Přihlásit se | Registrovat


Odeslat nové téma Odpovědět na téma
 Stránka 1 z 1  [ Příspěvků: 3 ] 

08 dub 2013 17:49

Offline
Uživatelský avatar
Registrován: 15 úno 2007 22:58
Příspěvky: 177

V posledních letech se mi zdají turnaje neúnosně dlouhé. Nejenom, že roste počet hráčů, ale navíc k tomu byl systém rozšířen na dvě části, skupiny + pavouk (dřív hrálo pár hráčů jenom jedním systémem). Zajímali by mne vaše názory na následující:

1. Jestli nenastal čas na rozšíření kategorií tak jak je to obvyklé v jakémkoliv jiném sportu - muži, ženy, případně dál podle věku, samozřejmě vždy podle počtu účastníků. Obvykle v jiných sportech se vypisuje v propozicích víc kategorií s poznámkou, že pokud se do některé kategorie přihlásí méně než x hráčů, bude kategorie spojena se sousední. Pak nebude problém vypsat třeba 5 kategorií, kde budou hrát v každé všichni každý s každým a nemusí se to komplikovat složitými systémy. Jaké kategorie se vypisují vždy záleží na pořadateli, ale musí mít tu možnost je vytvořit, což v kuličkách není.

2. Jestli by nebylo lepší při volbě systému upřednostňovat kvalitu před kvantitou, tj. např. raději odehrát méně zápasů na 3 vítězné hry s 15 kuličkami (klidně i s 20 :-) ), než víc zápasů na dvě vítězné hry s 10. Větší počet kuliček ve hře snižuje prvek náhody (např. když při rozhozu jedna kulička od šutru odletí několik metrů tak při větším počtu kuliček to bude mít na hru menší vliv), větší počet kuliček si víc "překáží", takže se musí víc taktizovat, víc používat přeskoky, odcvrnkávat ... což taky eliminuje náhody a taky dává větší šanci hráči, který třeba po rozhozu už prohrává o 2 kuličky to ještě stáhnout,zatímco v klasické hře u vyrovnaných hráčů je v takovém případě téměř vždy rozhodnuto.

3. Jestli je nutné hrát nejprve skupiny na rozdělení do pavouka. Na to se ptám proto, že za tu dobu co tímhle systémem hraji, jsem nepozoroval absolutně ani jedinkrát žádnou souvislost mezi hrou ve skupině a následnou hrou v pavouku. Jestli jsem skončil ve skupině první, nebo poslední, nebo jakýkoliv jiný, průběh postupu v pavouku byl vždy stejný (pokud se teda nepoužívá s výhodným nasazením). Takže kdyby se jenom losoval pavouk a hráli by všichni, tak by to vyšlo nastejno. Pokud už ty skupiny musí být kvůli nasazování tak nestačilo by je hrát jenom na jednu vítěznou hru s tím, že pak postoupí všichni?

Ty jednotlivé body bych ideálně ve výsledku bral jako celek. T.j např. hrát v menších kategoriích každý s každým na 3 vítězné hry s 15-20 kuličkami.


Nahoru Nahoru
  Profil Zobrazit autorovy stránky 
 

#

09 dub 2013 00:09

Offline
Uživatelský avatar
Registrován: 26 kvě 2012 13:52
Příspěvky: 86

Kuličky jsou úžasná hra, kde o kvalitě hráče nerozhoduje věk ani pohlaví. Je to na tom to nejkrásnější, že si hrají děti s dospělými, ženy s muži. Rozhodně by nebylo vhodné, ani dobré pro myšlenku hry pro všechny to nějak kategorizovat!

Je jenom dobře, že roste počet hráčů a výše navrhované systémy se mi nezdají tak příznivé pro nově příchozí, což nikdo nechceme.
Také se mi zdají výše navrhované systémy zbytečně komplikovanější.
Počet kuliček ve hře - 10 je fajn. Hra je svižnější a lze jich zahrát více s různými hráči. A já chci hrát hodně!
Hra se urychlí, když se budeme maximálně snažit eliminovat a zkrátit obstrukce při taktizování hodné šachových partií při obcházení důlku a vybírání, kterou kuličku budeme hrát. Když bude jedna hra trvat 5 minut..... dokáže si inteligentní člověk s matematickým myšlením (budu si cenit, když se k tomuto tématu vyjádří Martin D.) spočítat při počtu hráčů x dobu trvání turnaje (udělat excelovskou tabulku, pokud ještě neexistuje).

Stávající systém zdá se mi vyhovující. Myslím, že si takhle všichni zahrají s více lidmi.

Masters 6.4. byl super! Pavle děkujeme a tleskáme z Ostravy. Jsme rádi, že jsme si s vámi přijeli zahrát.

_________________
Kulotvor z hor František
Kulotvorstvo

Nemyslete si, že chápete. ;-)


Nahoru Nahoru
  Profil ICQ 
 

#

09 dub 2013 14:21

Offline
Uživatelský avatar
Registrován: 15 úno 2007 22:58
Příspěvky: 177

Frarach píše:
Kuličky jsou úžasná hra,....

No to sice jsou, akorát co si pamatuju, tak několik prvních let kuličkového svazu se říkalo, že hlavním cílem je vybudovat z kuličkové hry plnohodnotný sport. Tak bych chtěl vědět jestli už to neplatí, protože i některé dřívější reakce v jiných tématech tomu nasvědčují jako by se od tohoto cíle už upustilo. Třeba i to taktizování patří mezi základní prvky jakéhokoliv sportu. Takže jestli to chápu tak ty chceš hrát kuličky spíš pro zábavu, než věnovat se jim jako sportu. Akorát nevím z čeho usuzuješ, že to takto chtějí všichni. Když jsem loni uspořádal jeden nežebříčkový turnaj, tak na něj nepřišel ani jediný hráč. Někteří mi přímo řekli, že kdyby to byl Open a byly by za to body do žebříčku tak by přišli, takže nemám pocit, že by všichni hráli především pro zábavu.


Nahoru Nahoru
  Profil Zobrazit autorovy stránky 
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma
 Stránka 1 z 1  [ Příspěvků: 3 ] 

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 2 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru


Přejít na:  
cron