Přihlásit se | Registrovat


Odeslat nové téma Odpovědět na téma
 Stránka 1 z 1  [ Příspěvků: 4 ] 

21 bře 2014 11:39

Offline
Site Admin
Uživatelský avatar
Registrován: 10 led 2007 21:19
Příspěvky: 1162

Sezóna 2014 přináší do našeho sportu několik novinek. Dříve, než si je přiblížíme, rádi bychom poděkovali všem, kteří se zúčastnili zimního průzkumu. Jak jsme slibovali, jeho výsledky byly důležitým podkladem pro naše rozhodování a díky získaným datům jsme mohli přijmout taková rozhodnutí, která mají šanci zlepšit herní zážitek takovým způsobem, jaký očekáváte.

V tomto vlákně naleznete pouze přehled důležitých změn, podrobněji vysvětlené je naleznete na následujícím videu:

http://youtu.be/dwSLyMHQaGs

(doporučuji zesílit zvuk a omluvte občasné technické problémy, až příliš pozdě jsem zjistil, jakou neplechu dokáže udělat sebemenší závan větru).

Zde je tedy přehled změn:

1. Změna struktury Pravidel a Soutěžního řádu tak, aby tyto dokumenty byly přehlednější. Na mnoha místech došlo k různému "slovíčkaření" za účelem přesnějších definic jednotlivých článků. Došlo také k vyškrtnutí různých nepotřebných nebo v podstatě nefunkčních článků - jejich seznam je vcelku dlouhý a nepřináší žádné změny oproti zaběhnuté praxi. Pokud by vás přeci jen zajímaly detaily, naleznete v diskusním fóru v sekci pro výkonný výbor vše, o čem jsme hlasovali.

2. Nové pravidlo: Po ukončení hry vybírá kuličky z důlku poražený hráč, který je zodpovědný za kontrolu počtu kuliček soupeře v důlku. Pokud zjistí, že jeho soupeř nemá všechny své kuličky v důlku, pokračuje se ve hře. Sebráním jakékoliv své kuličky z hrací plochy potvrzuje vítězství soupeře, které platí i v případě, že se následně zjistí, že neměl v důlku všechny své kuličky.

3. Došlo k rozšíření možných průměrů důlku na 7,5 - 11 cm (dříve 9 - 11 cm).

4. Nové pravidlo: Hráč může upravovat terén pouze bez jakýchkoliv pomůcek (rukou nebo nohou), a to jen takovým způsobem, aby odstranil překážky či nerovnosti. Jakékoliv jiné úpravy lze provádět pouze s povolením pořadatele. Hráč při náhozu či rozhozu nesmí upravovat povrch hřiště kromě odstranění překážek, které na něm vznikly v průběhu jeho či soupeřova rozhozu nebo náhozu v dané hře.

5. Doplnění Pravidel: Hráči jsou povinni dodržovat nejen literu těchto Pravidel, ale i jejich ducha.

6. Novinka v Soutěžním řádu: Pořadatel je povinen mít v průběhu turnaje k dispozici v tištěné či elektronické podobě Pravidla kuliček.

7. Upřesnění v Pravidlech: Namísto článku, který hovoří o tom, že při rozhozu musí soupeř stát 0,6 m za házejícím, bylo přijato nové, komplexnější pravidlo, týkající se všech fází hry: Hráči se na hřišti musí pohybovat tak, aby neomezovali ostatní hráče.

8. Novinka v Soutěžním řádu: Pořadatel je povinen umožnit sehrát dohrávky hráčům na společných pozicích, pokud o to kterýkoliv z nich požádá.

9. Novinka v Zásadách pro pořádání republikových turnajů: Možnost použít pavouka na 3 porážky po odehrání základní části (skupiny nebo švýcar) na republikových turnajích.

10. Úprava Pravidel: Pokud se hráči nedohodnou na pořadí, ve kterém budou rozhazovat, určí se pořadí losem (nikoliv podle pořadí v Národním žebříčku jako doposud).

11. Změna v Registračním řádu: Minimální počet lidí potřebných pro založení klubu nyní činí 6.


Přeji úspěšnou sezónu!

_________________
Kuličky weblog
Weblog o všem, co se týká našeho sportu


Nahoru Nahoru
  Profil Zobrazit autorovy stránky 
 

#

21 bře 2014 23:31

Offline
Uživatelský avatar
Registrován: 10 črc 2013 21:00
Příspěvky: 64

Petře a Výbore :-)
Děkuji, výborná práce!
Pravidla jsou skvělý kompromis z pohledu jednoznačnosti, srozumitelnosti, jednoduchosti, stručnosti atd.

