Přihlásit se | Registrovat


Odeslat nové téma Odpovědět na téma
 Stránka 1 z 3  [ Příspěvků: 40 ]  »

21 říj 2013 11:20

Offline
Uživatelský avatar
Registrován: 15 úno 2007 22:58
Příspěvky: 177

K úpravě terénu jsem chtěl už dávno něco napsat. Letos jsem se začal úpravě terénu (nejen) při rozhozu věnovat podstatně víc než dřív a docela se to projevilo i na mých výsledcích a předních umístěních v letošní sezóně. Jenomže jsem tím způsobil určitý rozruch mezi některými hráči, kteří z nějakého neznámého důvodu měli (a někteří stále mají) zakořeněné "pravidlo" že při rozhozu se terén nesmí upravovat. Kde se tohle vzalo nevím, ale s jistotou vím, že pravidla nic takového neřeší. Některé hráče jsem během sezóny "převychoval" :), někteří nechápou i nadále.

Zvláštní na tom je mi to, že pokud hráč si upravuje terén před kuličkou při cvrnkání tak se tomu nikdo nediví. Přitom každý hráč moc dobře ví, že rozhoz je u zkušených vyrovnaných hráčů nejdůležitější částí hry a velice často rozhodne hru už před cvrnkáním. Nevidíte v tom dost velký rozpor? Věnovat se úpravě terénu při méně důležitém cvrnkání a při nejdůležitější části - rozhozu si terén neupravovat? Nemělo by to teda být spíš naopak a věnovat úpravě terénu při rozhozu podstatně víc času? Klidně třeba před každým hodem kuličky, zvláště pokud kulička skočí na nějaký "neviditelný" kámen tak proč si ho neodstranit.

Některý hráč argumentoval např. tím, že když si před zápasem zkusí pár hodů, aby viděl jak mu to lítá a já mu to pak rozreju, tak to jeho zkoušení bylo na nic. No ale zkušební hody před zápasem taky nejsou nikde v pravidlech, to je taky jenom taková nepsaná dohoda. Jiné sporty i tohle mají v pravidlech (bowling, holandský billiard 5 kamenů před hrou, u carromu je to dokonce celá zkušební hra). U petanque to je zase pravidlo, že před každým hodem koule si hráč může zašlápnout jedno místo kam chce házet (tohle bych si dokázal představit i u kuliček), a to petanquovým koulím terén až tak nevadí jako kuličkám.

Ono i při cvrnkání dochází k různým nešvarům. Zažil jsem od soupeřů taky ledacos. Třeba jen za poslední rok. Hráči odstřelím kuličku za obrubník, tak si pod kuličkou vybudoval kopec, aby se dostal nad obrubník. Jiný se zase snažil od kuličky k důlku vybudovat kanál. Ono je sice v pravidlech jedno jediné pravidlo týkající se trénu "2.5 Kuličky se hrají na povrchu, který musí být dle možností upraven tak, aby se na něm vyskytovalo co nejméně horizontálně - vertikálních nerovností." Ale tohle pravidlo ve mě spíš budí dojem, že je určeno pro pořadatele na jakém povrchu mají uspořádat turnaj, než pro hráče jak mají upravovat terén. Zatím jsem ještě neviděl, i když se o tom teoretizuje často, pokud kulička spadne hráči do vedlejšího důlku aby si ho zasypal a mohl z něj cvrnkat. Může? Pravidlo, že během hry může hráč manipulovat pouze jednou svou kuličkou si taky jeden hráč obešel tím, že když mu kulička skončila v listí na jednom listu, tak ji zvednul na tom listu a upravil si terén pod listem a nepovažoval to za manipulaci kuličky rukou.

Vrátil bych se k úpravě terénu při rozhozu. Protože to opravdu považuju ze všeho nejdůležitější tak se pokusím vyjmenovat co všechno by se dalo dělat. Protože pravidla to neřeší, tak člověka napadají i ty nejdivočejší situace, tak se omlouvám za své představy, ale když už to tady píšu tak bych chtěl aby to bylo co nejkompletnější. Někde terén upravuje během hry i pořadatel, např. kropením vodou suchý terén, dosypáváním písku. Můžu si přinést vlastní vodu, pytel vlastního písku, kterým si budu upravovat sám terén? Co když je hráč, který má rád suchý tvrdý terén, můžu mu ho pokropit? Jako nejdivočejší představa co mne napadla, používat "dopadové desky". Zkuste si to představit. Každý hráč bude mít svou dopadovou destičku cca 30x30 cm, kterou před vlastním rozhozem položí na libovolné volné místo na ploše, na kterou se bude snažit trefovat při rozhozu. Nikdo si nebude stěžovat na skryté vady terénu a místo toho hráči budou vymýšlet co nejvhodnější materiál pro tuto destičku. Já osobně si to dokážu představit docela dobře :) .

