Přihlásit se | Registrovat


Odeslat nové téma Odpovědět na téma
 Stránka 1 z 1  [ Příspěvků: 8 ] 

28 lis 2022 15:00

Offline
Uživatelský avatar
Registrován: 04 kvě 2015 09:34
Příspěvky: 62

Návrhy na změnu bodu 3.1.4 pravidel - bude podstoupeno ke schválení VH

Aktuálně platné pravidlo

3.1.4 Hráč ve fázi rozhozu a náhozu:

- Musí mít obě chodidla za úrovní čáry hodu vzdálené 7,5 metru od středu důlku, přičemž se může pohybovat libovolně daleko na obě strany, pokud tím neomezí hráče na jiných hřištích.
- Nesmí upravovat povrch hřiště kromě odstranění překážek, které na něm vznikly v průběhu jeho či soupeřova rozhozu nebo náhozu v dané hře.
- Pokud hráči kulička upadne, nepovažuje se toto za hod a hráč ji může sebrat a házet jí znovu.

------------------------------------------------------------

Návrh č.1 (WOLF CVRNK TEAM) - změny jsou označeny červeně

3.1.4 Hráč ve fázi rozhozu a náhozu:

- Musí mít obě chodidla za úrovní čáry hodu vzdálené 7,5 metru od středu důlku. Čára hodu je široká 50 cm a obě chodidla by neměla přesahovat ani boční úroveň této čáry.
- Nesmí upravovat povrch hřiště kromě odstranění překážek, které na něm vznikly v průběhu jeho či soupeřova rozhozu nebo náhozu v dané hře.
- Pokud hráči kulička upadne, nepovažuje se toto za hod a hráč ji může sebrat a házet jí znovu.

Odůvodnění:
- Jelikož jsou kuličky zčásti i poziční hra, je rozdíl v tom kdo začíná nahazovat. První v náhozu, ztrácí dle původního pravidla šanci kuličky takticky naházet a vytvořit určitý herní tlak na soupeře.
- I v jiných podobných sportech (např. pétanque, softball apod.) je nahazovací bod přesněji a úžeji definován.

------------------------------------------------------------

Návrh č.2 (WOLF CVRNK TEAM a SKK Rohožky) - změny jsou označeny červeně

3.1.4 Hráč ve fázi rozhozu a náhozu:

- Musí mít obě chodidla za úrovní čáry hodu vzdálené 7,5m od středu důlku
- Odhodová čára je definována délkou min. 40cm. a max. 50cm.
- Musí stát minimálně jednou nohou v pomyslném území, které je definováno odhodovou čarou a kolmicemi procházejícími oběma konci odhodové čáry.

- Nesmí upravovat povrch hřiště kromě odstranění překážek, které na něm vznikly v průběhu jeho či soupeřova rozhozu nebo náhozu v dané hře.
- Pokud hráči kulička upadne, nepovažuje se to za hod a hráč ji může zvednout a házet znovu.

Odůvodnění:
- Často dochází k tomu, že hráči hrající na vedlejších důlcích jsou často omezováni. A proto také dochází k prodlužování turnaje.

------------------------------------------------------------

_________________
Výkonný výbor ČKS


Nahoru Nahoru
  Profil
 

#

28 pro 2022 18:45

Offline
Uživatelský avatar
Registrován: 20 říj 2008 20:11
Příspěvky: 33

Zde bych byl rád, aby se vyjádřili především stálí pořadatelé, kteří mohou mít problém s uvedenou maximální délkou čar hodu (lišt) tak, aby se dal rozměr případně předefinovat (aby případně někdo nemusel kupovat nové lišty atd.)

