Přihlásit se | Registrovat


Odeslat nové téma Odpovědět na téma
 Stránka 1 z 2  [ Příspěvků: 17 ]  »

02 zář 2014 14:40

Offline
Registrován: 10 čer 2013 12:25
Příspěvky: 35

Jelikož se opět blíží turnaj v Neratovicích chci se zeptat na pár věcí.

1. Může pořadatel nechat hrát děti starší 12 - ti let za juniory jenom proto, že hrají kuličky poprvé?
Myslím si tedy osobně, že nikoliv a vůči mladým ,,dospělákům" a ostatním juniorům je to velmi nefér.
2. Může hráč či divák nějak nechat ověřit věk juniora, pokud se domnívá, že už věkem juniorem není?
3. Ke dvoum předešlým se vztahuje následující - pokud se zjistí, že hráč nespadá do kategorie juniorů, bude z turnaje vyloučen (poslán mezi dospělé)?
3. Může hráč či divák požadovat po pořadateli, aby potrestal švindlování při hře? Napomínání se míjí účinkem.
4. Jak se vlastně trestá hráč, který :
- úmyslně posunuje své kuličky k důlku čí soupeřovy kuličky pryč
- nahazuje metr-dva před čárou pro nához
- nadává ostatním hráčům
- ruší svého soupeře
- v roli diváka ruší oba hráče a vstupuje jim do hrací plochy
- nereaguje na žádosti hráčů, diváků ani pořadatele o zachování určitého stupně klidu
- nahodí čtyři kuličky a pátou si nenápadně dá do důlku (mohlo by se to brát jako nepozornost soupeře, ale při tom počtu lidí motajících se kolem důlku to je těžké sledovat)

Jsou to dotazy, které si po turnajích v Neratovicích nepokládáme prvně. Chci upozornit, že se netýkají opravdu malých dětí do těch šesti let, které se mnohdy proviní aniž by věděly, že se provinily a nějaké ty prohřešky se tam víceméně neřeší, jelikož nebojují o žádná vyšší místa. Mluvíme tu o dětech starších, o opakovaném a úmyslném podvádění či jiném zasahování do hry za účelem poškodit soupeře.
Vím, že v Neratovicích to má pořadatel složité a obdivuji ho a jsem ráda, že nechá hrát i malé děti (přiznejme si, že jinde si nemají šanci zahrát a klidně na ně osobně dohlédnu jako to dělám s Leonardem) ale na druhou stranu mě mrzí množící se žádosti o dohled nad regulérností zápasů a ráda bych, aby to nebylo potřeba.

Za všechny Pišišvory a to především juniory Věrka.


Nahoru Nahoru
  Profil Zobrazit autorovy stránky 
 

#

02 zář 2014 18:38

Offline
Uživatelský avatar
Registrován: 15 úno 2007 22:58
Příspěvky: 177

No když se namátkou kouknu na výsledky juniorů z června na 3.místě je Robert Balvín, který je podle svého profilu na FB zadaný, studuje autoklempíře. Na 12 let hodně šikovný kluk :)
https://www.facebook.com/toncek01/about


Nahoru Nahoru
  Profil Zobrazit autorovy stránky 
 

#

02 zář 2014 19:50

Offline
Uživatelský avatar
Registrován: 12 lis 2007 23:10
Příspěvky: 578
Věk: 44
Bydliště: Plzeň

