Přihlásit se | Registrovat


Odeslat nové téma Odpovědět na téma
 Stránka 1 z 1  [ Příspěvků: 3 ] 

20 kvě 2019 17:44

Offline
Site Admin
Uživatelský avatar
Registrován: 10 led 2007 21:19
Příspěvky: 1162

Založil jsem toto vlákno, abych nasměroval komunikaci mezi různými skupinami kuličkářů na jedno místo. Mám na mysli zejména příspěvky Dana a Petra ohledně WMF z emailu, rozvojové komise z FB chatu a v neposlední řadě věřím, že by následující idea mohla být užitečná pro výkonný výbor i nově vzniklé komise.

Inspirován zejména maily Dana a Petra, kde bylo nakousnuto téma, o kterém nemluvíme poprvé, bych se rád pokusil zrealizovat nápad, který mi již déle leží v hlavě.

O co se jedná?

V průběhu let jsem se mnohokrát setkal s tím, že se bavíme o těch samých tématech. Nemám na mysli povídání si u půllitru piva, ale věci, které buď řeší výkonný výbor nebo i když to oficiálně neprojednává, někdo jednotlivým hráčům vysvětluje to samé, co už mnohokrát za život vysvětloval.

Pokud se jedná o složitější téma, může to trvat. Znovu od začátku účastníci diskuse hledají argumenty, které už mnohokrát byly zmíněny a ne vždy si vzpomenou na všechny důvody proč se onehdá rozhodlo něco udělat daným způsobem.

Toto vede ke 2 potenciálním problémům:

1. Některé ne zcela zjevné argumenty se často po letech zapomenou, takže existuje riziko, že dojdeme k objektivně méně kvalitnímu řešení (prostě něco, co funguje na nějaké úrovni změníme a ono to bude fungovat hůř).

2. Ti nejaktivnější (zpravidla členové VV) ztrácí čas vysvětlováním znovu a znovu toho samého namísto toho, aby se mohli věnovat čemukoliv novému, co nás posune více vpřed.

Co s tím?

Rád bych s vámi probral možnost vytvoření šablony dokumentu, který by obsahoval:

1. Záležitost, kterou řešíme (např. pravidlo o definici kuličky).

2. Možnosti řešení (např. omezení váhy bez ohledu na materiál, homologované kuličky...)

3. U každé možnosti heslovité argumenty:

a) pro
b) proti
c) případně informace, které je třeba brát v potaz při rozhodování, ale neexistuje jasná shoda, zdali daná informace je argumentem pro či proti.

4. Níže se tyto argumenty rozvedou, je-li to třeba.

5. Schválené rešení problému.

K čemu nám to poslouží?

Kdykoliv jsem měl hlasovat o nějakém návrhu, podobné tabulky jsem si virtuálně dělal v hlavě a v případě komplikovanějších témat si je i vypsal. Pro kvalitní rozhodnutí to prostě je třeba tak i tak.

Možnost pohledem proscanovat všechna pro i proti a v jen v případě, že některé z heslovitých pro/proti není zcela jasné, se začíst do diskuse níže (kterou bychom nemuseli hledat v celém vláknu, nebo v případě záležitostí řešených před lety po celém fóru), umožní:

1. Výkonnému výboru se rychleji a zároveň objektivněji rozhodovat (můžete si takový dokument vytvářet již v průběhu projednávání návrhu a ve fóru vést rozsáhlejší diskusi, z níž do dokumentu zanesete jen to podstatné, čímž jádro diskuse zůstane přehlednější).

2. Když za pár měsíců/let přijde pár hráčů s návrhem, že by to mělo být jinak, místo toho, abyste s nimi vedli od nuly celou diskuzi, odkážete je na dokument. A tady nám nastane jedna z těchto situací:

a) Hráči pochopí, proč dané řešení bylo schváleno a souhlasí.
b) Hráči pochopí logiku daného návrhu a přijdou s něčím lepším.

Navíc může nastat situace, kdy se schválí objektivně skvělé řešení, např. herní systémy použitelné na republikových turnajích. Po pár letech se může něco změnit, např. budeme mít k dispozici extrémně velké hřiště a z argumentace daného návrhu zjistíme, že schválené systémy byly šité na míru hřištím se současným počtem důlků. Takže zatímco v době schválení by bylo zcela logické nepovolit systém, který by se při větším počtu hráčů nemohl stihnout dohrát do tmy, o pár let později by to problém být nemusel.

Podtrženo, sečteno...

Několik jednotek, desítek a výjimečně i více člověkohodin práce lze v budoucnu ušetřit tím, že při rozhodování o věcech, které by v budoucnu mohly být znovu předmětem diskuse, si ještě před jejich schválením přehledně sepíšeme pro a proti.

V budoucnu pak během pár vteřin budeme schopni znovu "být v obraze".

Jak to technicky realizovat?

Tady bych vás rád požádal o sdílení vašich zkušeností. Takto strukturovaná diskuse určitě není nic, co by ještě nikoho dříve nenapadlo. Snažil jsem se proto hledat informace na netu, ale klíčová slova, která mě napadla, nevedla k žádnému relevantnímu zdroji informací.

Takže - umíte někdo pojmenovat tento způsob práce, který jsem popsal výše?

Hledal jsem PHP scripty, které by něco podobného uměly, v podstatě lépe strukturovaná diskusní fóra. Pokud bychom našli nějaké řešení, jeho instalace na cokoliv.kulicky.com by nebyl problém.

Krom toho mě napadají zjevná a jednoduchá řešení jako Google Docs, 1 velký dokument, kde pomocí CTRL + F dohledáte témata snadno a rychle.

_________________
Kuličky weblog
Weblog o všem, co se týká našeho sportu


Nahoru Nahoru
  Profil Zobrazit autorovy stránky 
 

#

21 kvě 2019 12:37

Offline
Registrován: 05 kvě 2014 16:34
Příspěvky: 109

Ahoj Petře,

naprosto souhlasím s výše uvedenými bonusy, které jsi zmínil. Mě osobně napadá akorát Google Docs, kde je dokument transparentní a kdokoli může do něj něco připisovat.

Kačka


Nahoru Nahoru
  Profil
 

#

29 kvě 2019 10:40

Offline
Uživatelský avatar
Registrován: 23 dub 2010 13:23
Příspěvky: 125
Věk: 50
Bydliště: Odolena voda

Prima nápad. Já bych s administrátorskými právy vyfiltroval a vyčistil diskuzní fórum. Specifikoval bych jen několik základních témat, do kterých by bylo možno přidávat příspěvky a pokud by někdo hledal argumenty, našel by je právě v tomto přehledném diskuzním fóru. Marek Šiňanský


Nahoru Nahoru
  Profil
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma
 Stránka 1 z 1  [ Příspěvků: 3 ] 

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 5 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru


Přejít na:  
cron