Přihlásit se | Registrovat


Odeslat nové téma Odpovědět na téma
 Stránka 1 z 1  [ Příspěvků: 4 ] 

16 pro 2008 20:03

Offline
Site Admin
Uživatelský avatar
Registrován: 10 led 2007 21:19
Příspěvky: 1162

V neděli prošel výkonným výborem návrh na vytvoření Etického kodexu. Je tedy na čase začít diskusi, jak by měl vypadat.

Pro ty, kteří ještě o tomto nápadu neslyšely, tak v shrnu základní myšlenku:

Etický kodex je myšlenka Oldy Vrátníka ještě z dob, kdy působil ve výkonném výboru. V principu jde o nějaké písemné shrnutí určitých morálních zásad, ke kterých by se hráči mohli dobrovolně přihlásit a dodržovat je. Soutěžní řád sice hovoří o možnosti diskvalifikace hráče za nesportovní chování, nicméně existují určité morální záležitosti, které nelze nikterak vynucovat a přitom by bylo pro atmosféru v našem sportu velmi přínosné, kdyby je co nejvíce hráčů ctilo.

Co si od toho můžeme slibovat:

Ukážeme navenek, v čem jsme lepší než jiné sporty (golf - sport gentlemanů, kuličky - sport ???). Spousta lidí je znechucena situací ve sportech jako fotbal - ukažme tedy, že jsme lepší.

Ochrana hráčů před výpady nevychovaných soupeřů - dnes naštěstí mezi námi snad není nikdo, koho by se tento bod týkal. V minulosti tomu však občas bylo a bylo by naivní předpokládat, že k podobným problémům nikdy nedojde. V takových situacích by měla zafungovat morální síla těch, kteří se dobrovolně přihlásí k Etickému kodexu, kdy by takovým lidem svým chováním dali najevo, že v našem sportu očekáváme jiný přistup (mám teď na mysli jít příkladem spíš než vyvolávání nějakých konfliktů s těmito lidmi). Přesvědčil jsem se, že tohle je možné v některých oborech podnikání, tj. v činnosti, kde je mnohem více „svinstva“ než ve sportu. Znám skupiny podnikatelů, kde si můžete odložit plnou peněženku a po hodině se pro ní vrátit - najdete ji na stejném místě. Hovořím o skupině, kde většina z nich je na začátku, podnikání je pro ně vedlejší příjem - jinými slovy - obsah té peněženky je pro ně dost atraktivní, přesto tam zůstane. Tohle je důležitá informace pro ty, které by mohl při čtení těchto řádků nahlodávat červík pochybnosti, zdali se nejedná o utopii.

Ochrana pořadatelů před výpady nespokojených hráčů - jsem v osobním kontaktu se všemi pořadateli a čas od času řešíme nejen technické záležitosti okolo turnajů. Za poslední rok jsem jich viděl hned několik nezávisle na sobě dost znechucených přístupem hráčů k jejich práci. V tomhle bodu je skutečně potřeba něco dělat, jinak by se mohlo také stát, že prostě přestanou pořádat. Dojem z turnaje dokáže dost zkazit i jediný člověk, a to přesto, že se kolem pohybuje třeba několik desítek jiných, kterým se třeba turnaj líbil. Etický kodex by měl navrhovat nějaký rozumný vztah k pořadatelům (nezapomínejme, že i kdyby dělali sebevětší chyby, dělaj to pro nás). Chtělo by to navrhnout přístup, kdy by na jednu stranu nebylo „in“ se k nim chovat způsobem, který jim zkazí dobrý pocit z pořádání a na druhou stranu aby se hráč s dobrým nápadem nebál vznést námitku či produktivní kritiku (tj. kritiku s cílem pořadateli pomoct a ne z něho „udělat vola“).

Takže tolik teorie, nyní k praxi. Zatím padl 1 konkrétní návrh od Mirka Tlustého z Rakovníka - nekouřit v prostoru hřišť (tj. nejen při hře přímo u důlků, ale i v nějaké rozumné vzdálenosti).