Jako takové minimum bych viděl obdobu petanquvýho pravidla, a to že před každým svým rozhozem si hráč může upravit terén ve velikosti dvou stop. Akorát jde o to jakým způsobem. Jenom boatama? No letos na MS při tak extrémně tvrdém terénu mi to nebylo nic platné a i kvůli tomu jsem vypadl po zápase s Pepou, protože jsem v sobě nenašel tolik drzosti, abych si místo mého dopadu pokropil vodou i když vnitřně jsem v tom necítil nic neférového. Myslím, že něco takového by mělo být spíš normální a zahrnuto v pravidlech. Plocha na rozhoz je dost velká na to, aby oba hráči si našli svůj plácek, který si každý upraví použitím (jakýchkoliv?) prostředků jako voda, písek... Protože jak jsem napsal, rozhoz je nejdůležitější částí zápasu a hráč by měl mít možnost se mu věnovat co nepečlivěji.

Aby to bylo kompletní tak ještě jedna věc. A to odkud se hází rozhoz. Někteří hráči běžně hází i několik metrů vedle čáry hodu, protože ten terén přímo od čáry nebývá vždy nejideálnější. Někteří, zvláště noví, se i na tohle tváří dost divně a cítím se vůči nim provinile. Těžko říct, jestli pravidly nutit hráče aby házeli jenom přesně za čarou (podobně jako v petanque), ale pokud by se zdokonalilo pravidlo o úpravě terénu a tím i terén při rozhozu tak by to snad se mohlo taky zavést.

Zbyněk Fojtík


Nahoru Nahoru
  Profil Zobrazit autorovy stránky 
 

#

21 říj 2013 19:22

Offline
Uživatelský avatar
Registrován: 12 lis 2007 23:10
Příspěvky: 578
Věk: 44
Bydliště: Plzeň

Ahoj Zbyňku.
Jsem rád, že jsi toto téma nakousl. Zrovna jsme to řešili na turnaji mistrů. Zde se tato situace stala a pro jistotu jsem hledal v pravidlech, zda se smí během rozhozu upravovat terén a nebo ne. Ano máš pravdu, že o tom v pravidlech není ani zmínka.
Jak je tomu běžně před zahájením rozhozu, tak si hráči většinou prohlídnou terén (hřiště) a doupravují si ho. Odstraňují kamínky a jiné ..... Ale co když právě po dopadu kuličky se ukáže další kamínek, který byl před tím např. ukrytý pod trochou hlíny? Dnes nad tím hráči přemýšlí tak, jestli si ho mohou v průběhu náhozu odstranit, či ne. Jako příklad uvedu hráče č.1 a hráče č.2. Hráč č.1 odhodí pár kuliček. Objeví se mu kámen, kterého si před tím nevšiml. Je mu však blbé ten kámen jít nyní vyndat. Ale hráč č.2 si tohoto všimne a než začne nahazovat, tak si ten kámen jde v klidu vyndat. Teď tu je ale otázka, zda je toto etické.
Proto jsme si říkali, že zaneseme do pravidel nějakou upřesňující formulaci. Tu zatím musíme vymyslet a hlavně ještě před tím se shodnout, zda vůbec zakazovat a do jaké míry odstraňovat cokoli v průběhu náhozu, když už je nějaká vlastní kulička na ploše. Zatím je představa asi taková, že by se mohlo před započetím nahazování po jakékoli hře upravovat hřiště dle libosti. Ale nemám namysli, že by se tam dělali nějaké korýtka na vedení kuličky a jiné takové vylomeniny. Myslím tím úpravy nerovností, odstranění kamínků, listí a jiných nečistot. Po odhození první kuličky, by se už takhle čistit a upravovat nesmělo, kromě nečistot (např. listí), které se v průběhu nahazovaní dostanou na plochu. Ale otázkou pak je, jak ošéfovat situaci, aby se hráči nehádali, že ten a ten list tam byl už předem a né že ho tam zrovna zavanul vítr. Takže je to trochu zase vše napadnutelné. Pokud máte ještě nějaké nápady, tak sem s nima.
Díky
Martin