Ahoj Věrko.
Pokusím se to zde trochu rozepsat. Snad nic nenapíši nepravdivě. Pokud ano, tak mě prosím někdo opravte.
1. Juniorů se smí zúčastnit jen hráči mladší 13 let. Hráč, který dovršil věku 13 let, již není junior.
2. Ověření věku je těžké. Jako junior nemá žádný průkaz totožnosti a rodný list u sebe určitě mít nebude. Napadá mě asi jediná možnost, zeptat se dotyčného na datum narození a to i vícekrát s mírným odstupem času (minut). Pokud bude tvrdit vždy jiné datum, tak je to jasný lhář.
3. a) Pokud se zjistí, že hráč mezi juniory nepatří, tak by dle "mého" názoru měl být z juniorů vyškrtnut, jako by vůbec s nimi nehrál. Zde však ale může nastat herní problém, protože pokud by junioři nehráli tabulku každý s každým, kde vypadnutí (vyškrtnutí) jednoho hráče nic zásadně neovlivní, ale hráli by normálně např. v pavouku, kde třeba tento starší hráč vyřadí juniora a ten nemůže pokračovat ve hře, tak by byl tímto junior vážně poškozen a zde je již těžké hledat řešení. Co se týče zařazení takovéhoto hráče mezi dospělé ve výsledkové listině, tak by musel odehrát turnaj společně s dospělými. Tudíž by nemohl hrát jen s juniory. Takový případ by mohl nastat, pokud by junioři hráli společně s dospělými.
3. b) ANO, hráč může požadovat po pořadateli potrestání hráče. Trest může být např. kontumační prohra ve hře, či i vyloučení z turnaje, pokud viník opakovaně porušuje (úmyslně) pravidla a hraní fair-play.
4. 1. Pokud hráč posune svoji, či soupeřovu kuličku, tak se dle pravidel kulička vrací na původní místo. Pokud to hráč dělá úmyslně, aby tím poškodil soupeře, tak bych nejprve takového hráče napomenul (pořadatel) a kdyby to opět úmyslně udělal, tak ho nechal kontumačně prohrát, či bych ho úplně vyloučil z turnaje.
4. 2. Nához před čárou - zkrácení délky náhozu. Zde si nejsem jist, jak přesně praví pravidla, ale rozhodně to je proti pravidlům a takovýto nához nemůže být uznán jako regulérní. Pokud takto začne soupeř nahazovat, tak bych ho upozornil, že se to tak nesmí a kdyby to nezabralo, tak bych to nahlásil pořadateli a pak by již bylo na pořadateli, jak se k tomu postaví. Opět tu je možnost kontumační prohry, či vyloučení.
4. 3. Nadává ostatním hráčům. - Zde to je spíše opět na pořadateli, tedy pokud se nechci sám do takovéhoto hráče pouštět. A to mám namysli, mu jich pár uštědřit. Nadávání je proti etickému kodexu kuliček. Jako pořadatel bych takovéhoto hráče jednou upozornil a pokud by nepřestal, tak bych jej okamžitě vykázal z kuličkového hřiště a tudíž by byl i z turnaje vyloučen.
4. 4. Ruší své soupeře. - Jde o to jaký způsobem ruší. Zde je těžké určit, co je ještě v normě a co je už za hranicí férovosti. To, že někdo rozptyluje svého soupeře, tak to bych spíš zařadil mezi taktiky, ale musí to mít nějaké meze. Pokud úmyslně křičí, třeba v moment cvrnku, tak to je proti fair-play. S tímto hráčem bych si to asi vyřídil mimo oči kuličkáře a pak bych tvrdil, že uklouzl. :-)
4. 5. Ruší oba hráče, vstupuje jim do plochy. - Pokud je to opravdu pouze divák, tak bohužel u něj nemůžeme čekat nějaké patřičné chování. Ale pokud je to hráč, který je přihlášen v turnaji a zrovna nehraje, tak je to opět proti etice kuliček a fair-play. Zde také platí pravidlo: nejdříve se pokusit domluvit po dobrém, jinak to nechat vyřešit pořadatele, který takovéhoto hráče může vykázat mimo hřiště.
4. 6. Řešení jako u bodu 4. 5.
4. 7. Vždy je nejlepší při náhozu počít jak svoje, tak i soupeřovi kuličky. Pokud zjistím, že hráč vložil jednu či více kuliček do důlku a mohu to i dokázat (svědek), tak okamžitě tento čin oznámit pořadateli. Pak je opět na pořadateli, jak se k tomu postaví.
Doporučení: hráče z bodů 4. .. bych již na turnaj nikdy nepustil.
Snad to bude jako vysvětlení stačit. Kdyby ne, tak šup sem další dotazy a já se je pokusím zodpovědět.
S pozdravem
Martin Adamec

