V posledních letech se mi zdají turnaje neúnosně dlouhé. Nejenom, že roste počet hráčů, ale navíc k tomu byl systém rozšířen na dvě části, skupiny + pavouk (dřív hrálo pár hráčů jenom jedním systémem). Zajímali by mne vaše názory na následující:
1.
Jestli nenastal čas na rozšíření kategorií tak jak je to obvyklé v jakémkoliv jiném sportu - muži, ženy, případně dál podle věku, samozřejmě vždy podle počtu účastníků. Obvykle v jiných sportech se vypisuje v propozicích víc kategorií s poznámkou, že pokud se do některé kategorie přihlásí méně než x hráčů, bude kategorie spojena se sousední. Pak nebude problém vypsat třeba 5 kategorií, kde budou hrát v každé všichni každý s každým a nemusí se to komplikovat složitými systémy. Jaké kategorie se vypisují vždy záleží na pořadateli, ale musí mít tu možnost je vytvořit, což v kuličkách není.
2. Jestli by nebylo lepší při volbě systému upřednostňovat kvalitu před kvantitou, tj. např. raději odehrát méně zápasů na 3 vítězné hry s 15 kuličkami (klidně i s 20
), než víc zápasů na dvě vítězné hry s 10. Větší počet kuliček ve hře snižuje prvek náhody (např. když při rozhozu jedna kulička od šutru odletí několik metrů tak při větším počtu kuliček to bude mít na hru menší vliv), větší počet kuliček si víc "překáží", takže se musí víc taktizovat, víc používat přeskoky, odcvrnkávat ... což taky eliminuje náhody a taky dává větší šanci hráči, který třeba po rozhozu už prohrává o 2 kuličky to ještě stáhnout,zatímco v klasické hře u vyrovnaných hráčů je v takovém případě téměř vždy rozhodnuto.
3. Jestli je nutné hrát nejprve skupiny na rozdělení do pavouka. Na to se ptám proto, že za tu dobu co tímhle systémem hraji, jsem nepozoroval absolutně ani jedinkrát žádnou souvislost mezi hrou ve skupině a následnou hrou v pavouku. Jestli jsem skončil ve skupině první, nebo poslední, nebo jakýkoliv jiný, průběh postupu v pavouku byl vždy stejný (pokud se teda nepoužívá s výhodným nasazením). Takže kdyby se jenom losoval pavouk a hráli by všichni, tak by to vyšlo nastejno. Pokud už ty skupiny musí být kvůli nasazování tak nestačilo by je hrát jenom na jednu vítěznou hru s tím, že pak postoupí všichni?
Ty jednotlivé body bych ideálně ve výsledku bral jako celek. T.j např. hrát v menších kategoriích každý s každým na 3 vítězné hry s 15-20 kuličkami.