Přihlásit se | Registrovat


Odeslat nové téma Odpovědět na téma
 Stránka 1 z 1  [ Příspěvků: 11 ] 

08 pro 2019 15:06

Offline
Uživatelský avatar
Registrován: 24 zář 2018 19:06
Příspěvky: 90

Ahoj všem.
Dovolil jsem si připravit návrh definice kuličky tak, jak to vidím já, potažmo my v našem klubu...
Připravil jsem 3 varianty s tím, že ta první "liberální" je mě osobně nejvzdálenější. Pod textem jsou i vysvětlivky pojmů a můj komentář.
Text lze upravovat každým, kdo má odkaz. Prosím, podepisujte se při případných úpravách.

https://drive.google.com/file/d/1mD0KAqVCzlyEUF8BIdaIA9HPNz5js-4K/view?usp=sharing

Zdraví Jirka

P.S. snad jsem to na Google disc nahrál správně...

_________________
To,že jsem paranoidní ještě neznamená, že po mě nejdou...


Nahoru Nahoru
  Profil Zobrazit autorovy stránky 
 

#

09 pro 2019 18:23

Offline
Registrován: 13 črc 2010 22:28
Příspěvky: 507

Ahoj, zde má reakce na Jirkovy definice:
Celé je to takové moc šroubované a.....složité. Takhle bychom pravidla nezjednodušili. Definice kuličky by měla být obsažena jednou, max. dvěma větami.
Že je kulička kulatá, to je obsaženo v jejím názvu, takže zbytečná věta.
Také se mi nelíbí definice že na vnější povrch kuličky nesmí být umístěn žádný cizí materiál. Mnoho hráčů si kvůli rozlišení kuličky barví, nebo označují a to by tímto bylo znemožněno, ačkoliv to vlastně ničemu nevadí.
Minimální rozměr bych taktéž neuváděl, pokud hráč není blázen, tak stejně s mákem hrát nebude. :-)
kulička nesmí obsahovat uvnitř žádné části, které by neodpovídaly definici bodu 2.3.2.a) až c)Jak by se toto dalo kontrolovat?
Omezovat materiál pouze na sklo a hlínu mi též nepřijde vhodné. Hráči jsou kreativní a mohou přijít s něčím opravdu fajnovým. Jakoukoliv novinku ovšem musí schválit VV.
Používání zirkonek se mi také moc nelíbí. Přináší hráčům poměrně velkou výhodu, rozbíjejí skleněnky a hlavně se nedají sehnat. Kuličky se kterými se hraje by měl mít možnost kdokoliv si normálně koupit.
Omezovat kuličky pouze na skleněnky od firmy Glass Sphere je opravdu kacířské. Co nováčci, kteří mají kuličky z hračkárny? To by nesměli hrát???
O maximální hmotnosti bychom se mohli pobavit a případně ji určit.
Mě osobně se současná definice líbí, jen bych slovo "nekovového" nahradil slovem "neželezného". A tohle by se dalo snadno kontrolovat magnetem. Původní myšlenka, když se pravidla před 20ti lety tvořila, byla aby se nehrálo s kuličkami z ložisek. Jakékoliv barevné skleněnky stejně jisté procento kovů obsahují, takže jsou podle současné definice nelegální.
Ještě vysvětlení proč má kulička rozměr 16,5 mm: U kuliček, které se běžně prodávají uvádí výrobce rozměr 16mm. My jsme kdysi měřením stovek a možná i tisíce kuliček zjistili, že některé jsou velké i 17mm. U běžně prodávaných sáčků se do rozměru 16mm vejde tak 20-30% kuliček, takže by se muselo koupit sáčků několik, aby se dala dohromady 1 sada, zatímco do rozměru 16,5 mm se vejde 85-95% kuliček. Rozměr 17mm je už velký, hráči si na něj stěžovali, u protihráčů se jim to vůbec nelíbilo
Na závěr tedy moje definice, za kterou si stojím: Kulička je sportovní náčiní z pevného neželezného materiálu neměnící tvar a vlastnosti o
maximálním průměru 16,5 mm.
Ještě se tam může doplnit ta hmotnost, pokud se na ní VV domluví.


