Přihlásit se | Registrovat


Odeslat nové téma Odpovědět na téma
 Stránka 1 z 1  [ Příspěvků: 7 ] 

07 dub 2014 10:33

Offline
Uživatelský avatar
Registrován: 15 úno 2007 22:58
Příspěvky: 177

Kelímky na turnajích mne už delší dobu rozčilují a po posledním turnaji bych už k tomu něco napsal. Sice, pokud si pamatuju, jsem byl první kdo kelímky na turnaji zavedl, tak jsem taky první kdo je na svých turnajích dávno zrušil :). Smyslem kelímků bylo aby si hráči nemuseli špinit ruce, hlavně při dešti když je v důlku plno bláta. Moje první kelímky byly taky jenom do půlky důlku, právě proto aby nezasahovaly do hry. V současné době mi přijde, že pořadatelé mají kelímky hlavně pro parádu, aby to hřiště hezky vypadalo a kelímky byly pěkně zarovnané s povrchem. To že hrany kelímků podstatně ovlivňují hru se mi zdá, že pořadatele až tak netrápí. Na posledním turnaji v Srbech to už byl fakt extrém co tam kelímky dělaly. Přestože zkušení hráči před každou hrou pískem zasypávali mezery u hran kelímků tak kuličky se tam přesto neustále zastavovaly a pokud hráč dal trochu větší ránu tak kulička o hranu přeskakovala přes důlek. Fakt jsem ještě nezažil, aby při náhozu mi kuličky přejely v pohodě přes důlek jakoby tam ten důlek vůbec nebyl (semtam občas jo, ale ne v takovémto množství).
Myslím si, že by kelímky v žádném případě neměly zasahovat do hry. Měla by být stanovena nějaká hranice, např. že musí být hrana kelímku minimálně 1 cm pod úrovni povrchu. Nebo ty kelímky zrušit úplně. Raději si budu špinit rucem než se rozčilovat nad kelímkem, navíc mi příjde přírodní důlek mnohem vhodnější i z důvodu kuličkové tradice. Pokud ty kelímky zůstanou jak jsou tak by měl hráč mít možnost v případě, že kelímek ovlivní hru, tento kelímek ze země odstranit stejně jako má právo odstranit jakoukoliv jinou překážku :)


Nahoru Nahoru
  Profil Zobrazit autorovy stránky 
 

#

07 dub 2014 18:35

Offline
Uživatelský avatar
Registrován: 10 črc 2013 21:00
Příspěvky: 64

Zbyňku, chápu Tvoje rozladění, ale možná příště piš až povychladneš. Smyslem kelímku/trubky není paráda, ale "regulérní" kruhový obvod důlku, a tedy "důlek stejný ze všech směrů". Vystouplým okrajem anebo bořivým pískovištěm před hranou nastává jiná "neregulernost" a souhlasím s Tebou, že opravdu horší. V každém případě je potřeba, aby hrana byla něco málo pod úrovní terénu. Optimální by bylo vytmelení okolí jílem s pískem. Vysypávání jemným pískem nestačí. Nemám zkušenost, jak ty důlky v Srbech samovolně pracují, a možná to Jarda, byť tomu pozornost věnoval, podcenil. Já jsem během své cesty turnajem (nepříliš úspěšné -takže bych měl mít tendenci hledat výmluvu) zaznamenal nějaký problém tohoto rázu asi tak 4x, a nenamíchlo mě to.
Možná ale jen proto, že se soupeři dělo totéž. Do pravidel ("výška kelímku max 1cm pod úroveň okolního terénu") bych to fakt nepletl. Kdyby všechno ostatní bylo se stejnou důkladností, tak by byla nestravitelná. Hráč prostě musí vstřebat "nekvality" terénu. Ten, kdo to umí lépe, má výhodu. To přece platí i se sklonem terénu, místy s různou odrazivostí a třením a pod. Opravdu si myslíš, že vyndáním kelímku by v Srbech, či kde jinde, vznikl rázem regulérnější důlek?


Nahoru Nahoru
  Profil
 

#

07 dub 2014 19:10

Offline
Uživatelský avatar
Registrován: 26 kvě 2012 13:52
Příspěvky: 86

jokeroskater píše:
... Optimální by bylo vytmelení okolí jílem s pískem. Vysypávání jemným pískem nestačí.


Vytmelení jen jílem! :!: Právě kvůli nekosolidované vícezrné směsi dochází k pasivní sedimentaci materiálu při otřesech nárazy kuliček do výztuže (v případě důlku bez výztuže se během velkého turnaje zničí hrany mnohem více). Při pasivní sedimentaci dochází k poklesu jemnějších zrn mezi zrny hrubšími a celkově pak poklesu hladiny celé směsi pod původní hladinu, kde je výztuž.
Pokud je směs co nejjemnozrnější a homogenní, není kam poklesnout.
1. Vytmelení by mělo probíhat za současného vlhčení, voda pomůže vyplnit prostor zrny
2. úprava po vyschnutí, něco opět sesedne, takže doplnit vrchní vrstvu opět za současného vlhčení, aby se nová vrstva spojila s podložní.
Výztuž stačí sklepnout 1-3 mm pod úroveň terénu na začátku. Při kvalitním vytmelení terén sedne max o 1-3 mm za turnaj.

