Přihlásit se | Registrovat


Odeslat nové téma Odpovědět na téma
 Stránka 1 z 1  [ Příspěvků: 6 ] 

02 dub 2014 18:12

Offline
Uživatelský avatar
Registrován: 10 črc 2013 21:00
Příspěvky: 64

ad po skončení anebo domnělém skončení hry:

Po prvních zkušenostech z Chodova
Pravidlo, že vyjímá poražený, neřeší, co v případě, že začne vyjímat vítěz, jak tomu bylo doposud. Pokud u pravidla zůstaneme (přijal jsem ho s nechutí), tak by se mělo doplnit - ne do pravidel, ale do "jejich výkladu", a tedy aby pořadatelé a činovníci rozhlašovali, že pokud začne vyjímat vítěz, tak ho poražený má za povinnost upozornit, že tak činit nesmí a vítěz musí všechny vyjmuté kuličky vrátit do důlku. Pokud ho nechá, akceptoval prohru. Co se stane, když vítěz kuličky vyhrne - viz níže - tak to nevím. Řada hráčů má totiž problém s tím, že je navyklá vyjímat kuličky z důlku vyhrnutím do okolního prostoru. To v případě zjištění chyby navozuje nekorektní stav, kdy není jisté, které kuličky prohravšího zbyly ze hry a které byly vyhrnuty.
DOPORUČUJI VÝKLAD NOVÉHO PRAVIDLA VYHLÁSIT PŘED MASTEREM V SRBECH!

Akceptace prohry poraženým tím, že zvedne kteroukoliv ze zbylých kuliček je super pravidlo!
(Dokonce bych to považoval za jediné "kulturní" vzání se před regulerním koncem hry - a ne tedy kopnutí do kuličky, či cvrnknutí soupeřovy kuličky do důlku a pod.).

ad plný důlek během hry, např. při turnaji týmů:

Tento můj námět zatím nebyl řešen. Myslím, že by to mělo být upraveno takto:
Soupeřící strany se mohou dohodnout na vyjmutí dosud vnořených (toto slovo bych převzal z kulečníku) kuliček a jejich odložení na bezpečné místo (určené pořadatelem?) a to vždy tak, že navrhující strana je vyjímá před cvrnkem soupeře.

Doufám, že do budoucna se budou muset pravidla upravit tak, aby pokrývala i utkání týmů.

Ještě jeden podnět.
Nebylo by vhodné, než se zavede pravidlo, které výrazně ovlivňuje zažité zvyky (zejména, které je mi proti srsti :o) ) otestovat ho na nekvalifikovaném turnaji, případně na Openu?

Díky, Petr H.


Nahoru Nahoru
  Profil
 

#

03 dub 2014 19:21

Offline
Site Admin
Uživatelský avatar
Registrován: 10 led 2007 21:19
Příspěvky: 1162

Dobrá připomínka, je domluveno s Pavlem připomenutí nového pravidla mj. na sobotním Masters a určitě nezaškodí připojit informaci o tom, co dělat v případě, který popisuješ.

Pokud tedy omylem kuličky vyndá vítěz, poražený by si je měl vyžádat k přepočítání (kdyby byl pedant, měl by právo na to, aby mu je vítěz vrátil do důlku - tj. napravil porušení Pravidel tím, že uvede stav kuliček do původní podoby). Musí myslet na to, že zvednutím své kuličky potvrzuje vítězství soupeře, takže nechť tak nečiní, dokud se skutečně nepřesvědčí, že prohrál.

Nastane-li zároveň situace, kdy jak píšeš, vyndá kuličky vítěz a zároveň je nahrne na nějakou kuličku/kuličky soupeře a poté se zjistí, že neměl všechny své kuličky v důlku, mělo by se postupovat úplně stejně, jako by se to řešilo doposud (ta změna v Pravidlech ohledně vyndavání kuliček poraženým pouze zajišťuje, že k takovým situacím bude docházet mnohem méně - tj. jen pokud vítěz poruší Pravidla a zároveň se přepočítal a nějaká kulička mu chybí v důlku).

Takže pokud by k tomu došlo, jsou 3 možnosti:

1. Ví se, kde kuličky "poraženého" poraženého byly a kolik jich bylo venku.
2. Neví se, kde kuličky "poraženého" byly, ale ví se, kolik jich bylo venku.
3. Neví se ani kde byly kuličky "poraženého", ani kolik jich bylo venku.

V případě situací 1 a 2 je řešení v čl. 3.4.1 Pravidel:

Při neúmyslném posunutí jedné či více nepohybujících se kuliček (např. kopnutí do kuličky či jejího zašlápnutí) se kulička vrátí na původní pozici. Nelze-li původní pozici zjistit, řeší se situace takto:

Jde-li o kuličku hráče, který zavinil její posunutí, umístí ji na čáru hodu, odkud pokračuje cvrnkáním kdykoliv během dané hry (za předpokladu, že je na řadě).
Jde-li o kuličku hráče, který nezavinil její posunutí, ve chvíli, kdy má pokračovat ve hře, ji hází znovu z čáry hodu. Poté ještě pokračuje ve hře jedním cvrnknutím, přičemž může hrát libovolnou kuličkou.

V případě situace 3 se jedná o situaci neošetřenou Pravidly a řeší ji čl. 4.2 Pravidel:

Pokud v průběhu turnaje nastane situace neošetřená těmito Pravidly, o způsobu řešení rozhodne pořadatel v duchu těchto Pravidel dle svého nejlepšího svědomí.

