Vzhledem k opravdu velkému vytížení můj příspěvek bude ještě kratší, než ten Lukášův, ale snad i těch několik málo slov vám bude k užitku
Je možné, že někteří z vás, kteří jste se vyjádřili v této diskuzi, budete v následujícím funkčním období buď přímo (jako členové výkonného výboru) nebo nepřímo (svými podněty na výkonný výbor) o těchto a dalších souvisejících záležitostech spolurozhodovat. Abyste byli dostatečně v obraze a měli šanci přicházet s návrhy, které budou komplexně fungovat, přidávám níže pár informací, které by vám měli dát možnost vidět tyto záležitosti v souvislostech. Je to vesměs vysvětlení některých detailů, jak a proč funguje funguje současný systém a jak jsme se k němu dopracovali. Tyto věci je dobré brát v potaz, abychom předešli tomu, že na jedné straně dojde k nějakému vylepšení a na straně druhé tím někde vznikne problém.
Takže zde jsou slíbené postřehy inspirované vašimi příspěvky:Citace:
Turnaj mistrů počítat ho pro jeho účastníky jako 7 masters - navrhoval jsem to již před pár lety, teď mi to přijde ještě aktuálnější -
a) bylo by stále až do konce sezóny o co hrát
b) byla by větší šance, že se zúčastní i lidé, kteří to mají dopředu spočítané.
Navrhoval jsem to již před pár lety, bylo mi řečeno, že by to narušovalo bodování průběžného žebříčku na další rok. Osobně na průběžný nekoukám a řekl bych, že většina lidí také ne. A nasazení do turnajů, při vyrovnanosti, která je, to také moc ovlivnit nemůže.
Započítání 7 turnajů kvalifikovaným na Turnaj mistrů by znamenalo pro ně výhodu v plovoucím NŽ (tj. žebříčku počítaném za poseledních 12 měsíců). Nezáleží na tom, jestli se na něj někdo dívá nebo ne, podle tohoto žebříčku se nasazuje do turnajů. Ovlivnilo by to tudíž regulernost nasazení turnajů.
Dále se 12-měsíční žebříček používá pro kvalifikaci na mistrovství světa.
Nutno ještě podotknout, že script pro výpočet národního žebříčku umí pracovat s libovolným počtem započítávaných turnajů ročně, je to otázka nastavení. Nejde to ale nastavit tak, že někomu se započte 6 Masters a někomu 7, tohle neumí.
Citace:
a) bylo by stále až do konce sezóny o co hrát
Ještě se vrátím konkrétněji k tomuto bodu, protože podobnou myšlenku neslyším prvně. Při přemýšlení o nějakém kroku vedoucím k tomu, aby poslední turnaj byl nějaký dramatičtější ohledně posunů v NŽ, bych se zamyslel nad tím, o co v NŽ nám vlastně jde:
1. Buď o to hrát celý rok a na konec zažít pořádné drama.
2. Nebo mít žebříček, který co možná nejobjektivněji hodnotí, jak dobře si kdo vedl na turnajích v průběhu celého roku.
Co se týče bodu 1, o ten myslím vůbec nepřicházíme - od toho je Mistrovství republiky. 1 turnaj, jeden den a právě v ten musíte být schopni ze sebe vydat to nejlepší. Tam se projeví právě to napětí, jestli v daný okamžik dokážeme prodat, co v nás je.
Naopak co se žebříčku týče, co jsem slyšel od většiny hráčů, úspěchu v něm si cení ze všeho nejvíce, a to právě proto, že odráží výkony za celý rok.
Citace:
Zrušit Mistrovství ČR v té podobě jaké je, Turnaj Mistrů v té podobě jaké je pouze přejmenovat na Mistrovství ČR.
...
Jednou z upravených možností by bylo, že toto mistrovství by se konalo jako obvykle v červnu s tím, že se ho smí zúčastnit 12 nejlepších minulého roku.
Pokud by zůstalo bodované, je třeba si uvědomit, že by to znamenalo zásah do základních principů národního žebříčku. Pokud teď máme Turnaj mistrů jako poslední turnaj sezóny, tak to, že se na něj spousta lidí nedostane, je nijak neznevýhodní, protože v žebříčku je už nikdo přeskočit nemůže. Případné další body už mohou získat jen hráči před nimi, kteří si mohou mírně prohodit pořadí mezi sebou.
Citace:
Turnaj Mistrů - osobně si myslím, a dobře vím že nejen já, že tento turnaj by měl být vyvrcholením pro nejlepší hráče, mělo by jít o čest si na tomto turnaji zahrát a z tohoto titulu by neměl být bodován ani jako Open, ani jako Masters.