_________________
Kuličky hraji hlavně pro zábavu, ale pohár mě rozhodně neurazí. :-)


Nahoru Nahoru
  Profil
 

#

22 říj 2013 06:05

Offline
Uživatelský avatar
Registrován: 12 lis 2007 23:10
Příspěvky: 578
Věk: 44
Bydliště: Plzeň

Martine, jak píšeš. Někdo si to upraví a někdo ne. Sám víš, že při náhozu plno hráčů chodí obhlédnout a upravit terén. Ale je otázkou, zda až přímo při házení doupravovat a nebo ne. Jak píšete, ANO nához je velmi důležitý a podle něj se dá už mnohdy soudit, kdo vyhraje hru.

_________________
Kuličky hraji hlavně pro zábavu, ale pohár mě rozhodně neurazí. :-)


Nahoru Nahoru
  Profil
 

#

22 říj 2013 09:03

Offline
Uživatelský avatar
Registrován: 15 úno 2007 22:58
Příspěvky: 177

Kdysi dávno před léty, když přišel k nám do firmy Tomáš Kněnický (pozdější Vicemistr Světa 2007) a projevil zájem o kuličky, tak jsme po práci chodili trénovat. Trénink v podstatě spočíval v tom, že jsme si zahráli zápas na 15 vítězných her. Tehdy jsem si všimnul, že v průměru při každém náhozu jedna kulička někam hodně blbě odskočí. Tak mne napadlo, že zavedeme pravidlo, že během rozhozu si hráč může jednu blbě odskočenou kuličku vzít zpátky a hodit znovu. Aby se to nezneužívalo k tomu, že hráč odhází všechny kuličky a až potom si vybere jednu nejhorší kuličku, tak toto pravidlo se mohlo použít pouze bezprostředně na právě špatně hozenou kuličku. Hráč musel zvážit jestli ta kulička, kterou zrovna hodil je opravdu tak špatná aby ji házel znova, nebo si počkat jestli nějaká další nebude horší. Pokud nebyla tak nic, pravidlo nebylo využité. Takto se to týkalo opravdu jenom hodně špatně hozené kuličky. Docela nám toto pravidlo vyhovovalo, podstatně to snížilo prvek náhody rozhodující o vítězství.
Teď mne tak napadá, že i kdyby se toto pravidlo oficiálně neujalo, ale některým hráčům by se to líbilo, tak co by jim bránilo, aby ho po vzájemném dohodě před zápasem použili. Zatím když na turnajích nemáme rozhodčí u každého důlku tak si hráči v podstatě mohou dělat co je napadne, když se na tom oba dohodnou :)


Nahoru Nahoru
  Profil Zobrazit autorovy stránky 
 

#

22 říj 2013 13:09

Offline
Uživatelský avatar
Registrován: 12 kvě 2010 18:07
Příspěvky: 130
Věk: 44
Bydliště: Vratimov

Spanker píše:
Aby to bylo kompletní tak ještě jedna věc. A to odkud se hází rozhoz. Někteří hráči běžně hází i několik metrů vedle čáry hodu, protože ten terén přímo od čáry nebývá vždy nejideálnější.
Zbyněk Fojtík

To se samozřejmě normálně děje.
Nebo někdo hodí pár kuliček, zjistí, že terén nic moc a udělá úkrok o metr vedle a háže dál.
Nikde není popsáno jak široké je místo pro odhod.
Třeba bude jeden bude házet metr vlevo od značky odhodu a druhý metr vpravo. Takže rozdíl bude 2 metry.

_________________
www.ddmvratimov.cz


Nahoru Nahoru
  Profil Zobrazit autorovy stránky 
 

#

23 říj 2013 18:58

Offline
Uživatelský avatar
Registrován: 12 lis 2007 23:10
Příspěvky: 578
Věk: 44
Bydliště: Plzeň

Zdravím.