_________________
Kuličky hraji hlavně pro zábavu, ale pohár mě rozhodně neurazí. :-)


Nahoru Nahoru
  Profil
 

#

02 zář 2014 20:37

Offline
Registrován: 10 čer 2013 12:25
Příspěvky: 35

Po Zbyňkově příspěvku mám další dotaz - pokud se tedy zjistí a nějakým způsobem prokáže, že daný hráč není junior (respektive nebyl v den turnaje) a v kategorii juniorů hrál neoprávněně, je možné ho z turnaje vyřadit dodatečně?


Nahoru Nahoru
  Profil Zobrazit autorovy stránky 
 

#

02 zář 2014 22:57

Offline
Uživatelský avatar
Registrován: 12 lis 2007 23:10
Příspěvky: 578
Věk: 44
Bydliště: Plzeň

Ano, výsledková listina jde kdykoliv upravit. Ale protest musí být podán do 30 dní pokud se nepletu. To bych se musel podívat do pravidel.

_________________
Kuličky hraji hlavně pro zábavu, ale pohár mě rozhodně neurazí. :-)


Nahoru Nahoru
  Profil
 

#

03 zář 2014 07:51

Offline
Uživatelský avatar
Registrován: 12 kvě 2010 18:07
Příspěvky: 130
Věk: 44
Bydliště: Vratimov

Martin Adamec píše:
2. Ověření věku je těžké. Jako junior nemá žádný průkaz totožnosti a rodný list u sebe určitě mít nebude.

Rozhodně by u sebe měl mít aspoň kartičku zdravotní pojišťovny.
Tam je datum narození. Starší děti si jí nosí sami.
Nebo je taky možnost tuto povinnost zapsat do pravidel, že se děti od 10 let budou prokazovat tímto průkazem.

_________________
www.ddmvratimov.cz


Nahoru Nahoru
  Profil Zobrazit autorovy stránky 
 

#

03 zář 2014 12:11

Offline
Registrován: 10 čer 2013 12:25
Příspěvky: 35

Martine díky moc za všechny odpovědi.

Prokázání věku je složitý, to je jasný. Co s námi jezdí kluci, tak ti s sebou kartičku pojišťovny nevozí, ale většinou mají průkazky na slevu jízdného.

My jsme protestovali spíš jen tak tiše, že tam některým už dvanáct určitě není, protože nám přišli velcí, ale bez důkazu jsme oficiálně neprotestovali.

Spíš se teď chceme líp připravit, kdyby vyvstal opět nějaký opakovaný prohřešek. Hlavně jsme chtěli vědět jaký trest by dotyčného čekal a jestli může hráč žádat po pořadateli, aby dotyčného potrestal. Ono tam napomínání nemá valný smysl. Dřív když jsem hrála za dospělé, tak jsem to tolik nestíhala sledovat. Ale letos dohlížím na Leonarda při jeho zápasech (jsou mu 4 a chápání pravidel je na něj složitý) a tak toho vnímám mnohem víc. Poslední turnaj byl už opravdu extrémně vyhrocený v těch důležitých soubojích o první místa.

Na jednu stranu oceňujeme, že se snaží pořadatel přilákat ke kuličkám více dětí. Na druhou stranu ale ti velcí jsou spíš za trest a turnaji škodí. Přitom ti opravdu malí, co se tím spíš jen baví zůstali mimo turnaj, protože jich bylo hodně.

Ještě jeden dotaz, může pořadatel odmítnout nějakého hráče a nezapsat ho do turnaje, pokud ano z jakých důvodů?