V případě, když bude schválen jakýkoliv nově navrhovaný bod, by se mi osobně následně zamlouvalo změnit bod 3.1.1 pravidel tak, aby se zvýšil počet kuliček při rozhozu minimálně na dvě z toho důvodu, že bude rozhoz mnohem důležitější částí samotné hry než za nynějšího stavu. Jedna kulička je víceméně o náhodě a náhoda by neměla rozhodovat o osudu zápasu, turnaje. (Jednoduše změnit bod 3.1.1 tak, že při rozhozu budeme nahazovat více kuliček a bližší má možnost si vybrat jestli bude hrát první či druhý jako doposud, při vzájemném dotyku kuliček by se rozhoz neopakoval)


Nahoru Nahoru
  Profil
 

#

29 pro 2022 09:24

Offline
Registrován: 17 črc 2011 19:04
Příspěvky: 98

Ahoj,

směr těchto návrhů se mi osobně líbí, co se týká délky odhodové čáry, nejsem si bohužel momentálně jist jak široké máme odhozové lišty, máme je uzamčeny v Bedihošti v kůlně, pokusím se to ještě v lednu zjistit.

Osobně se přikláním spíše k návrhu č.2, ale s tím, že bych neuváděl minimální definovanou délku. Např. pokud pořadatel vytiskne čísla důlků na standardní A4, což je dle mého názoru zcela dostačující, dostáváme se na délku odhodové čáry 29,5 cm.


Nahoru Nahoru
  Profil
 

#

29 pro 2022 16:59

Offline
Uživatelský avatar
Registrován: 24 zář 2018 19:06
Příspěvky: 89

Ahoj Lukáši, ahoj ostatní.
Minimální délka je tam z důvodu možných spekulací, kam až se dá dostat chodidlo a kam už ne :). V případě tvé poznámky o A4 to chápu a asi nejjednodušším řešením by bylo nalepit A4 na karton s požadovaným rozměrem. Těch 40 cm bylo myšleno i jako sice malý, ale alespoň nějaký prostor pro ukročení si do boku. Když to omezíme na např. 25 cm, sotva se tam velkej chlap s botou velikosti 46 vejde :). A nemít minimální délku vůbec, to bych nedělal. Tím že je na čáru nově navázané pravidlo o ukročení, mám pocit že musí být horní i spodní hranice definována.

_________________
To,že jsem paranoidní ještě neznamená, že po mě nejdou...


Nahoru Nahoru
  Profil Zobrazit autorovy stránky 
 

#

30 pro 2022 13:26

Offline
Uživatelský avatar
Registrován: 23 dub 2010 13:23
Příspěvky: 125
Věk: 50
Bydliště: Odolena voda

Na startovní čáře, bez ohledu na její délku, se označí bod, který je přesně 7,5 m od důlku. Vzniklou pomyslnou polopřímkyu musí hráč při náhozu protínat libovolnou části těla. V odpovědi mi stačí souhlas, nebo nesouhlas. Ušetřete si prosím vysvětlování. Děkuji


Nahoru Nahoru
  Profil
 

#

03 led 2023 10:30

Offline
Uživatelský avatar
Registrován: 24 zář 2018 19:06
Příspěvky: 89

Ahoj Marku.
Smyslem změny bylo zabránit nahazování z mnohametrové vzdálenosti od vlastní čáry. Zároveň ale těch 50 cm umožní alespoň ukročit do boku, tedy jistou korekci směru náhozu. To bych rád ve svém návrhu zachoval, tedy má odpověď je ne. Ale je to můj soukromý názor. Klidně to zpracuj jako svůj návrh a nech hlasovat.
Jirka.

_________________
To,že jsem paranoidní ještě neznamená, že po mě nejdou...


Nahoru Nahoru
  Profil Zobrazit autorovy stránky 
 

#

08 led 2023 23:05

Offline
Uživatelský avatar
Registrován: 24 zář 2018 19:06
Příspěvky: 89

Výkonný výbor ČKS píše:
Návrhy na změnu bodu 3.1.4 pravidel - bude podstoupeno ke schválení VH
Návrh č.2 (WOLF CVRNK TEAM a SKK Rohožky) - změny jsou označeny červeně

3.1.4 Hráč ve fázi rozhozu a náhozu:

- Musí mít obě chodidla za úrovní čáry hodu vzdálené 7,5m od středu důlku
- Odhodová čára je definována délkou min. 40cm. a max. 50cm.
- Musí stát minimálně jednou nohou v pomyslném území, které je definováno odhodovou čarou a kolmicemi procházejícími oběma konci odhodové čáry.