Z mého hlediska tu máme 3 možnosti.
1. Upravovat terén kdykoliv během náhozu.
2. Upravovat terén jen před započetím náhozu (hry). To je myšleno že by se mohlo upravovat (oba hráči) před nahozením první kuličky. Po odházení deseti kuliček prvním hráčem, by už druhý hráč nemohl upravovat terén.
3. Zákaz úpravy terénu po prvním náhozu.

Pokud máte ještě nějakou možnost, tak sem s ní.

_________________
Kuličky hraji hlavně pro zábavu, ale pohár mě rozhodně neurazí. :-)


Nahoru Nahoru
  Profil
 

#

23 říj 2013 20:08

Offline
Registrován: 17 črc 2011 19:04
Příspěvky: 98

Martin Adamec píše:
Zdravím.

2. Upravovat terén jen před započetím náhozu (hry). To je myšleno že by se mohlo upravovat (oba hráči) před nahozením první kuličky. Po odházení deseti kuliček prvním hráčem, by už druhý hráč nemohl upravovat terén.
3. Zákaz úpravy terénu po prvním náhozu.

Pokud máte ještě nějakou možnost, tak sem s ní.


takže vlastně 2. + 3. = stejná možnost, je tak?


Nahoru Nahoru
  Profil
 

#

23 říj 2013 20:40

Offline
Uživatelský avatar
Registrován: 12 lis 2007 23:10
Příspěvky: 578
Věk: 44
Bydliště: Plzeň

Lukáši, tu trojku jsem myslel, že by se mohlo upravovat jak jsme zvyklí jen před započetím první hry. Pak už ne.

_________________
Kuličky hraji hlavně pro zábavu, ale pohár mě rozhodně neurazí. :-)


Nahoru Nahoru
  Profil
 

#

23 říj 2013 22:34

Offline
Uživatelský avatar
Registrován: 26 kvě 2012 13:52
Příspěvky: 86

.... To by se pak mohla zakázat i úprava terénu při cvrnkání.... :?
Spíš bych každému vždy tu možnost, dal. A pokud někdo svou možnost nevyužije, tak za to soupeř přece nemůže.
Ať si upraví oba dle své libosti - to jsou stejné podmínky.

_________________
Kulotvor z hor František
Kulotvorstvo

Nemyslete si, že chápete. ;-)


Nahoru Nahoru
  Profil ICQ 
 

#

24 říj 2013 00:48

Offline
Uživatelský avatar
Registrován: 15 úno 2007 22:58
Příspěvky: 177

Nezapomeňte na to, že se při zápase nejedná o statický neměnný terén. Terén mění botami nejenom hráči , kteří tam hrají, ale i spousta jiných tam pobíhajících, dále pak hráči na vedlejších důlcích, kteří i svým úklidem i když nedopatřením odkopnou kámen na vedlejší hřiště (přiznávám, že jsem si vzpomněl na svůj poslední turnaj kam jsem to kopnul Martě na hřiště :) ). Pak je tu taky ještě příroda, jako třeba vítr, který tam něco přinese nebo shodí ze stromů, to si taky vzpomínám na jeden turnaj na Petříně kde jsem ani nestíhal odklízet.


Nahoru Nahoru
  Profil Zobrazit autorovy stránky 
 

#

25 říj 2013 12:16

Offline
Registrován: 23 dub 2008 00:47
Příspěvky: 394

První příspěvek k této doskuzi zde byl zvřejněn v pondělí 21.10. tedy před pouhými čtyřmi dny a proto bych tak nechvátal na nějaké bleskurychlé reakce a vyjádření od dalších členů VV. Za sebe mohu říct, že tento týden jsem natolik pracovně vytížen čtvrtletními i měsíčními zavěrkami, které musí být odevzdány právě k dnešnímu datu, že jsem opravdu neměl prostor všechny obsáhlé příspěvky, respektive v nich navrhovné varianty dost podstatných úprav pravidel, pečlivě promyslet a zvážit ve všech souvislostech. Opravdu ne každý má možnost denně se věnovat kuličkovému dění na "plný úvazek". Navíc, je konec sezóny, takže opravdu není kam spěchat. Přes nadcházející víkend si vše pečlivě prostuduji a zveřejním zde své stanovisko, případně další postřehy.