Nahoru Nahoru
  Profil Zobrazit autorovy stránky 
 

#

03 zář 2014 16:53

Offline
Uživatelský avatar
Registrován: 12 lis 2007 23:10
Příspěvky: 578
Věk: 44
Bydliště: Plzeň

Odmítnutí hráče může nastat. Pokud se ví o hráči, který chodí spíš na turnaje ostatním znepříjemňovat hru, tak takový hráč je nežádoucí u všech a proto jej může pořadatel nezapsat do turnaje, protože důvod je zde jasný a zdůvodnitelný. Problém by mohl nastat, kdyby to byl hráč z daleka a jel by třeba 500 km za turnajem a tam by se dozvěděl, že nemůže nastoupit. To já být v jeho kůži, tak bych asi hodně vybouchl. Proto je lepší, když hráče upozorní pořadatel předem.

_________________
Kuličky hraji hlavně pro zábavu, ale pohár mě rozhodně neurazí. :-)


Nahoru Nahoru
  Profil
 

#

05 zář 2014 15:16

Offline
Site Admin
Uživatelský avatar
Registrován: 10 led 2007 21:19
Příspěvky: 1162

Ahoj Věruš,

jsem rád, že se informuješ takhle dopředu, je to určitě dobrý přístup, díky němuž věřím, že se vše podaří v pohodě zvládnout.

Martin to krásně rozepsal, já ho ještě doplním v některých bodech:

Může hráč či divák nějak nechat ověřit věk juniora, pokud se domnívá, že už věkem juniorem není?

V Soutěžním řádu se praví toto:

7.1 Hráč má v soutěži zejména tyto povinnosti:
...
předložit pořadateli nebo zástupci svazového orgánu na vyzvání průkaz totožnosti


Jako pořadatel bych to s kontrolou totožnosti nepřeháněl, ale pokud někdo na 99% vypadá, že je opravdu starší, požádal bych ho, nechť svůj věk (byť zpětně - např. zasláním scanu nějaké průkazky na email pořadatele) prokáže.

pokud se zjistí, že hráč nespadá do kategorie juniorů, bude z turnaje vyloučen (poslán mezi dospělé)?

Tady je hrozně důležité to samé, co platí obecně pro všechny situace, kdy něco není tak, jak má být. Chce to začít řešit co nejdřív - čím dříve bude pořadatel upozorněn (popř. podán protest, pokud by to situace vyžadovala), tím spíše s tím může něco dělat. Např. když si všimneš 15-letého "juniora" ve chvíli, kdy nastupuje k prvnímu zápasu, je mnohem snažší ho přepsat do dospělých než když si toho všimneš ve chvíli, kdy hraje finále.

Může hráč či divák požadovat po pořadateli, aby potrestal švindlování při hře?

Jestli u těch juniorských zápasů hodně býváš, co se domluvit s pořadateli, jestli by nechtěli Tvou pomoc jako rozhodčí mezi juniory? Nemyslím tím, že bys nějak obětovala svůj turnaj, ale pokud sleduješ mezi svými zápasy juniory, mohla by ses takto zapojit. Jak znám pořadatele v Neratovicích, velmi se snaží a věřím, že by byli za toto rádi.

Pokud dojde ke švindlování, hráč může být podle čl. 3.4.8 Pravidel potrestán:

3.4.8 Hráč, který se dopustil nesportovního chování v průběhu turnaje, může být dle závažnosti provinění potrestán kontumační prohrou v dané hře nebo zápase či diskvalifikován.

Pokud bys byla v pozici rozhodčí, zpravidla v takových situacích kde to jde se začíná domluvou, ale podle toho, co jsem slyšel z minulosti, tak někteří mlaďoši jsou zdárným příkladem, kdy si toto pravidlo zaslouží aplikovat v praxi. Pokud by tedy domluva nefungovala, začal bych s kontumační prohrou v dané hře a pokud by to nepomohlo, tak bych přistoupil k těm přísnějším možnostem. U opravdu hrubého nesportovního chování bych se s nimi nemazlil a okamžitě diskvalifikoval.