Nahoru Nahoru
  Profil
 

#

10 pro 2019 00:27

Offline
Uživatelský avatar
Registrován: 10 črc 2013 21:00
Příspěvky: 65

Ahoj, připojuji se k diskuzi o kuličkách - definice hracích kuliček.

Nesouhlasím s Pavlem, že zirkonky jsou nesehnatelné. Nejméně dvěma hráčům jsem poskytl odkaz na firmu, která je dodá.
Problém je s cenou. Kolem 250 Kč/ks. To je ale průvodní jev každého sportu, kdo připlatí, má lepší náčiní.

Nesouhlasím s pojmem "neželezný". To je neprokazatelné, i díky tomu, že existují nemagnetické nerezavějící ocele.
V čem je železo jiné, než ostatní kovy obdobné měrné hmotnosti?

Nejlépe by bylo hmotnost vůbec neomezovat, jelikož při překročení nějaké meze, závislé na terénu, se to stává nevýhodou!
Problém je v tom, že pak ale tak těžké kuličky ničí hřiště.
Navrhuji tedy omezit hmotnost. Hmotnost hrací sady při n-kuličkách předepsaných pořadatelem nesmí překročit
n-násobek maximální hmotnosti jedné kuličky "m-max". Vážit jednu kuličku naráží na nepřesnost váhy. U součtové hmotnosti, nejčastěji 10ti kuliček, už by
to bylo realizovatelné (s rezervou na nepřesnost měřící váhy).

Ohledně velikosti bych doplnil do pravidel něco v tomto duchu: Maximální průměr kuličky nesmí překročit 16,5 mm v žádné ose, a tedy kulička musí projít měrkou bez jakéhokoliv natáčení, naklápění a pohybování měrkou či kuličkou.
Petr H.

Dále navrhuji, aby byla stanovena povinnost mít úplnou sadu kuliček předepsanou pořadatelem pro hru stejné barvy nebo vzoru. Kombinovat různé barvy či vzory pouze se souhlasem soupeře.
Považuji za nepřípustné, aby hráč například nastoupil se sadou tří barev kuliček přičemž jeho soupeř má úplnou sadu jedné z těch tří barev a aby hráč se třemi barvami trval na rozhozu o
tom kdo si bude kuličky měnit. Navíc vícebarevné sady jsou matoucí a dezorientují hráče.


Nahoru Nahoru
  Profil
 

#

12 pro 2019 09:51

Offline
Uživatelský avatar
Registrován: 11 říj 2010 08:32
Příspěvky: 493
Věk: 44
Bydliště: Praha 10 - Strašnice

Ahoj Petře, díky za podnětné nápady. Já se vyjádřím zatím pouze k té poslední připomínce se kterou plně souhlasím. Šel bych však dál a nedovolil ani "se souhlasem soupeře". Kuličky jsou základní vybavení našeho sportu a každý hráč má mít pro hru celou sadu stejných kuliček. Pokud nemá k dispozici, musí si zapůjčit od pořadatele (ap.). Tohle mi vždy vadilo od doby co hraji kuličky (2010). Dle toho jak jsem zkoumal definici v pravidlech, toto není zatím nijak správně formulováno a určitě by to chtělo do pravidel zakomponovat. Obecně nejsem zastánce takových okliky / výjimek typu "jen se souhlasem soupeře" - jelikož každý hráč by měl mít stejné podmínky.

jokeroskater píše:
Dále navrhuji, aby byla stanovena povinnost mít úplnou sadu kuliček předepsanou pořadatelem pro hru stejné barvy nebo vzoru. Kombinovat různé barvy či vzory pouze se souhlasem soupeře. Považuji za nepřípustné, aby hráč například nastoupil se sadou tří barev kuliček přičemž jeho soupeř má úplnou sadu jedné z těch tří barev a aby hráč se třemi barvami trval na rozhozu o tom kdo si bude kuličky měnit. Navíc vícebarevné sady jsou matoucí a dezorientují hráče.


