Dobrá připomínka, je domluveno s Pavlem připomenutí nového pravidla mj. na sobotním Masters a určitě nezaškodí připojit informaci o tom, co dělat v případě, který popisuješ.
Pokud tedy omylem kuličky vyndá vítěz, poražený by si je měl vyžádat k přepočítání (kdyby byl pedant, měl by právo na to, aby mu je vítěz vrátil do důlku - tj. napravil porušení Pravidel tím, že uvede stav kuliček do původní podoby). Musí myslet na to, že zvednutím své kuličky potvrzuje vítězství soupeře, takže nechť tak nečiní, dokud se skutečně nepřesvědčí, že prohrál.
Nastane-li zároveň situace, kdy jak píšeš, vyndá kuličky vítěz a zároveň je nahrne na nějakou kuličku/kuličky soupeře a poté se zjistí, že neměl všechny své kuličky v důlku, mělo by se postupovat úplně stejně, jako by se to řešilo doposud (ta změna v Pravidlech ohledně vyndavání kuliček poraženým pouze zajišťuje, že k takovým situacím bude docházet mnohem méně - tj. jen pokud vítěz poruší Pravidla a zároveň se přepočítal a nějaká kulička mu chybí v důlku).
Takže pokud by k tomu došlo, jsou 3 možnosti:
1. Ví se, kde kuličky "poraženého" poraženého byly a kolik jich bylo venku.
2. Neví se, kde kuličky "poraženého" byly, ale ví se, kolik jich bylo venku.
3. Neví se ani kde byly kuličky "poraženého", ani kolik jich bylo venku.
V případě situací 1 a 2 je řešení v čl. 3.4.1 Pravidel:
Při neúmyslném posunutí jedné či více nepohybujících se kuliček (např. kopnutí do kuličky či jejího zašlápnutí) se kulička vrátí na původní pozici. Nelze-li původní pozici zjistit, řeší se situace takto:
Jde-li o kuličku hráče, který zavinil její posunutí, umístí ji na čáru hodu, odkud pokračuje cvrnkáním kdykoliv během dané hry (za předpokladu, že je na řadě).
Jde-li o kuličku hráče, který nezavinil její posunutí, ve chvíli, kdy má pokračovat ve hře, ji hází znovu z čáry hodu. Poté ještě pokračuje ve hře jedním cvrnknutím, přičemž může hrát libovolnou kuličkou.
V případě situace 3 se jedná o situaci neošetřenou Pravidly a řeší ji čl. 4.2 Pravidel:
Pokud v průběhu turnaje nastane situace neošetřená těmito Pravidly, o způsobu řešení rozhodne pořadatel v duchu těchto Pravidel dle svého nejlepšího svědomí.
Ač by taková situace byla nepříjemná, díky novému pravidlu o vybírání kuliček poraženým by k ní mělo docházet jen výjimečně (doufám, že jakmile se toto pravidlo dostane hráčům do krve, tak se počet jeho porušení bude limitně blížit nule). Pokud k tomu přeci jen dojde, první 2 výše uvedené varianty to řeší myslím přijatelně v rámci možností a třetí varianta je asi lepším řešením než se snažit v Pravidlech definovat tuto situaci - něco jiného je, když měl "poražený" venku 3 - 5 kuliček a "vítěz" 1 a něco jiného, kdy by situace dávala "poraženému" nějakou šanci vyhrát. To je něco, co s trochou citu může pořadatel asi vyřešit lépe než striktní formulace v Pravidlech.
Co se týče vyndavání kuliček z plného důlku, mám pocit, že v nějakém vláknu se k tomu někteří členové VV vyjadřovali v tom smyslu, že současný stav je nejlepší řešení (ale už si nepamatuju kde, snad to není jen pocit, ale realita
). Pro jistotu jsem si to přidal k budoucímu projednání. Asi bych byl opatrný podmiňovat vyndání kuliček nějakou dohodou - ten, kdo prohrává, tak by pro něho mohlo být takticky výhodné se nedohodnout na vyndání. Tohle by byla asi věc na pořádné otestování.
A když jsme u testování, tak se dostávám i k poslední poznámce - ve velkém množství případů se buď přímo testuje nebo návrhy, které mi leží na stole, si promítám při reálné hře a díky tomu často již v "prvním čtení", kdy se bavíme na turnajích s VV o různých podnětech, doporučím návrh v dané podobě vůbec neřešit (případně je návrh tak evidentně nefunkční, že ho ani nenavrhuju v tomto "1. čtení"). Stejně tak tomu bylo loni na některých turnajích, kdy jsem si mj. při reálné hře představil "co by se stalo, kdyby kuličky vyndaval poražený" a sledoval situaci na hřišti z hlediska možných komplikací. Dál už je to o citu pro věc - buď věříme tomu, že návrh bude fungovat nebo se počká 1 sezónu na nějaké testování (např. jako 7.5 cm důlky).
Nicméně formulací "pravidlo, které je mi proti srsti" mě přivádíš na zajímavou myšlenku. Mohli bychom u některých návrhů zapojit hráče, kterým je to po i proti srsti, aby provedli testování ve stylu vysokoškolské obhajoby a oponentury. To by dávalo slušnou šanci, že při rozhodování bude mít VV na stole dobrou analýzu pro a proti od obou stran. Nechci to nijak slibovat, ale pokud se naskytne vhodná situace, budu na to tuto možnost myslet.