Včera na Hané jsme jednoduše několikrát v průběhu turnaje zaráželi hrany výztuže pod úroveň terénu a bylo po komplikacích :D
Ano v sobotu to často pokazilo několikrát cvrnky všem, zvláště "dvojáky" byly tímto neproveditelné (viz foto), přesto si s tímto v každém zápase vždy aspoň jeden poradil a dokázal vyhrát :D

Letos bohužel obecně tento jev častý všude, kvůli velmi suchým povrchům a extrémně suchému období. Už teď povrch připomíná konec srpna. Supr jarní kuličková hlínečka není ani u nás v lese :cry:


Přílohy:
10156162_424879840982414_6063663385920112981_n.jpg
10156162_424879840982414_6063663385920112981_n.jpg [ 118.51 KiB | Zobrazeno 3142 krát ]

_________________
Kulotvor z hor František
Kulotvorstvo

Nemyslete si, že chápete. ;-)
Nahoru Nahoru
  Profil ICQ 
 

#

08 dub 2014 00:21

Offline
Uživatelský avatar
Registrován: 15 úno 2007 22:58
Příspěvky: 177

jokeroskater píše:
Smyslem kelímku/trubky není paráda, ale "regulérní" kruhový obvod důlku, a tedy "důlek stejný ze všech směrů".

Já samozřejmě chápu tyto důvody a věděl jsem dopředu že mne kvůli tomu někdo za to označení "parády" tímto napadne :), ale i tak ty důvody považuju za určitý druh "parády". Nemyslím si že je až tak nutné aby měl důlek ideálně kulatý tvar, aby byl stejný ze všech směrů, pořád si stojím za tím, že ať je jakýkoliv, hlavně když je přírodní a že kelímek by nikdy neměl zasahovat do hry.
jokeroskater píše:
Já jsem během své cesty turnajem zaznamenal nějaký problém tohoto rázu asi tak 4x, a nenamíchlo mě to

U vyrovnaných hráčů úplně stačí i jeden takový případ aby zásadně ovlivnil hru. Já měl minimálně ty 4 případy v každém zápase, kolkrát určitě i v jedné hře.
jokeroskater píše:
Hráč prostě musí vstřebat "nekvality" terénu. Ten, kdo to umí lépe, má výhodu. Opravdu si myslíš, že vyndáním kelímku by v Srbech, či kde jinde, vznikl rázem regulérnější důlek?

Myslím, právě proto, že jsem napsal, že za regulérní považuji jakýkoliv přírodní důlek.
Tady bych se ještě pozastavil nad jednou oblíbenou formulí některých hráčů "Vždyť je to pro oba hráče stejné". To zní sice hezky, ale tohle se nedá takhle používat. Nejlepší je si vždycky představit nějakou extrémní situaci, na které se nejlíp pochopí co jak působí. Když si představím jakýkoliv křivý, rozbitý, hrbolatý přírodní důlek, tak budu souhlasit s tím, že je to pro oba hráče stejné a nebudu proti tomu nic namítat. Když ale třeba při použití kelímku ten kelímek bude čouhat třeba jeden centimetr nad zemí, nebo klidně pro lepší představivost třeba půl kelímku nad zemí :D, tak myslíš, že se hráči smíří s tím, že je to pro oba hráče stejné? :), docela bych o tom pochyboval :D. Je to sice extrém, ale kde je ta hranice? 1 mm nad zemí už ano? nebo ještě ne?

Ještě mne napadla extrémně extrémní situace, to ale neberte zas tak vážně, spíš jako kuriozitu :D. Když už se mi v hlavě šrotili všelijaké situace, tak co kdyby se pořadatel vůbec nenamáhal s hloubením nějakých důlků a kelímky by postavil jen tak na zem :D. Vypadá to, že by takový důlek odpovídal pravidlům. Byl by patřičně široký i hluboký, nikde není napsané, že musí být v zemi :D , ale vždyť je to jedno, bylo by to pro všechny hráče stejné :) (Omlouvám, se za to rejpnutí ;) , já jen chci zdůraznit, že toto zaklínadlo se nedá používat všude :) )


Nahoru Nahoru
  Profil Zobrazit autorovy stránky 
 

#

08 dub 2014 21:46

Offline
Site Admin
Uživatelský avatar
Registrován: 10 led 2007 21:19
Příspěvky: 1162

Zbyňku, co se týče Pravidel a kelímků:

Pravidla to dle mého názoru již ve velké míře řeší - čl. 2.4 říká, že Kuličky se hrají na povrchu, který musí být dle možností upraven tak, aby se na něm vyskytovalo co nejméně horizontálně - vertikálních nerovností. Není žádný důvod, aby to neplatilo i pro hrany důlku - ty by tedy měly být pod úrovní povrchu, aby netvořily nerovnost. V praxi je to o jen o možnostech a/nebo zručnosti pořadatele.