Díky
Dan


Nahoru Nahoru
  Profil Zobrazit autorovy stránky 
 

#

13 pro 2019 09:17

Offline
Uživatelský avatar
Registrován: 11 říj 2010 08:32
Příspěvky: 493
Věk: 44
Bydliště: Praha 10 - Strašnice

Nezabředávejme do sémantiky :-) (má oblíbená hláška Homera Simpsona) ..

Martin Dostál píše:
tímhle si defakto zabil to co píšeš v předchozích větách, podmínky jsou něco jiného než možnosti. Ve chvíli, kdy hráči musí mít stejné podmínky, musí hrát se stejně těžkými, velkými atd kuličkami.


Mě se jedná hlavně o tu formulaci "jen se souhlasem soupeře", kterou jsem slyšel již v jiných návrzích v rámci pravidel či soutěžního řádu. Když to přirovnám k jiným sportům, třeba bowling, tak třeba při hře proti Hance Košťálové se domluvíme, že přešlap budeme ignorovat "se souhlasem soupeře" a jindy, třeba proti Petrovi Honců se nedomluvíme (Petr mi souhlas nedá) a přešlap bude chtít striktně dodržovat (neplatný hod). Chci tím říct, že v rámci pravidel by to mělo být jasné a přesné pro každého hráče. Takto budu mít jiná pravidla v jedné hře a jiná v další hře (zápase).

Dan


Nahoru Nahoru
  Profil Zobrazit autorovy stránky 
 

#

14 pro 2019 08:18

Offline
Uživatelský avatar
Registrován: 23 dub 2010 13:23
Příspěvky: 125
Věk: 50
Bydliště: Odolena voda

Vážení, nastavme vzájemnou hmotnostní toleranci mezi soupeři. Tzn. jestli bude chtít některý hráč získat výhodu vyšší hmotnosti na svou stranu, bude tato výhoda limitovaná rozdílem hmotnosti.
Př. při současném stavu jde hráč s deseti zirkony proti hliněnkám a u jiného hráče proti skleněnkám. Na prvního bude mít svou výhodu nesrovnatelně vyšší než u toho druhého. Kdo se pozastavil nad diskriminací?
Př2, Navrhovaná tolerance rozdílu hmotnosti kuličkových sad. Hráč musí mít u sebe nejen zirkony, ale také další kuličky, kterými sníží svou hmotnostní výhodu celé sady proti hliněnkám hráče dvě a skleněnkám hráče tři na rozdíl třeba 5 g.
Věřím, že toto navrhované pravidlo je přesně v duchu Fair Play a ukončí závodění ve shánění těžších a lepších kuliček pro zvrácení nějaké výhody na stranu jednotlivců.
Jednoduché siloměry se dají pořídit v železářství za pár korun. Pak stačí fixou naznačit na stupnici toleranci pořadatelem a kontrolní mechanismus pro všechny hráče turnaje je na světě.
Marek Šiňanský


Nahoru Nahoru
  Profil
 

#

16 pro 2019 18:47

Offline
Registrován: 09 bře 2019 09:57
Příspěvky: 6

My se tu bavíme o hmotnosti kuličky,ale zapomínáme jaké jsou pravidla o kuličkách ve světě, např NEMECKO,POLSKO,SLOVENSKO atd.Mnelo by to být všude stejné.Bylo by zapotřebí vše zjistit a pak to řešit.Luboš


