil
 

#

09 srp 2013 20:35

Offline
Uživatelský avatar
Registrován: 15 úno 2007 22:58
Příspěvky: 177

Velikost důlku by samozřejmě měla odpovídat kvalitě terénu. Aby se hráči nemuseli bát toho, že např. pořadatel na Petříně udělá 5 cm důlky, na umělé trávě 15 cm a pod. tak tomu by se dalo předejít tím, že průměr důlku by musel být povinně uveden v propozicích. Pak by bylo na VV jestli takové propozice schválí anebo pořadateli vrátí s tím, že velikost neodpovídá kvalitě terénu. Pak by v pravidlech nemuselo být vůbec žádné omezení na velikost důlku :)


Nahoru Nahoru
  Profil Zobrazit autorovy stránky 
 

#

09 srp 2013 21:00

Offline
Uživatelský avatar
Registrován: 20 říj 2008 20:11
Příspěvky: 352

Co se týče důlku o velikosti 7,5 cm tak to úplně luxusně popsal František ve svých dvou příspěvcích v tomto vlákně viewtopic.php?f=2&t=527.

Pro mě coby pořadatele by byla výzva uspořádat republikový turnaj na důlcích o průměru 7,5cm jak z hlediska splnění všech podmínek pro pořádání republikového turnaje tak i z hlediska přípravy kvalitního hřiště právě pro tento průměr důlků.

Další věc, která se týče velikosti důlků je ta, že se v dnešní době dost často na určitých hřištích setkávám s tím, že důlky mají větší průměr než 10cm a ještě k tomu se svažují klidně i 2cm a více, takže to už pak není 10, ale třeba 13 či 14 na čem hrajeme, což také určitě není zrovna ok a tu hru to úplně zkazí.

Myslím, že jak František tak ani já se nesnažím o to, že by se na menších důlkách hrát muselo, ale mohlo.


Nahoru Nahoru
  Profil
 

#

09 srp 2013 21:43

Offline
Registrován: 17 črc 2011 19:04
Příspěvky: 95

musím říct, že když poprvé přišel František s nápadem na použití důlku 7,5cm připadalo mi to, stejně jako téměř všem v tomto vláknu, jako úplný nesmysl. Nedovedl jsem si hru s tak malým průměrem důlku představit. Dnes, kdy už jsem rok pracovně v Ostravě, jsem měl možnost zahrát si tréninkově mnoho a mnoho her na této velikosti důlku. Navíc co se týká terénu, nejedná se o žádnou "pohodičku", hřiště a tím pádem i důlky jsou umístěny různě mezi stromy, terénní nerovnosti jsou tu opravdu velké. Přesto se hra nijak výrazně neprodlužuje a paradoxně musím říct, že zas tak velk rozdíl oproti klasickému důlku není ani v možnosti se do toho menšího trefit. Mě osobně je v podstatě jedno zda bude turnaj pořádán na důlku většího či menšího průměru, spíše bych jen chtěl aby si nejprve každý hru na menším důlku alespoň vyzkoušel a pak ji teprve hodnotil.


Nahoru Nahoru
  Profil
 

#

10 srp 2013 00:23

Offline
Uživatelský avatar
Registrován: 26 kvě 2012 13:52
Příspěvky: 86

Je pravda, že 7,5 cm důlek vyžaduje luxusní terén. Krásně zametený bez kamínků, hladký, rovný, pískovaný. Lze však maximálně eliminovat náhodný vliv terénu a pak záleží na umění hráče. Velmi často lze i na 7,5 cm zahrát čistou hru - bez chyby.

Na povrchu jako je Petřín je to skutečně nevhodné. Na jemném, pískovaném, rovném povrchu jako např. v Srbech, ve Vsetíně a lepších je to výborně hratelné.

Na 7,5 cm hráváme i ve čtyřech a více hráčích najednou, tzn. 40 a více kuliček. Přesto jsou hry dobře hratelné a zábavnější, vnáší do hry více umění, přeskoků, odstřelů, odrazů, taktického rozmísťování, prostě více kulečníkových prvků.

Co do hran, tak u platové odpadní trubky (norma 75mm, právě proto tato velikost) je to přesná, pevná, čistá, rovná hrana, mnohem lepší než kelímky, květináče apod.

Na 11 cm, které máme na hřišti, při krásném povrchu v 80% případů vyhraje začínající hráč, bo do takeho krateru se netrefí jen opravdové lamy nebo když u toho píšu smsku.

Na mnohá hřiště a mnohé Masters se 7,5 cm skutečně nehodí, je ale to ale výzva budovatelům hřišť zvýšit úroveň povrchu hřiště.

Inu, kdo se bojí, na 75 mm nehraje.

_________________
Kulotvor z hor František
Kulotvorstvo

Nemyslete si, že chápete. ;-)


Nahoru Nahoru
  Profil ICQ 
 

#

10 srp 2013 00:45

Offline
Uživatelský avatar
Registrován: 26 kvě 2012 13:52
Příspěvky: 86

Přikládám fotku povrchu kolem důlku 75mm. Terénní nerovnosti nám rozhodně cvrnky nekazí (není ani z kopce, akorát fotograf byl v tu chvíli mírně bulatý :) ).
Nikdo striktně nechce, aby takhle vypadalo 18 důlků na Petříně anebo všude v republice. Jsou však hřiště, které velmi krásné povrchy mají.
Jak napsal Martin D. nejde o změnu velikosti v pravidlech, ale o rozšíření.
A máte-li pocit, že je to těžší a složitější, nezapomeňte, že váš soupeř hraje na stejný důlek jako vy.

Nikomu to ani nechci nutit, s radostí a lehkostí budu skákat do 11cm ďury.


Přílohy:
DSC_6129.JPG
DSC_6129.JPG [ 112.12 KiB | Zobrazeno 3149 krát ]

_________________
Kulotvor z hor František
Kulotvorstvo

Nemyslete si, že chápete. ;-)
Nahoru Nahoru
  Profil ICQ 
 

#

10 srp 2013 01:00

Offline
Uživatelský avatar
Registrován: 20 říj 2008 20:11
Příspěvky: 352

Pár časových údajů z testovacího turnaje 11.8. 2012 na Petříně, kde se hrály na 7,5cm důlku zápasy dvojic a to vždy celkem s 28 kuličkami na jednu vítěznou hru. Hřiště bylo pouze zameteno, bez nějakých složitějších úprav povrchu.

1.kolo - 15 + 20min
2.kolo - 15 + 25min
3.kolo - 15 + 19min
4.kolo - 15 + 10min
5.kolo - 16 + 15min


Nahoru Nahoru
  Profil
 

#

10 srp 2013 10:02

Offline
Uživatelský avatar
Registrován: 12 lis 2007 23:10
Příspěvky: 559
Věk: 41
Bydliště: Plzeň

Co se týče důlku 75mm, tak je jasné, že se do něj bude hůře strefovat. A proč ho hráči moc nechtějí? Protože by byli sami proti sobě. Většina si chce hru ulehčit a tímto by si ji ztížili. Sám za sebe mohu říct: důlek 75mm ano, ale asi bych na něm nechtěl hrát pořád. Jednou za čas proč ne, ale na masters bych byl asi proti.

_________________
Kuličky hraji hlavně pro zábavu, ale pohár mě rozhodně neurazí. :-)


Nahoru Nahoru
  Profil
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma
 Stránka 1 z 8  [ Příspěvků: 112 ]  »

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru


Přejít na: