Přihlásit se | Registrovat


Odeslat nové téma Odpovědět na téma
 Stránka 1 z 1  [ Příspěvků: 2 ] 

03 dub 2014 22:23

Offline
Uživatelský avatar
Registrován: 15 úno 2007 22:58
Příspěvky: 177

Tak jsem si pročítal kompletní pravidla a nějak jsem nepochopil v definici cvrnku pasáž "Pokud jsou splněny tyto podmínky a při cvrnkání dojde k více než jednomu dotyku kuličky prstem (tzv. dvojcvrnk), považuje se to za regulerní cvrnk."
Ono je skoro pozdě něco řešit, ale když si představím, že něco zahraju tak jak si představuju toto pravidlo tak mne hráči ukamenují :D. Tak nechci riskovat a radši to píšu sem aby bylo jasno co by se stalo kdybych já nebo teď i další hráči zahráli následující příklad podle tohoto pravidla:
Před důlkem je soupeřova kulička, za ní moje kulička. Normálně se soupeřova kulička přeskakuje, což je ale dost náročné (záleží jak daleko za ní je ta moje) a dost hráčů to řeší tím, že dá obě kuličky do důlku. Takže podle tohoto pravidla, když dám ruku co nejblíže kuličkám abych mohl dobře manipulovat prstem a nehýbat rukou, tak tím prstem můžu prvním cvrnkem cvrnknout kuličku do strany a následujícím cvrnkem přímo do důlku. Odporuje to pravidlům? Já nic odporujícího v tom nevidím :)
Nevím jak se to v parvidlech ocitlo, co tím autor myslel, ale v pravidlech bohužel není vidět kdo si co myslí, ale jenom to co je napsané :)


Nahoru Nahoru
  Profil Zobrazit autorovy stránky 
 

#

04 dub 2014 15:32

Offline
Site Admin
Uživatelský avatar
Registrován: 10 led 2007 21:19
Příspěvky: 1162

Tak jsem prohledal fórum na výraz "dvojcvrnk" a zdá se, že to je staré pravidlo z doby, kdy ještě hlasování neprobíhalo elektronicky. Ale vzhledem k tomu, že jeho příčinou byl protest mého soupeře, když se mi (dodnes nevím pořádně jak) jednou povedlo dvojcvrnk zahrát, tak si to ještě docela vybavuju.

Myšlenkou tohoto pravidla je to, že když z nějakého důvodu v první fázi cvrnku použiješ menší sílu, tak při souhře okolností (jako opravdu slabý začátek cvrnku, terén, který dostatečně brzdí kuličku a následné zrychlení prstu, kterým cvrnkáš), může dojít k tomu, že se na chvíli prst přestane dotýkat kuličky a po chvíli se jí znovu dotkne. Takže kdybys to třeba nahrál na video a zpomalil, vypadalo by to jako 2 cvrnky (odtud také onen termín "dvojcvrnk"). Vzhledem k tomu, že v některých případech může docházet k takovým dvojcvrnkům, že jsou pouhým okem nepostřehnutelné a pak i k takovým, které jsou na hraně postřehnutelnosti, bylo schváleno toto pravidlo, které je explicitně povoluje.

To, co píšeš výše, by dle mého názoru bylo v souladu s literou Pravidel, ovšem proti jejich duchu. A nyní litera Pravidel říká, že je třeba dodržovat i jejich ducha, takže v konečném důsledku by to bylo i proti liteře :)

V každém případě je to dobrý postřeh, myslím, že zejména začáteční by to nemusel pochopit, takže to přidávám na seznam záležitostí k projednání pro VV. Mimochodem, na tomto seznamu je už i celá definice cvrnku, která v určitých ohledech není perfektní (ale naštěstí máme hráče na takové výši, že i přes její neperfektnost dovedou perfektně cvrnkat :) ). Takže myslím, že to pak spojíme do jednoho návrhu.

_________________
Kuličky weblog
Weblog o všem, co se týká našeho sportu


Nahoru Nahoru
  Profil Zobrazit autorovy stránky 
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma
 Stránka 1 z 1  [ Příspěvků: 2 ] 

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 46 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru


Přejít na:  
cron