Nahoru Nahoru
  Profil
 

#

25 říj 2013 12:27

Offline
Site Admin
Uživatelský avatar
Registrován: 10 led 2007 21:19
Příspěvky: 1162

Martin Dostál píše:
Martine, psal jsi, že se budete snažit zavést do pravidel nějakou formulaci atd.,ale jak vidím tak jedinej, kdo se k tomu z VV vyjadřuje jsi pouze ty, tzn. bude toto podáno jako oficiální návrh VV a půjde to klasickou cestou nebo to bude pouze na bázi komunikace pár hráčů, kteří mají zájem se k tomuto tématu v tomto vlákně vyjadřovat s tím, že to VV pak nebude řešit? Jestli ne, bylo by možná dobrý to říci, abychom tu zbytečně neztráceli různými návrhy čas.

Tento bod mám v seznamu úkolů k projednání, VV se tím okrajově již zabýval na posledním offline jednání. Jako vždy platí, že VV diskusi sleduje a pokud uzná za vhodné či nutné danou záležitost řešit, kdokoliv z členů VV může přijít s návrhem.

_________________
Kuličky weblog
Weblog o všem, co se týká našeho sportu


Nahoru Nahoru
  Profil Zobrazit autorovy stránky 
 

#

25 říj 2013 12:45

Offline
Uživatelský avatar
Registrován: 15 úno 2007 22:58
Příspěvky: 177

Ze všech možných diskusí je vidět, že většina hráčů se stydí napsat svůj názor. Nešlo by do diskusí přidat aspoň tlačítka Líbí-Nelíbí (nebo palce nahoru, dolů jak to bývá někde jinde). Třeba by aspoň na to lidi klikali :) Ideálně pouze pro přihlášené, aby každý mohl kliknout jen jednou.


Nahoru Nahoru
  Profil Zobrazit autorovy stránky 
 

#

25 říj 2013 13:09

Offline
Site Admin
Uživatelský avatar
Registrován: 10 led 2007 21:19
Příspěvky: 1162

Spanker píše:
Ze všech možných diskusí je vidět, že většina hráčů se stydí napsat svůj názor. Nešlo by do diskusí přidat aspoň tlačítka Líbí-Nelíbí (nebo palce nahoru, dolů jak to bývá někde jinde). Třeba by aspoň na to lidi klikali :) Ideálně pouze pro přihlášené, aby každý mohl kliknout jen jednou.

Pokud bys (nebo samozřejmě kdokoliv jiný) pohledal v rozšířeních pro phpBB něco snadno instalovatelného, mohlo by to být zajímavé. Možná by stálo za to se i podívat, jestli něco nenabízí FB přes api na bázi like buttonu, kdy by kliknutí na "like" mohlo být vidět i tam a tak dělat určitou reklamu kuličkám.

_________________
Kuličky weblog
Weblog o všem, co se týká našeho sportu


Nahoru Nahoru
  Profil Zobrazit autorovy stránky 
 

#

25 říj 2013 14:42

Offline
Site Admin
Uživatelský avatar
Registrován: 10 led 2007 21:19
Příspěvky: 1162

Martin Dostál píše:
Petře máš pravdu, na druhou stranu, když to takhle jako VV budeme sledovat všichni, tak nikdo nikdy nic nenapíše a nebudete znát ničí názory což si myslím taky asi nechcete.

Však v pořádku, jen jsem chtěl ujistit čtenáře, kteří by snad mohli být na pochybách, že ať napíší do fóra cokoliv, bez ohledu na to, zdali se k tomu členové VV vyjádří či ne, vždy to čteme a v případě potřeby jednáme.

U těch tlačítek, co myslel Zbyněk, to (alespoň jak jsem já pochopil) bylo myšleno jako něco takového - http://stackoverflow.com/questions/1958 ... -replacing

Tímto způsobem může čtenář ohodnotit příspěvek, což se může hodit třeba v případě, že diskutující přichází s nějakým nápadem, který původní pisatel neměl (a tudíž by jej ani nezařadil do ankety). Samozřejmě anketa je také zajímavý nástroj a kdokoliv uznáte za vhodné, neváhejte jej využít.

_________________
Kuličky weblog
Weblog o všem, co se týká našeho sportu


Nahoru Nahoru
  Profil Zobrazit autorovy stránky 
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma
 Stránka 1 z 3  [ Příspěvků: 40 ]  »

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 19 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru


Přejít na:  
cron