Ač by taková situace byla nepříjemná, díky novému pravidlu o vybírání kuliček poraženým by k ní mělo docházet jen výjimečně (doufám, že jakmile se toto pravidlo dostane hráčům do krve, tak se počet jeho porušení bude limitně blížit nule). Pokud k tomu přeci jen dojde, první 2 výše uvedené varianty to řeší myslím přijatelně v rámci možností a třetí varianta je asi lepším řešením než se snažit v Pravidlech definovat tuto situaci - něco jiného je, když měl "poražený" venku 3 - 5 kuliček a "vítěz" 1 a něco jiného, kdy by situace dávala "poraženému" nějakou šanci vyhrát. To je něco, co s trochou citu může pořadatel asi vyřešit lépe než striktní formulace v Pravidlech.

Co se týče vyndavání kuliček z plného důlku, mám pocit, že v nějakém vláknu se k tomu někteří členové VV vyjadřovali v tom smyslu, že současný stav je nejlepší řešení (ale už si nepamatuju kde, snad to není jen pocit, ale realita :) ). Pro jistotu jsem si to přidal k budoucímu projednání. Asi bych byl opatrný podmiňovat vyndání kuliček nějakou dohodou - ten, kdo prohrává, tak by pro něho mohlo být takticky výhodné se nedohodnout na vyndání. Tohle by byla asi věc na pořádné otestování.

A když jsme u testování, tak se dostávám i k poslední poznámce - ve velkém množství případů se buď přímo testuje nebo návrhy, které mi leží na stole, si promítám při reálné hře a díky tomu často již v "prvním čtení", kdy se bavíme na turnajích s VV o různých podnětech, doporučím návrh v dané podobě vůbec neřešit (případně je návrh tak evidentně nefunkční, že ho ani nenavrhuju v tomto "1. čtení"). Stejně tak tomu bylo loni na některých turnajích, kdy jsem si mj. při reálné hře představil "co by se stalo, kdyby kuličky vyndaval poražený" a sledoval situaci na hřišti z hlediska možných komplikací. Dál už je to o citu pro věc - buď věříme tomu, že návrh bude fungovat nebo se počká 1 sezónu na nějaké testování (např. jako 7.5 cm důlky).

Nicméně formulací "pravidlo, které je mi proti srsti" mě přivádíš na zajímavou myšlenku. Mohli bychom u některých návrhů zapojit hráče, kterým je to po i proti srsti, aby provedli testování ve stylu vysokoškolské obhajoby a oponentury. To by dávalo slušnou šanci, že při rozhodování bude mít VV na stole dobrou analýzu pro a proti od obou stran. Nechci to nijak slibovat, ale pokud se naskytne vhodná situace, budu na to tuto možnost myslet.

_________________
Kuličky weblog
Weblog o všem, co se týká našeho sportu


Naposledy upravil petr.sejba dne 03 dub 2014 19:22, celkově upraveno 1
překlep


Nahoru Nahoru
  Profil Zobrazit autorovy stránky 
 

#

03 dub 2014 21:56

Offline
Uživatelský avatar
Registrován: 15 úno 2007 22:58
Příspěvky: 177

Ono by se to dalo vyřešit jednoduše, akorát by to bylo pro hráče dost tvrdé. "Po ukončení hry vybírá kuličky z důlku poražený hráč", takže pokud kuličky začne vybírat vítěz, tak se podle tohoto pravidla vlastně stává poraženým :). Neboli, kdokoliv kdo zvedne nějakou kuličku z plochy před spočítáním prohrál :). Asi se vám to nebude líbit, to mi je jasné, ale když si představíte, že toto pravidlo je zaběhlé a hráči jsou na něj zvyklí tak mi to divné nepřijde. Problém je jenom v tý současný zvyklosti.


Nahoru Nahoru
  Profil Zobrazit autorovy stránky 
 

#

04 dub 2014 15:36

Offline
Site Admin
Uživatelský avatar
Registrován: 10 led 2007 21:19
Příspěvky: 1162

Dalo, dalo, ale myslím, že by to bylo by řešení ve stylu "Zab bobra, zachráníš strom" :)

_________________
Kuličky weblog
Weblog o všem, co se týká našeho sportu


Nahoru Nahoru
  Profil Zobrazit autorovy stránky 
 

#

06 dub 2014 14:41

Offline
Site Admin
Uživatelský avatar
Registrován: 10 led 2007 21:19
Příspěvky: 1162

V tomto vlákně šlo hlavně o vysvětlení, jak řešit danou situaci, nikdo z VV zde nepodal žádný oficiální návrh. Ponechal bych ho tedy ještě chvíli otevřené pro případ, že byste zde kdokoliv cokoliv chtěl rozvést (a v tom případě bychom pokračovali v diskusi, popř. řešili vaše návrhy, v opačném případě bych ho přesunul nejspíše do části fóra určené k diskusi pro zkušené hráče).

_________________
Kuličky weblog
Weblog o všem, co se týká našeho sportu


Nahoru Nahoru
  Profil Zobrazit autorovy stránky 
 

#

08 dub 2014 17:53

Offline
Uživatelský avatar
Registrován: 12 lis 2007 23:10
Příspěvky: 578
Věk: 44
Bydliště: Plzeň

Já k tomuto nemám žádný návrh. Pravidlo se mi jeví jako správné a jde fakt jen o zvyk. Nechme tomu jednu sezonu a uvidíme jak se to projeví. Pokud s tímto pravidlem bude v budoucnu nějaký problém, tak se určitě budeme snažit pravidlo upravit.

_________________
Kuličky hraji hlavně pro zábavu, ale pohár mě rozhodně neurazí. :-)


Nahoru Nahoru
  Profil
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma
 Stránka 1 z 1  [ Příspěvků: 6 ] 

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 21 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru


Přejít na:  
cron