- Nesmí upravovat povrch hřiště kromě odstranění překážek, které na něm vznikly v průběhu jeho či soupeřova rozhozu nebo náhozu v dané hře.
- Pokud hráči kulička upadne, nepovažuje se to za hod a hráč ji může zvednout a házet znovu.

Ahoj.
Ještě zvažuji, že podám návrh na zvětšení odhodové čáry na rozměr 40 - 60 cm. Bude tím trochu větší volnost - těch 20 cm je dle mě dostatečných...
Viz obrázek.

Odůvodnění návrhu změny pravidel: nahazování od vedlejších důlků není zas tak vzácný jev. Jednak ten, kdo nahazuje jako první, si svým náhozem buduje jistou strategii pro další průběh hry. Proto se snažil vyhrát nához (až na výjimky). Pak je tu pohled hráčů od vedlejších důlků, kteří jsou de facto omezováni hráčem, který nahazuje přes jejich hrací pole. I když existuje jistá gentlemanská dohoda, kdy se hráči vzájemně upozorní na křižný nához, přesto to ruší a odvádí pozornost. Chtě nechtě při cvrnkání vnímám periferně hody hráče a jeho kuličky, které mi létají za zády... Mnoho hráčů si dlouhodobě na tento způsob nahazování stěžuje, proto si myslím, že nastal čas na změnu.
Proberte to v klubech a přijeďte hlasovat na VH ;).
Zdraví Jirka

Příloha:
odhod-web.jpg
odhod-web.jpg [ 27.3 KiB | Zobrazeno 1260 krát ]

_________________
To,že jsem paranoidní ještě neznamená, že po mě nejdou...


Nahoru Nahoru
  Profil Zobrazit autorovy stránky 
 

#

31 led 2023 00:49

Offline
Uživatelský avatar
Registrován: 24 zář 2018 19:06
Příspěvky: 89

Ahoj.
Po diskusi s Lukášem, kdy mi celkem logicky argumentoval možností použít jako odhodovou čáru prostou A4 stránku, jsem se rozhodl podat svůj pozměňující návrh (protinávrh ?) na VH v tomto znění:

Návrh č. 3 – Jiří Petráň
3.1.4 Hráč ve fázi rozhozu a náhozu:
• Musí mít obě chodidla za úrovní čáry hodu vzdálené 7,5m od středu důlku
• Musí stát minimálně jednou nohou v pomyslném území, které je definováno odhodovou čarou a kolmicemi procházejícími oběma konci odhodové čáry.
• Nesmí upravovat povrch hřiště kromě odstranění překážek, které na něm vznikly v průběhu jeho či soupeřova rozhozu nebo náhozu v dané hře.
• Pokud hráči kulička upadne, nepovažuje se to za hod a hráč ji může zvednout a házet znovu.
• Odhodová čára pro republikové turnaje je definována délkou min. 40cm. a max. 60cm.
• Odhodová čára pro ostatní turnaje je definována délkou min. 29cm. a max. 60cm.


Zdůvodnění: na republikových turnajích by měly být pokud možno jednotné podmínky. Pořadatelů není mnoho a myslím, že jsou schopni si zajistit čáry dle definice (40 - 60 cm). Pokud by byl zájem, asi umím zajistit z vyřazených venkovních žaluzií.
No a na ostatních turnajích - tedy Openech a nežebříčkových by bylo možné využít oné A4 stránky, jako nejmenšího rozměru.

Zdraví Jirka

_________________
To,že jsem paranoidní ještě neznamená, že po mě nejdou...


Nahoru Nahoru
  Profil Zobrazit autorovy stránky 
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma
 Stránka 1 z 1  [ Příspěvků: 8 ] 

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 2 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru


Přejít na:  
cron