Tady je dobré vědět, že historicky mezi hráčskou veřejností se vyvíjel názor na ideální počet Masters za rok a ideální počet započítávaných turnajů. Vše to je podloženo průzkumy na maximálně možném velkém vzorku hráčů. Na základě těchto průzkumů se dlouhodobě navyšoval počet hlavních turnajů až na současný počet a v případě nebodování jednoho z nich by bylo nejspíš nutno zůstat jen u 9 Masters, protože další velká akce už by se špatně vešla do termínového kalendáře (snažíme-li se, aby byly mezi nimi ideálně 3 týdny, kde to jen je možné). V případě další velké akce by bylo třeba počítat nejen s našponovanějším kalendářem, ale také s tím, že čím více velkých akcí, tím větší šance, že buď na ně nebude dostatek pořadatelů nebo pokud se najdou, je stále menší pravděpodobnost, že jich bude více než je třeba a tudíž nebude možno moc mezi nimi příliš vybírat.
A zde ještě nějaké zamyšlení nad jinými tématy:Citace:
Někdo si možná ještě pamatuje, jak se dostal ke kulickám, přečetl si na sloupu či dveřích leták, že dělám turnaj. Ta úspěšnost je závislá na počtu vylepených plakátů. Kdo z pořadatelů dělá nějakou propagaci mimo toho, že umístí propozice na zdejší stránky?
Co se vhodnosti používání letáků týče, tak v tom naprostý souhlas a je dobře to občas zmínit. Jak se divím na turnaje, tak většina pořadatelů nad rámec základních nutností svůj turnaj nějak vyšperkuje, ať již třeba zajímavými cenami, snahou o zajímavý herní systém, prostředí turnaje apod. A pokud se někteří rozhodnete svůj turnaj vylepšit i jeho propagací, bude to naprosto skvělé
Na tomto místě připomínám, že abychom podpořili pořadatele, kteří věnují úsilí propagaci turnaje, jsou vypsány bonusové kredity za tuto činnost (nemusí jít jen o letáky, ve svém hráčském účtu najdete nespočet návodů na reklamu, včetně generátoru tiskových zpráv. Neváhejte toho tedy využít.
K letákům samotným mám co říci i co se týče čísel. Před časem jsem dělal poměrně rozsáhlý test, kdy jsem zpracoval několik návrhů letáků a ty následně testoval. Jednalo se o více než celodenní testování spojené s popíjením malinové limonády v Krčském lese
Jednotlivé letáky byly umístěny na poměrně frekventované cestě a zaznamenával jsem reakce lidí (všimli x nevšimli si letáku; četli chvílí; zaujal je a četli jej déle). Na vzorku několika stovek lidí se prokázal předpoklad, že leták s grafickým rozvržením ve styly internetové landing page, který v té době byl na netu nejrozšířenější, má nejlepší výsledky i v offline světě.
Následně při pořádání jednoho turnaje na Petříně jsem ho otestoval v praxi. Leták není žádné grafické veledílo (popravdě, je dost jednoduchý a jestli trochu ovládáte grafiku, určitě uděláte hezčí) - co je na něm důležité je použití a rozložení prvků - vlevo obrázek (kdybyste měli možnost vyměnit za fotku, nejspíš zvýšíte úspěšnost - fotka zaujme víc, než obrázek, obrázek víc než text...), vpravo od obrázku 4 důvody, proč se zúčastnit (studie zaměřené na internetový marketing, které jsem v té době analyzoval, se shodovaly, že 4 body jsou ideální - 3 jsou málo, 5 moc) a dole tzv. call to action - výzva, aby si přišli zahrát. V případě tohoto letáku je tam uvedeno místo konání bez data a času s tím, že turnaj probíhá právě teď (v praxi to znamená hrát systém, který umožňuje přihlášky v průběhu turnaje, zejména švýcar nebo mít alespoň tréninkové důlky a nějakou doplňkovou hru pro veřejnost). Tyhle letáky tudíž částečně slouží i jako směrovky. Navíc se dají do folie na dokumenty - takové ty s dírkama po straně - a za provázek se dávají na lampy apod. Snadno je pak sundáte a při turnaji na stejném místě znovu použijete - co se nákladů na čas týče, jste úplně jinde, než kdybyste tiskli letáky na akci s konkrétním datem.
Výsledná čísla pro Petřín byla snadno zapamatovatelná - 5 letáků = 1 nově příchozí. Stáhnout si ho můžete v sekci pro pořadatele.