Nahoru Nahoru
  Profil
 

#

16 pro 2019 20:53

Offline
Registrován: 13 črc 2010 22:28
Příspěvky: 507

Já naprosto souhlasím s tím, že by hráč měl při hře používat kuličky stejné barvy. Moc se mi nelíbí formulace, že by sada měla být předepsána pořadatelem, tohle bych nechal plně na hráčích. Každému vyhovuje něco jiného a pokud má hráč více sad kuliček, tak by si mohl sám určit s kterou bude hrát. Vždy by však měl mít celou sadu jedné barvy.
Když to doženu do extrému, tak by se taky mohlo stát, že hráč bude mít každou kuličku jiné barvy, a jeho soupeř by si musel vyměnit celou svou (v mnoha případech jedinou) sadu kuliček, jen proto, že soupeř má mezi svými kuličkami jednu stejné barvy. To snad ne!
Výjimku by mohla tvořit situace, kdy se hráči během turnaje rozbije kulička, náhradní nemá a je nucen si od někoho kuličku půjčit. Tato výjimka by však měla platit pouze pro jeden turnaj.
Půjčovat si kuličky od pořadatele je nereálné, protože ten má na půjčení (pokud vůbec) kuličky pouze lehké a to by se stálým hráčům určitě nelíbilo.
Nebráním se tomu, aby si hráč mohl měnit sadu kuliček pro každou jednotlivou hru.
Taktéž souhlasím s určením hmotnosti celé sady. To sice přináší riziko, že by mohl mít pár kuliček hodně těžkých a ostatní lehké, ale ve stejné barvě! A nevím, zda by to přineslo nějakou výhodu.
O tom, jak se to řeší v jiných zemích by mohl informovat WMF.


Nahoru Nahoru
  Profil
 

#

18 pro 2019 18:49

Offline
Registrován: 13 črc 2010 22:28
Příspěvky: 507

To, co dělá Petr Honců se mi velmi líbí a mělo by se to do pravidel zanést. Třeba že hráč který odpaluje soupeřovu kuličku ji může nahradit svojí kuličkou stejné gramáže.
Všichni víme, že zirkonky docela úspěšně rozbíjejí ostatní kuličky a pokud nedojde k jejich zákazu (pro což bych zvedl všechny ruce, které mám), tak bych byl pro velmi přísné postihy. Třeba že hráč, který při odpalu zirkonkou rozbije soupeřovu kuličku, je povinen mu nahradit CELOU SADU! Pochybuji totiž, že Glásfér bude vyrábět kuličky po jedné, v případě rozbití. To by samozřejmě vyžadovalo, aby si hráči uschovali účtenky za kuličky.
Měrky, které vyrobil Martin Adamec jsou orientační, zatím však jediné, které máme. Vím, že nějaké měrky vyrobil i Honza Loriš.
Kdyby nějaký šikula měl možnost vyrobit opravdu přesnou měrku pro více kuliček najednou (třeba pomocí laseru), bylo by to super.


Nahoru Nahoru
  Profil
 

#

22 pro 2019 13:38

Offline
Uživatelský avatar
Registrován: 24 zář 2018 19:06
Příspěvky: 90

Ahoj ještě jednou.
Jak tak čtu příspěvky mám pocit, že je třeba si nejdřív ujasnit, co chceme a co ne... 100 lidí = 100 názorů.
Už jsem to kdysi psal - pojďme rozdat mezi kuličkáře na turnajích dotazník s několika otázkami ohledně definice kuličky. Rozdat na Openech a prvních Masterech, třeba do konce května. Platí jen podepsané a od hráčů kteří měli zaplacené členské příspěvky 2019, případně mají 2020. Klidně zpracuji.
Sem na fórum píše pár lidí, škoda...

Definice kuličky tak, jak jsem ji napsal neměla být zjednodušením, ale zpřesněním a zpřísněním. Ono ani nejde moc zjednodušit současnou definici...

Pavel Zoufalý píše:
Že je kulička kulatá, to je obsaženo v jejím názvu, takže zbytečná věta.
Mě zbytečná nepřipadá. Jde o slovíčka, ale v definicích jde často o slovíčka - kulička je obecný pojem, kdežto koule je jasně definovaný tvar...


