Přihlásit se | Registrovat


Odeslat nové téma Odpovědět na téma
 Stránka 1 z 1  [ Příspěvků: 6 ] 

13 říj 2014 13:52

Offline
Registrován: 10 čer 2013 12:25
Příspěvky: 35

Chci se zeptat, jak podle pravidel řešit, když hráč hraje dvakrát po sobě. Stává se to hodně v Neratovicích u malých dětí, že zahrají dvakrát i vícekrát mimo své pořadí. Nikde jsem to v pravidlech nevyčetla a zrovna včera tam byla debata, jak ,,potrestat" hráče, který hrál mimo své pořadí.
Já to řešila tak, že když někdo zahrál vícekrát nebo opravdu hodně jak neměl, vracela jsem mu kuličku na původní místo. Pokud už původní místo nebylo dohledatelné, tak hrál dvakráte i soupeř.
Může to tak být?


Nahoru Nahoru
  Profil Zobrazit autorovy stránky 
 

#

13 říj 2014 17:25

Offline
Uživatelský avatar
Registrován: 12 lis 2007 23:10
Příspěvky: 578
Věk: 44
Bydliště: Plzeň

Jak jsem pročítal pravidla, tak tato situace v pravidlech není vyložena. Je tam pouze 3.2.3 Hráči se střídají ve hře vždy po jednom cvrnknutí, a to bez ohledu na to, zda kulička zasáhne důlek.. Proto bych viděl řešení jak psala Věra za nejméně problematické a i je podle možností nejspravedlivější. Jednoduše: hrál jsi dvakrát, tak já taky. Nemělo by se to stávat, ale občas se to stává.

_________________
Kuličky hraji hlavně pro zábavu, ale pohár mě rozhodně neurazí. :-)


Nahoru Nahoru
  Profil
 

#

13 říj 2014 23:11

Offline
Uživatelský avatar
Registrován: 26 kvě 2012 13:52
Příspěvky: 86

Druhý cvrnk je neplatný

_________________
Kulotvor z hor František
Kulotvorstvo

Nemyslete si, že chápete. ;-)


Nahoru Nahoru
  Profil ICQ 
 

#

13 říj 2014 23:38

Offline
Uživatelský avatar
Registrován: 26 kvě 2012 13:52
Příspěvky: 86

Pokud někdo omylem zahraje dvakrát po sobě lze to považovat za neúmyslné posunutí - postupoval bych tedy stejně jako při neúmyslném posunutí.

"3.4.1 Při neúmyslném posunutí jedné či více nepohybujících se kuliček (např. kopnutí do kuličky či jejího zašlápnutí) se kulička vrátí na původní pozici. Nelze-li původní pozici zjistit, řeší se situace takto:

Jde-li o kuličku hráče, který zavinil její posunutí, umístí ji na čáru hodu, odkud pokračuje cvrnkáním kdykoliv během dané hry (za předpokladu, že je na řadě)."

Může to být sice pro juniory tvrdé, ale pak bychom museli mít zvlášť juniorské pravidla.
Pro dospělé bych to řešil takto, a domnívám se, že většina soupeřů.
V 90% případů (možná více), není problém umístit kuličku na původní místo... pokud opravdu nevím odkud jsem ji cvrnknul, cvrnkám z čáry a do příště si to již dobře zapamatuji.

Pokud to však u juniorů nijak zvlášť nehrotíme, není důvod to vůbec řešit a záleží na konkrétní situaci a důvtipu pořadatele. Je však třeba mít na paměti, že některým ambicióznějším a bystřejším juniorům pak bude vadit neregulérnost soutěže.

V mých juniorských letech se to řešilo 2x přesdržku :x , pokud jsou v Neratovicích něžnější junioři, tak doporučuji něžnou aplikaci odst. 3.4.1 :wink:

_________________
Kulotvor z hor František
Kulotvorstvo

Nemyslete si, že chápete. ;-)


Nahoru Nahoru
  Profil ICQ 
 

#

14 říj 2014 10:14

Offline
Registrován: 10 čer 2013 12:25
Příspěvky: 35

Takže vrácení kuličky na původní místo bylo správné řešení.

Tam to bylo neúmyslné, u malých dětí jejich věkem a u velkých se to stalo ve finále a jsem si jistá, že to nebylo úmyslné. Způsobila to velká nervozita obou hráčů. Jeden se tak dlouho připravoval na cvrnk až druhý po chvilce rozptýlení usoudil, že už hrál a je tedy na řadě.

Problém byl na straně tatínka prvního z hráčů. Ten argumentoval, že druhému hráči se cvrnk mimo pořadí vůbec nepovedl a vrácení kuličky na původní pozici mu dává možnost cvrnknout lépe až bude na řadě a chtěl abych ho nějak potrestala, že hrál mimo pořadí.

V dané situaci, kdy bylo poměrně jasné, že hráč číslo jedna zápas vyhraje (zápas s 5-ti kuličkami na 2 výhry, vedl 1:0 a 2:0 na kuličky v důlku, ostatní lépe postavené) jsem to nechtěla nijak hrotit a z pozice rozhodčího to řešila takto.


Nahoru Nahoru
  Profil Zobrazit autorovy stránky 
 

#

14 říj 2014 20:27

Offline
Registrován: 13 črc 2010 22:28
Příspěvky: 507

Ano, vrácení kuličky na původní místo bylo v tomto případě správné řešení.
Při hře juniorů může (a bude) v zápalu boje k těmto situacím docházet. Proto by se na tyto případy měl aplikovat článek 3.4.1. jak to výše popsal František. Vůbec nezáleží na tom, zda se cvrnk povedl, nebo ne. V případě juniorů by ani nemuselo záležet na tom, zda se kulička vrátí na milimetr stejné místo, kde původně byla. Patrně by stačilo, kdyby oba souhlasili s novým umístěním kuličky, kdyby se původní místo nedalo přesně zjistit. Junioři ještě nedovedou v takové míře taktizovat, aby hráč s novým umístěním nesouhlasil pouze proto, aby soupeř musel cvrnkat z čáry hodu.
Řešení aby soupeř hrál také 2x se nabízí jako logické, ale pravidla nic takového neznají (v některých případech by to mohlo vést k obratu celé hry), takže v juniorské kategorii bych ho nezavrhoval, ale musí s tímto řešením souhlasit i soupeř. Pokud by nesouhlasil, uplatnil by se v plné míře čl. 3.4.1.


Nahoru Nahoru
  Profil
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma
 Stránka 1 z 1  [ Příspěvků: 6 ] 

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 22 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru


Přejít na:  
cron