Kdo můžete, vyjádřete se prosím (v ideálním případě uveďte i to, jste-li sami kuřáci nebo ne). A máte-li jakýkoliv nápad, napište ho sem, ať o něm mohou ostatní také diskutovat.

Zkuste nejen přemýšlet o tom, co se vám nelíbí a mohlo by se zlepšit, ale i to, co se vám na kuličkách líbí a bylo by vhodné zachovat.

_________________
Kuličky weblog
Weblog o všem, co se týká našeho sportu


Nahoru Nahoru
  Profil Zobrazit autorovy stránky 
 

#

17 pro 2008 10:41

 

Ahoj všem,

vůbec nevim jestli při svojí výkonnosti a počtu odehraných turnajů mám vůbec co do toho mluvit, ale nedá mi to :-)
Co se týče kouření na hřišti tak souhlasím se zákazem u důlku a v jeho blízkosti ale vůbec si nedovedu představit tu rozumnou vzdálenost - 50m od hřiště v písku klackem namalovanej kruh jakožto teritorium kuřákovo ? :-)
Myslím že, všichni kouřící kuličkáři jsou zatím natolik ohleduplní, že nikomu pod nos nečudí, a to že bych se jakožto odnaučenej kuřák po 10-ti letech ozvala kdyby tomu tak bylo :-)

Taky mě napadlo, že by možná bylo fajn zahrnout do etického kodexu situaci, kdy prohrávající hráč, začne sbírat své kuličky před ukončením hry a tím hru ukončí. I v situaci kdy třebas prohrává o tři kuličky a je jasné, že hru prohraje mi přijde nefér se takhle zachovat. Musím uznat, že taky nejsem klidná povaha a vzteky bych někdy nejradši kuličky rozkousala a polkla, ale jsem toho názoru, že by se hra měla dohrát do konce.


Nahoru Nahoru
 
 

#

17 pro 2008 15:14

 
Offline
Site Admin
Uživatelský avatar
Registrován: 10 led 2007 21:19
Příspěvky: 1162

Samozřejmě, že máš :) ...díky za příspěvek!

Pavla Kvasničková píše:
vůbec nevim jestli při svojí výkonnosti a počtu odehraných turnajů mám vůbec co do toho mluvit, ale nedá mi to :-)

_________________
Kuličky weblog
Weblog o všem, co se týká našeho sportu


Nahoru Nahoru
  Profil Zobrazit autorovy stránky 
 

#

20 pro 2008 13:43

 
Offline
Uživatelský avatar
Registrován: 12 lis 2007 23:10
Příspěvky: 578
Věk: 44
Bydliště: Plzeň

Co se týče kouření na hřišti, je jasné, že by se přímo u důlku nemělo. Ale vždy má každý možnost říct "hele prosim tě nekuř mi tu pod nos" nebo tak něco. To že si někdo zapálí u hřiště je jasné a nedá se to zakazovat. Bylo by to vůči nim nefér. Pokud má někdo závislost na nikotinu a nemohl by kouřit, tak by ho to asi rozhodilo. Zatim bych řek, že se kuřáci snaží nikoho neotravovat (poškozovat) svým kouřením. Buď jim můžete udělat kuřácký koutek a nebo je nechat ať se ukaží, jak jsou tolerantní a ohleduplní. Věřim, že i v ostatních případech budeme lidští a dokážeme se napravit. Také mam u sebe co napravovat. Takže začněme nejdřív u sebe. :wink:
Co se týče předčastného ukončení hry: nevim jestli se mi to už někdy stalo. Asi zatim ne. Nikdy by to hráč neměl vzdát. I když si myslíte, že to je již prohrané, veřte že to nemusí být pravda. Stačí špatný cvrnk, který postrčí soupeřovu kuličku do důlku a pak se vám třeba podaří dvoják a zápas je hned jinak. A to vás dokáže úžasně nakopnout kupředu. Hrajeme to hlavně pro zábavu, i když mam taky často nervy v kýblu. :lol:
Tak se snažme chovat slušně a ohleduplně. I já se pokusim. :oops: :lol: Ahoj


Nahoru Nahoru
  Profil
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma
 Stránka 1 z 1  [ Příspěvků: 4 ] 

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 34 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru


Přejít na:  
cron