Pavel Zoufalý píše:
Omezovat materiál pouze na sklo a hlínu mi též nepřijde vhodné. Hráči jsou kreativní a mohou přijít s něčím opravdu fajnovým. Jakoukoliv novinku ovšem musí schválit VV.
Používání zirkonek se mi také moc nelíbí...
Promiň Pavle, tady si protiřečíš... zirkonky jsou právě výsledkem kreativity hráčů, kteří přišli s něčím (pro ně) fajnovým... To je přesně situace, které jsem chtěl předejít. Nelze spravedlivě určit, co je fajnové a kreativní a co je špatné a "nepřípustné"...


Pavel Zoufalý píše:
aby se nehrálo s kuličkami z ložisek. Jakékoliv barevné skleněnky stejně jisté procento kovů obsahují, takže jsou podle současné definice nelegální.
Pavel Zoufalý píše:
moje definice, za kterou si stojím: Kulička je sportovní náčiní z pevného neželezného materiálu neměnící tvar a vlastnosti o maximálním průměru 16,5 mm.
Podle tvé definice je zrovna kulička z ložiska v pořádku, nemusí nutně obsahovat železo. Navíc se s tebou můžu začít dohadovat co je a co není z chemického hlediska kovový materiál... to ale nechceme, proto je pojem "neželezný" špatně. Proto můj výraz: „nesmí pozitivně reagovat na magnet“
Další, co mě fakt nadzvedává je pochybnost o regulérnosti skleněných kuliček s obsahem olova. Mnohokrát opakované téma, mnohokrát vysvětleno. Rychle zopakuji: křemík = polokov, sodík, draslík = kov... to jsou základní složky běžných skel. Přesto je sklo NEKOV! Oxidy olova na tom opravdu nic nezmění, pořád je sklo nekovové :D


jokeroskater píše:
Maximální průměr kuličky nesmí překročit 16,5 mm v žádné ose, a tedy kulička musí projít měrkou bez jakéhokoliv natáčení, naklápění a pohybování měrkou či kuličkou.
S tím souhlasím...


marekbandy píše:
Navrhovaná tolerance rozdílu hmotnosti kuličkových sad. Hráč musí mít u sebe nejen zirkony, ale také další kuličky, kterými sníží svou hmotnostní výhodu celé sady proti hliněnkám hráče dvě a skleněnkám hráče tři na rozdíl třeba 5 g.
Marku, kdo určí hmotnostní střed, od kterého budeme počítat toleranci 5 g? Nebo to myslíš tak, že když proti mě narukuješ s hliněnkama, musím místo svých osmi skleněnek použít hliněnky? tak to váhově vychází. Kdo má v tom případě právo říct, že se bude vážit podle jeho kuliček... To je špatný směr.


jokeroskater píše:
Navrhuji tedy omezit hmotnost. Hmotnost hrací sady při n-kuličkách předepsaných pořadatelem nesmí překročit
n-násobek maximální hmotnosti jedné kuličky "m-max". Vážit jednu kuličku naráží na nepřesnost váhy. U součtové hmotnosti, nejčastěji 10ti kuliček, už by
to bylo realizovatelné (s rezervou na nepřesnost měřící váhy).
Maximální hmotnost celé sady ano, ale hmotnost žádné kuličky v sadě nesmí překročit "m-max"... Jinak vytvoříme prostor pro spekulace s jednou/dvěma kuličkama...
Přesnost levných vah do 200 Kč je 0,1 / 0,01 g, což je pro naše potřeby dostačující... např. tady: ISO 2635 Kapesní digitální váha Professional 200/0,01g