Pokud bys byla v pozici diváka, chce to požádat rozhodčího okamžitě o zásah. Pokud existují věrohodná svědectví (nebo situaci sám viděl, hřiště není až tak velké), může situaci řešit výše popsaným způsobem, pokud ne, tak může zápas alespoň ohlídat nebo delegovat někoho na tento úkol.

Jak se vlastně trestá hráč, který:

To je na rozhodnutí pořadatele, který musí zhodnotit "nesportovnost" chování daného hráče a aplikovat pravidlo, které jsem rozebral výše. Pro inspiraci tady napíšu, jak bych s největší pravděpodobností postupoval já (mějme ale stále na paměti, že když 2 dělají "totéž", nemusí to být totéž; je třeba vzít v potaz i to, jestli někdo třeba permanentně dělá menší prohřešky).

- úmyslně posunuje své kuličky k důlku čí soupeřovy kuličky pryč -> jasné nesportovní chování, první napomenutí bych hráči udělil minimálně rovnou formou kontumační prohry v dané hře
- nahazuje metr-dva před čárou pro nához -> z toho místa nemá co házet, nechť sebere své kuličky a hází je znovu; při dalším nerespektování čáry hodu bych to bral jako nesportovní chování řešené jako v přechozím bodě
- nadává ostatním hráčům -> zhodnotil bych míru, pokud by napomenutí nefungovalo, nemá tam takový člověk co dělat -> diskvalifikace a vyprovození ze hřiště (jako požádal bych někoho z hráčů s postavou Míry Tlustého, aby danému výrostkovi ukázali, kde je východ :) )
- ruší svého soupeře -> poprvé bych vždy napomenul, protože co je rušení pro jednoho, nemusí být pro druhého - mělo by mu být jasné, že dělá něco, co by neměl. Ve chvíli, kdy mu to určitě jasné je, přistoupil bych opět k sankcím v čl. 3.4.8, od nejmírnější a pokud by to nestačilo, tak po tvrdší.
- v roli diváka ruší oba hráče a vstupuje jim do hrací plochy -> pokud je jen divák a domluva nepomůže, vyprovodit ze hřiště (to je velká výhoda Neratovic, kde toto lze snáze udělat než na veřejných místech), pokud by to byl i hráč, tak diskvalifikace za nesportovní chování (mírnější tresty zde aplikovat nelze, protože nehraje svůj zápas).
- nereaguje na žádosti hráčů, diváků ani pořadatele o zachování určitého stupně klidu -> stejně jako v předchozím bodu
- nahodí čtyři kuličky a pátou si nenápadně dá do důlku (mohlo by se to brát jako nepozornost soupeře, ale při tom počtu lidí motajících se kolem důlku to je těžké sledovat) -> tohle rozhodně není chyba soupeře, pokud si toho nevšimne - tohle mi osobně přijde hodně nesportovní a zvažoval bych mezi kontumační prohrou celého zápasu nebo diskvalifikací

Ještě jeden dotaz, může pořadatel odmítnout nějakého hráče a nezapsat ho do turnaje, pokud ano z jakých důvodů?

Soutěžní řád tuhle otázku upravuje takto:

2.1 Všechny turnaje kromě výjimek uvedených v tomto Soutěžním řádu jsou otevřeny pro všechny hráče, a to i nečleny ČKS.

2.2 Omezení práva účasti je možné:

na mezinárodních turnajích
na Turnaji mistrů
na nežebříčkových turnajích
na ostatních turnajích, pro které tuto výjimku schválil výkonný výbor ČKS