Úplné zakázání kelímků si moc neumím představit, na měkčích terénech by se bez nich nemuselo vůbec dát hrát (např. písčité hřiště po dešti - stačilo by pár vyndání kuliček z důlku a byl by nehratelně velký).

Citace:
co kdyby se pořadatel vůbec nenamáhal s hloubením nějakých důlků a kelímky by postavil jen tak na zem :D. Vypadá to, že by takový důlek odpovídal pravidlům. Byl by patřičně široký i hluboký, nikde není napsané, že musí být v zemi :D

Vidím, že přijmout čl. 4.1 Pravidel skutečně nebyl vůbec špatný nápad :)


Františku:

Kdysi jsi ve fóru zmínil ideu, že bys udělal nějaký workshop ohledně přípravy 7,5 cm důlků. To určitě není špatný nápad, čtení Tvých příspěvků mě přesvědčuje, že by určitě hodně lidem pomohlo Kulutvorské know-how v této oblasti. Napadá mě, co takhle udělat nějaké instruktážní video? Nemá to sice takové kouzlo jako osobní setkání v rámci workshopu (nicméně video nevylučuje následný workshop), ale má jednu velkou výhodu - mohou z něho čerpat i ti, kteří by se workshopu nezúčastnili, a to třeba i po letech.

_________________
Kuličky weblog
Weblog o všem, co se týká našeho sportu


Nahoru Nahoru
  Profil Zobrazit autorovy stránky 
 

#

09 dub 2014 14:02

Offline
Uživatelský avatar
Registrován: 26 kvě 2012 13:52
Příspěvky: 86

Zbyňku smekám jaký jsi kliďas, že Tě vystouplá hranka, která Tě někdy i 4x za hru pozlobila, nenaštvala a v klidu jsi nic na turnaji nepotřeboval spravit.

Bo mě třeba trochu naštvala v prvních zápasech, tak jsme si ji před hrou vždy zkontrolovali a došlápnuli a zatlačili, co to šlo. Kladivo a prkýnko, co tam Jarda měl, jsme ani nepotřebovali.
Ale třeba v neděli v Mostkovicích mě hranka pozlobila natolik, že jsem šel za pořadatelem a poprosil o sklepání pořádným kladivem přes prkýnko a hned byla krásná a krásně se hrálo :mrgreen:
Úplně jsem tady do fóra po víkendu zapomněl napsat jak mě to potěšilo a jak oceňuji pořadatelskou vstřícnost, spolupráci a péči. :D

Petře ano, vím! Slíbil jsem i video tady ve fóru. Natočeno ve čtvrtek podvečer, pak ale přes víkend mě vytěžovalo furt nějaké cestování a furt jsem musel hrát nějakou dětskou hru :mrgreen:
Po maximálním vytížení mého zapůjčeného výpočetního stroje, jsem splácal horko těžko aspoň první autenticky amatérské video Kulotvorstva. (hodím příspěvek do vlákna, kam patří)

Video spíše základní, obecné, pro nováčky v budování.
Zkušení pořadatelé už kvalitní know-how a zkušenosti mají. Nemyslím, že bych je měl učit něco převratného, nicméně pro zájemce se rád vzájemně podělím o tipy a triky při řešení komplikací ala sesedání okolí hran, však o tom je vlastně workshop :wink: . Můžeme probrat kdykoliv na turnaji a workshop s praktickou zkouškou by bylo fajn třeba v Křenůvkách i s vrchním technikem Hanácké trefy, protože Luba Karásek má taky dobré tipy a triky a profi výbavu. (Kontaktuji, domluvím, zařídím)

_________________
Kulotvor z hor František
Kulotvorstvo

Nemyslete si, že chápete. ;-)


Nahoru Nahoru
  Profil ICQ 
 

#

10 dub 2014 17:15

Offline
Registrován: 13 črc 2010 22:28
Příspěvky: 507

"Kelímkové" důlky mají svoje výhody - hezky vypadají :D , v průběhu hry nemění svůj tvar ani velikost, lépe se od jejich okraje měří nejbližší kulička, na hodně hřištích, kde kelímky jsou, už pořadatelé vědí kde jsou a stačí jen vyhrábnout a důlek je za minutu hotov. Proto budu vždy zastáncem kelímků.
To, že kelímek by měl být 0,5 - 1 cm pod úrovní okolního terénu je docela důležitý fakt a doporučoval jsem to pořadatelům už před lety. Zarovnání s povrchem opravdu nestačí!!!


Nahoru Nahoru
  Profil
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma
 Stránka 1 z 1  [ Příspěvků: 7 ] 

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 10 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru


Přejít na:  
cron