Mám dvě poznámky, asi bych zapomněl do příští práce výboru na pravidlech, tady to možná zůstane jako připomínka.
1) stále si myslím, že o tom, kdo vyndavá po hře kuličky z důlku by měl rozhodnout vítěz. Vaše důvody pro opačné rozhodnutí jsou mi jasné, ale šlo by to i jinak, a sice:
Kuličky z důlku vyndavá vítěz tak, aby hráč který prohrál viděl, že vítěz měl v důlku skutečně pro hru předepsaný počet kuliček. Pokud tomu tak není a hráč, který domněle prohrál ponechal kuličky neumístěné v důlku na svých pozicích, vrátí domnělý vítěz kuličky do důlku, a poté hra pokračuje podle pravidel až k řádnému konci.
(Vede mě k tomu to, že vítěz je vítěz a zaslouží úctu, výhodu, privilegium, právo rozhodování...).

2) Neřeší se vyndavání kuliček z důlku během hry. Myslím, že s malým důlkem to bude ještě aktuálnější! Skoro bych si myslel, že je nutno se tomu věnovat ještě před zahájením sezóny.
Osobně malé důlky považuji za nešťastné rozhodnutí. Mně by se sice líbily z toho důvodu, že pak více rozhoduje přesnost a taktika, ale tuto výhodu převáží větší podíl "neregulerností" důlku, t.j. háklivost na kvalitu terénu - při menším průměru se více uplatní drolivost a nehomogenity terénu. A předepisovat pro menší důlky pevné okraje je tak nějak divné. Bude to na "citu" pořadatele. Uvidíme, co přinese praxe.

V žádném případě nekritizuji! Jsem velice spokojený s tím, že maká někdo jiný. Dávám jen najevo, že o tom přemýšlím a snažím se mít nějaký aspoň trochu konstruktivní podíl na kuličkovém hnutí :-)
Díky, ahoj,
Petr H.


Nahoru Nahoru
  Profil
 

#

22 bře 2014 20:48

Offline
Uživatelský avatar
Registrován: 26 kvě 2012 13:52
Příspěvky: 86

Supr Petře!
Děkujeme za projev, písemné resume a moudrá upravení :)
Připomenutí ducha pravidel je suprmoudré :mrgreen:

A druhý Petře taky čau.
U nás v lese už od roku 2009, kdy jsme vůbec o nějakém ČKS neměli tušení, vždy vyndával kule poražený, bo samičky nemají rády, jak na ně chmatám špinavou rukou :mrgreen: Je to logické!
Od dob vynálezu vyndávacího kelímku (k nám už to došlo :D), můžou chmatat dočista všichni a pravidlo zůstalo jako relikt, ovšem mohu doporučit, velmi se osvědčilo.

No a k tomu vyndávání při hře :)
Můžu tu zas naspat jak to u nás funguje v praxi :mrgreen:, ale není nutné nikoho přesvědčovat o mé pravdě, když si každý může spočítat, kolik si nás může zahrát najednou při minimální povolené hloubce ;-)
((1/2*pi*R^2*v)/(4/3*pi*r^3))/10

No a jestli to vyjde 1 na 1?
Bereme v potaz i prostor mezi kuličkami a to, že je nechceme až po vrch, tak začínáme hodně hrubě - *1/2

1/2*pi*R^2*v > 19*4/3*pi*r^3 ?

K terénu: Konečně prostor v pravidlech pro zdatné vyhlazovače ploch :mrgreen:

Zdar na jaře, brzy už!

_________________
Kulotvor z hor František
Kulotvorstvo

Nemyslete si, že chápete. ;-)


Nahoru Nahoru
  Profil ICQ 
 

#

23 bře 2014 19:31

Offline
Site Admin
Uživatelský avatar
Registrován: 10 led 2007 21:19
Příspěvky: 1162

Díky za připomínky. Obzvláště se mi líbí vzoreček - při návrzích jsem pošilhával také po článku určujícím minimální hloubku důlku a je mi jasné, že 11 cm důlek při hře jednotlivců s 10 kuličkami potřebuje jinou hloubku než 7,5 cm při utkání dvou 4-členných teamů. Nakonec jsem došel k závěru, že současné znění je dostačující (vysvětlení v souvislostech by bylo na déle), ale velice se mi líbí ta možnost si to přesně spočítat (i když by asi bylo rychlejší si důlek udělat a zkusit, kolik kuliček se tam vejde :) ).

_________________
Kuličky weblog
Weblog o všem, co se týká našeho sportu


Nahoru Nahoru
  Profil Zobrazit autorovy stránky 
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma
 Stránka 1 z 1  [ Příspěvků: 4 ] 

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 10 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru


Přejít na:  
cron