Pokud by ze strany nějakého hráče docházelo pravidelně k nějakému opravdu silně nesportovnímu chování, tako pokud to někdo zdokumentuje (určitě má na turnaji někdo mobil s kamerou) nebo budou poskytnuta dostatečně průkazná svědectví, lze se obrátit na výkonný výbor, který může danému hráči udělit zákaz startu po nějakou dobu. Hovoříme tu však ale o opravdu extrémních případech - v praxi věřím, že postačí rozumně aplikovat článek Pravidel o nesportovním chování a pokud se někteří nebudou schopni rozumně chovat, poděkujme jim za to, že svým startovným přispěli na chod turnaje, kterého si po jejich diskvalifikaci užijeme i bez jejich přítomnosti a budou-li si přát, nechť příště přijdou přispět znovu :)

_________________
Kuličky weblog
Weblog o všem, co se týká našeho sportu


Nahoru Nahoru
  Profil Zobrazit autorovy stránky 
 

#

08 zář 2014 14:01

Offline
Registrován: 10 čer 2013 12:25
Příspěvky: 35

Petře díky moc za doplňující informace. Jelikož v Neratovicích dohlížím na Lea, aby hrál podle pravidel (chápe je přiměřeně svému věku, tedy ne všechny), tak sama turnaj nehraji. Díky tomu mám víc času ty juniory sledovat a minule už jsem se neudržela a když jeden z hráčů už podruhé během hry manipuloval se soupeřovou kuličkou, tak jsem ho napomenula. On argumentoval tím, že ale kuličky hraje poprvý, tak jako švindlovat může (myslím si, že nakonec skončil třetí). Napomenutí tam moc nezabralo, pak se stalo to s tou nenápadně vhozenou pátou kuličkou do důlku. To jsem ale neviděla. Tam všeobecně nějaká napomenutí jdou jedním uchem dovnitř a druhým ven. Proto bych já i děti v zájmu klidu a spravedlivého průběhu turnaje byla ráda, kdyby se přešlo od napomínání k trestům.
Musím zdůraznit, že pořád je řeč o velkých klucích, co se chovají nesportovně opakovaně a bojují i o medaile a ne o těch mrňousech, co dělají prohřešky zcela v mezích svého věku a končívají poslední.

Turnaje v Neratovicích jsou u nás v oddíle mezi juniory oblíbené a vážně je fajn, že se organizátoři snaží ke kuličkám děti přitáhnout a bylo by smutný, kdyby mi tam Pišišvořata přestala chtít jezdit z výše zmiňovaných důvodů.
Proto tedy vážně uvažuji, že nabídnu pomoc (v rámci mých možností) s dohledem nad zápasy. Jak zmínil Petr. Pokud by byla moje nabídka přijata, co bych ještě jako rozhodčí měla z pravidel vědět?


Nahoru Nahoru
  Profil Zobrazit autorovy stránky 
 

#

08 zář 2014 14:45

Offline
Registrován: 10 čer 2013 12:25
Příspěvky: 35

Příloha:
Neratovice 22.6.14' 003.jpg
Neratovice 22.6.14' 003.jpg [ 33.43 KiB | Zobrazeno 3078 krát ]


Koukla jsem na odkaz Zbyňka Fojtíka a srovnala ho s fotkou z turnaje v Neratovicích. Pokud je to skutečně jeden a ten samý kluk, tak už mu podle profilu dvanáct bylo hodně dávno. Ovšem naše blbost, že jestli tomu tak skutečně je, že jsme neprotestovali víc nahlas a oficiálně.


Nahoru Nahoru
  Profil Zobrazit autorovy stránky 
 

#

11 zář 2014 09:32

Offline
Registrován: 10 čer 2013 12:25
Příspěvky: 35

Chci se zeptat, jestli by se toto pravidlo dalo aplikovat v případě úmyslného posunutí si kuličky blíže k důlku (švindlování) namísto kontumace hry. Jako taková mírnější verze trestu následující třeba po napomenutí hráče, kontumace by byla dalším krokem.

3.2.9 Hráč má v každé hře možnost 1x manipulovat se svou kuličkou, s níž bude v následujícím cvrnku hrát, za účelem úpravy povrchu pod ní. Kromě této možnosti nesmí žádným jiným způsobem než cvrnkáním úmyslně měnit polohu svých kuliček - učiní-li tak, pokračuje ve hře cvrnkáním dané kuličky z čáry hodu (za předpokladu, že je na řadě).


Nahoru Nahoru
  Profil Zobrazit autorovy stránky 
 

#

11 zář 2014 11:32

Offline
Registrován: 13 črc 2010 22:28
Příspěvky: 507

Ano, cvrnkáním z čáry hodu lze hráče potrestat za jakýkoliv prohřešek proti pravidlům. Záleží na uvážení pořadatele (případně rozhodčího, je-li určen)


Nahoru Nahoru
  Profil
 

#

11 zář 2014 13:47

Offline
Site Admin
Uživatelský avatar
Registrován: 10 led 2007 21:19
Příspěvky: 1162

Pišišvor píše:
tomu mám víc času ty juniory sledovat a minule už jsem se neudržela a když jeden z hráčů už podruhé během hry manipuloval se soupeřovou kuličkou, tak jsem ho napomenula. On argumentoval tím, že ale kuličky hraje poprvý, tak jako švindlovat může (myslím si, že nakonec skončil třetí). Napomenutí tam moc nezabralo, pak se stalo to s tou nenápadně vhozenou pátou kuličkou do důlku. To jsem ale neviděla. Tam všeobecně nějaká napomenutí jdou jedním uchem dovnitř a druhým ven. Proto bych já i děti v zájmu klidu a spravedlivého průběhu turnaje byla ráda, kdyby se přešlo od napomínání k trestům.

Chápu a naprosto souhlasím. Pokud sama nehraješ, tak věřím, že jako rozhodčí můžeš být pro soutěž juniorů opravdu velkým přínosem.

Citace:
Pokud by byla moje nabídka přijata, co bych ještě jako rozhodčí měla z pravidel vědět?

Určitě bych se s nimi v rozumné míře seznámil (nicméně soudě z Tvého dalšího dotazu jsi tak již učinila velmi pečlivě :) ), vzal bych si s sebou jejich 1 výtisk (nebo uložil třeba do telefonu - to může být praktičtější, můžeš tak používat vyhledávací funkci) a hlavně bys se připravil na to, že junioři mohou být zbrklí. Takže dojde-li k jakémukoliv problému, první, co doporučuju udělat, je přerušit hru. Ujistit se, že oba chápou, že dokud se nevyřeší sporná situace, nemají s kuličkama nijak hýbat.

I když většina událostí při hře je jasně ošetřena v Pravidlech, jsou specifické situace, kde na výklad může být různý názor. Stejně tak si prostě v daném okamžiku nemusíš být vším 100% jistá. V takových případech můžeš po zastavení hry v klidu projít Pravidla a ukázat oběma aktérům, že na základě nějakého konkrétního článku se domníváš, že situace by se měla řešit daným způsobem. Pokud by některý z nich měl jiný názor, tak jsou 2 možnosti:

1. Shledáš, že má pravdu a použiješ jeho řešení.
2. Nesouhlasíš s jeho názorem na věc, pak můžeš jako rozhodčí rozhodnout sama nebo po poradě s pořadatelem (což bych považoval za "bezpečnější" variantu, protože takto snížíš riziko, že se dopustíš nějaké chyby).

Citace:
Koukla jsem na odkaz Zbyňka Fojtíka a srovnala ho s fotkou z turnaje v Neratovicích.

Mně ten na fotce v Neratovicích přijde, že má víc "ulízané" vlasy vpředu, (na druhou stranu má kšiltovku, fotka na FB nemusí být aktuálního data), takže takhle si jistý vůbec nejsem.