Upravená definice:
2.3 Specifikace kuličky, jako sportovního náčiní
2.3.1 Obecné
a) kulička je definována svým tvarem jako koule, která nemění během celé hry své mechanické vlastnosti (tedy především tvar)
2.3.2 Materiál
a) kulička musí být vyrobena z pevného materiálu a musí být nekovového složení.
b) kulička nesmí být vyrobena z porézního materiálu
c) kulička nesmí pozitivně reagovat na magnet
d) kulička nesmí obsahovat uvnitř žádné části, které by neodpovídaly definici bodu 2.3.2.a) až c)
e) na vnější povrch kuličky nesmí být umístěn žádný jiný materiál
2.3.3 Hmotnost a rozměry
a) hmotnost kuličky nesmí přesáhnout 13 g, minimální hmotnost není stanovena
b) minimální průměr kuličky je 12.5 mm, maximální průměr kuličky je 16.5 mm
c) kulička musí odpovídat hmotnostnímu i rozměrovému limitu během celé hry
2.3.4 Výjimky
i. jakékoliv výjimky z výše uvedených pravidel musí odsouhlasit VV minimálně 14 dní
před turnajem, na který chce hráč kuličky použít
ii. … možno doplnit ...

Nyní mne kamenujte :)
Zdravím a přeji pohodové svátky a vykročení do nového roku s tou správnou kuličkou :)
Jirka

_________________
To,že jsem paranoidní ještě neznamená, že po mě nejdou...


Nahoru Nahoru
  Profil Zobrazit autorovy stránky 
 

#

22 pro 2019 15:05

Offline
Uživatelský avatar
Registrován: 24 zář 2018 19:06
Příspěvky: 90

K dalším tématům...

Pavel Zoufalý píše:
To, co dělá Petr Honců se mi velmi líbí a mělo by se to do pravidel zanést. Třeba že hráč který odpaluje soupeřovu kuličku ji může nahradit svojí kuličkou stejné gramáže.
Všichni víme, že zirkonky docela úspěšně rozbíjejí ostatní kuličky a pokud nedojde k jejich zákazu (pro což bych zvedl všechny ruce, které mám), tak bych byl pro velmi přísné postihy.
Třeba že hráč, který při odpalu zirkonkou rozbije soupeřovu kuličku, je povinen mu nahradit CELOU SADU!
... promiň Pavle, to je protimluv jak hrom... chceš zakázat zirkonky, ale zároveň zanést do pravidel, jak obejít jejich "nebezpečnost" a tím je "zlegalizovat"...
Tady si pravidla komplikujeme, ne zjednodušujeme... Snižme max. hmotnost na 10 gramů a je pokoj... Zakažme barvení kuliček a je pokoj. Proč ne? 99% hráčů nemá potřebu si kuličky jakkoliv barvit...

Zakotvit povinnost nahradit (zaplatit) rozbitou kuličku zirkonkou, natož celou sadu je sporné a neobhajitelné. Zirkonka, pokud bude v rámci pravidel v pořádku, je stejná kulička jako kterákoliv jiná... pokud ničí soupeřům skleněnky, je to podle mne důvod buď zpřísnit definici kuličky (max. hmotnost 10 g), nebo zakažme "odpaly"...


Martin Dostál píše:
Uvědomte si prosím, že třeba výroba kuliček z glásféru trvá mnohdy déle než měsíc, jednou jsem čekal dokonce dva měsíce, to budou hrát hráči třeba nejdůležitější část sezóny (obvykle květen/červen a září/říjen) s kuličkami s jinou gramáží, kterou používají na určitý druh povrchu a je to spíš taková nouzovka nebo budou muset mít na sezónu připraveno dejme tomu 30 kuliček, obzvlášť když zirkonky dělají to co dělají a hraje s nimi čím dál více hráčů?
Hraji se speciálními kuličkami (těžké z Glass Sphere) a tak se před sezónou vybavím 15ti kusy jedné barvy. Takové sady mám dvě. Když se mi v sezoně rozbijí 3 kuličky, již se pídím po dokoupení. A v záloze mám druhou sadu. Hraji krátce, ale tento argument neberu, se vší úctou... :) Pokud se mi nechce investovat, budu muset hrát s lehkými jedné barvy... Střídat během náhozu lehké a těžké kuličky mě nikdy nenapadlo, v tomto jsi, Martine, specialista. Opět za mě osobně. Přežiju různé barvy soupeřových kuliček, ale kde je hranice? Jedna, dvě, polovina sady? Extrém je opravdu každá kulička jiné barvy...
Pro mě už jedna soupeřova jinak barevná kulička mate. Očima kontroluju a mapuju rozložení sil a jednobarevnost toto ulehčuje. Ale tu jednu jinak barevnou si představit umím, v případě rozbití. Více bych nedovolil.
Pokud si na turnaji rozbiji kuličku a nemám kompletní sadu, nahlásím pořadateli a ten schválí použití jiné barvy. A zároveň s tím jsem povinnen si tu jednu vyměnit za jinou, pokud bude stejné barvy jako kompletní sada soupeře... Kvůli mé doplněné nebude soupeř nucen rozhazovat se o to, kdo mění barvu...
Nováček, pokud přijde s různobarevnou sadou, bude mít obyčejné lehké. Tedy nebude mít problém s tím, že mu pořadatel půjčí jednu sadu lehkých v jednobarevném provedení. Tam bych problém nehledal...