Stejný leták umístěný v Újezdu nad Lesy před jiným turnajem měl nulovou úspěšnost (alespoň co se týče účastníků, matně si vzpomínám, že někdo se přišel podívat). Ve stejné oblasti Ondra dělal dlouhodobě výborné výsledky s tradičními letáky, umístěnými několik dnů předem. Jak je vidět, v místech s velkým pohybem lidí, kteří vyrazili ven za nějakou volnočasovou aktivitou, fungují dobře letáky typu "pojďte teď si zahrát", zatímco "sídlištní traffic" oslovíte lépe, když umístíte letáky předem.
Speciálně na Petříně, co se domluvit 20 lidí, aby každý dal 10 letáků? Pokud statistiky zapracují jako minule, máte z toho 40 lidí navíc
Jinak Ondro, neuvažuješ o uspořádání nějakých turnajů ve stylu Tvých prvních? Jak jsem naznačil výše, každý pořadatel má své vychytávky, je dobré si čas od času tu propagaci turnajů připomenout, ale bylo by naivní očekávat, že napíšeme do fóra a druhý den to všichni začnou dělat. U Tebe právě toto byla silná stránka turnajů a viděl bych jako velký přínos jí v příštím roce opět využít.
Citace:
Ale ruku na srdce, pokud jdu na procházku, náhodou dojdu k místu konání turnaji, přečtu si letáček a i se mi ta hra líbí, tak kolik z nás má čas zůstat na místě celý den, když ještě ráno o konání turnaje nemělo ani tušení?
Myslím, že tohle hodně souvisí s tím, co jsem psal výše. Věřím, že letáčky umístěné v den turnaje např. na koupališti, kam lidi jdou "zabít čas" mohou fungovat, protože těm lidem nabízíš činnost ze spektra činností, za kterými přišli (prostě cílovka = lidi v daný moment připravení trávit volný čas nějakou zábavu). Při turnaji v Křenůvkách či Mostkovicích myslím, že by tohle nefungovalo, naopak ten způsob, který praktikujete, je perfektně šitý na míru dané situaci.
Citace:
nebo s tím VV může něco dělat, aby se kuličky jako sport (za který ho někdo chce plně považovat) někam posunuly.
Odhadem 1 - 2x do roka zaslechnu někde takový zmatený názor, že kuličky snad nejsou sport a jestli neuděláme to či ono (zpravidla to, co od výkonného výboru původce výroku požaduje), tak ani nikdy nebudou. Což mě přivádí na myšlenku ujasnit si, co je to sport.
Sport je slovo se svým jasně definovaným významem. Stejně jako např. lampa je přístroj, který zajišťuje v noci světlo, sport označuje konkrétní záležitost. Není to tudíž věcí názoru, zda kuličky jsou či nejsou sport (a nebudu vás napínat - opravdu jsou sport
), stejně jako není věcí názoru, zda lampa slouží k tomu, aby v noci svítila - je to věc definice.
Definici si můžete přečíst např. na wikipedii, kde nalezete i odkazy na zdroje:
The closest to an international agreement on a definition is provided by SportAccord, which is the association for all the largest international sports federations (including association football, athletics, cycling, tennis, equestrian sports and more), and is therefore the de facto representative of international sport.
SportAccord uses the following criteria, determining that a sport should:[1]
have an element of competition
be in no way harmful to any living creature
not rely on equipment provided by a single supplier (excluding proprietary games such as arena football)
not rely on any "luck" element specifically designed into the sport
They also recognise that sport can be primarily physical (such as rugby or athletics), primarily mind (such as chess or go), predominantly motorised (such as Formula 1 or powerboating), primarily co-ordination (such as billiard sports), or primarily animal-supported (such as equestrian sport).Jak vidíte, kuličky perfektně zapadají do této definice a
jsou tudíž sportem.
Citace:
Toto posílám ještě VV (tedy těm, co si myslím, že tam jsou...
Kdybyste to někdo potřeboval, tak tady najdete aktuální přehled:
http://www.kulicky.com/vedeni-cks.phpJeště pár slov závěrem1. Co se týče ostatních otázek, ke kterým jsem se v tomto příspěvku nevyjádřil, díky za vaše názory. Stejně jako v ostatních případech členové VV fórum sledují, v případě podnětů, o kterých si alespoň 1 člen VV myslí, že si zaslouží pozornost, se vede diskuze a pokud se dojde k názoru, že u některého navrhovaného řešení převažují výhody nad nevýhodami, jde do oficiálního projednání a následného hlasování.
2. Příspěvky 2 vláken, týkající se toho samého tématu, jsem pro přehlednost sloučil v jedno.
Toť vše, snad vám tyto informace budou k užitku