Citace:
Chci se zeptat, jestli by se toto pravidlo dalo aplikovat v případě úmyslného posunutí si kuličky blíže k důlku (švindlování) namísto kontumace hry. Jako taková mírnější verze trestu následující třeba po napomenutí hráče, kontumace by byla dalším krokem.

3.2.9 Hráč má v každé hře možnost 1x manipulovat se svou kuličkou, s níž bude v následujícím cvrnku hrát, za účelem úpravy povrchu pod ní. Kromě této možnosti nesmí žádným jiným způsobem než cvrnkáním úmyslně měnit polohu svých kuliček - učiní-li tak, pokračuje ve hře cvrnkáním dané kuličky z čáry hodu (za předpokladu, že je na řadě).

Toto je dost zajímavá otázka. Tento článek byl myšlen tak, že pokud by si někdo terén pod kuličkou upravoval podruhé za hru, tak ji musí hrát z čáry hodu. Pokud však člověk vezme doslovně v potaz text této části Pravidel, tak se domnívám, že by to na tuto situaci šlo také vztáhnout. Změnil úmyslně polohu kuličky, a to za jiným účelem než je úprava povrchu pod ní - takže ano.

Zároveň to nevylučuje použití článku o nesportovním chování a přísnější trest. Při stanovování postihu bych se snažil přemýšlet tak, že z dlouhodobého hlediska se hráči nesmí vyplatit švindlovat. Pokud si někdo dá kuličku do důlku, nepřijde se na to ve 100% případů. Pokud hráč bude potrestán jen umístěním kuličky na čáru hodu, tak pokud takové chování bude praktikovat dost často a přijde se na to jen občas, může se mu to vyplatit. Proto jsem ve svém přechozím příspěvku pro takovýto prohřešek navrhoval kontumační prohru v celém zápase nebo diskvalifikaci z turnaje - obzvláště při té diskvalifikaci by to znamenalo, že i když mu to párkrát za turnaj projde, v konečném důsledku se mu to nevyplatí.

_________________
Kuličky weblog
Weblog o všem, co se týká našeho sportu


Nahoru Nahoru
  Profil Zobrazit autorovy stránky 
 

#

12 zář 2014 08:48

Offline
Uživatelský avatar
Registrován: 08 zář 2010 19:58
Příspěvky: 70
Věk: 62
Bydliště: Kladno

Ahoj Piššišvorko a ostatní piššišmánci.
Kuličky v Neratovicích mají svá určitá specifika.
Například dělají se hlavně pro místní děti a ty jsou rády, že si mohou přijít zacvrnkat.
Pravidla pro ně nejsou až tak důležitá, spíš moc složitá.
A Fair Play chápou tak, že nás cizáky tolerují.
Tu fotku chlapečka, bych raději nezveřejňoval, mohl by z toho být celkem pěkný problém.
Kdo chce do Neratovic, .....................kuličky si zahrát zajede.
Mají tam moc hezké kuličkové hřiště,............ dobře se tam vaří a je tam i krytý bazén.

Pořadatelé jsou snaživí a před jejich trpělivostí a vytrvalostí smekám.

Například ve Vsetíně to letos úplně zabalili, a to tam měl Karel F. podstatně kvalitnější "materiál".
S pořádáním turnajů skončili i ve Vratimově, kde jsou profesionální specialisté na práci s dětmi :shock:
Takže jediné ryze juniorské, stále se rozrůstající, podhoubí jsou dnes Piššišvorové a těm zas chvilku potrvá,
než nějaký turnaj, třeba v Pečkách, nejen pro místní, uspořádají.
A tomu Vám přeji hodně zdaru.


čulis-kutulis :twisted:
ps. že to nebylo k tématu ?
Ale bylo, jenom z trochu jiného pohledu.


Nahoru Nahoru
  Profil
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma
 Stránka 1 z 2  [ Příspěvků: 17 ]  »

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 6 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru


Přejít na:  
cron