Dan-Bes píše:
Mě se jedná hlavně o tu formulaci "jen se souhlasem soupeře", kterou jsem slyšel již v jiných návrzích v rámci pravidel či soutěžního řádu.
Tady s Danem souhlasím. "Se souhlasem soupeře" není žádná definice ničeho. Ani to není výhoda, je to jen prosté obcházení pravidel, které by se mělo legalizovat? Za mne ne... Má to krom jiného jednu nepříjemnost. Uvědomme si, že jsou mezi námi lidé nesmělí a neprůbojní, případně nováčci - ti si často netroufnou oponovat zkušenějšímu hráči, i když je návrh pro ně nevýhodný...


Pavel Zoufalý píše:
Já naprosto souhlasím s tím, že by hráč měl při hře používat kuličky stejné barvy. Moc se mi nelíbí formulace, že by sada měla být předepsána pořadatelem, tohle bych nechal plně na hráčích. Každému vyhovuje něco jiného a pokud má hráč více sad kuliček, tak by si mohl sám určit s kterou bude hrát. Vždy by však měl mít celou sadu jedné barvy.
Když to doženu do extrému, tak by se taky mohlo stát, že hráč bude mít každou kuličku jiné barvy, a jeho soupeř by si musel vyměnit celou svou (v mnoha případech jedinou) sadu kuliček, jen proto, že soupeř má mezi svými kuličkami jednu stejné barvy. To snad ne!
Výjimku by mohla tvořit situace, kdy se hráči během turnaje rozbije kulička, náhradní nemá a je nucen si od někoho kuličku půjčit. Tato výjimka by však měla platit pouze pro jeden turnaj.
Tady s Pavlem souhlasím, viz můj text výše. Rozbitá kulička na turnaji je důvod doplnění sady jinou barvou. Vše ostatní je již problém hráče. Že je zvyklý hrát s danou sadou ... musí mít dostatek náhradních, nebo sadu druhou. Nebo bude hrát s "obyčejnými"...


Problémy vidím trochu jinak než "ostřílení" hráči, ale upřímně... moc se v tom pitváte... Nejsem zatížený spory z minulosti a vidím kuličky jako zábavu. A z tohoto pohledu mám dva vzkazy:
1. hrejme to pro zábavu a potěšení sebe i ostatních. Pak lze nastavit pravidla a definice tak, aby všichni hráči měli co možná stejné podmínky pro hru. Tedy poměrně přísné limity pro kuličky a poměrně jednoduchá pravidla pro hru (třeba zákaz úpravy terénu). Výhoda - bude to bavit většinu hráčů
2. zjednodušme (čti více benevolentní) pravidla a definice a nechme hráčům volnost a kreativitu. Výhoda - vytvoří se ještě užší skupinka "profíků" a ostatní se buď odtrhnou a založí alternativní sdružení, nebo se na kuličky vykašlou
To si myslím já...

_________________
To,že jsem paranoidní ještě neznamená, že po mě nejdou...


Nahoru Nahoru
  Profil Zobrazit autorovy stránky 
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma
 Stránka 1 z 1  [ Příspěvků: 11 ] 

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru


Přejít na: