Kuličky - diskuze
http://forum.kulicky.com/

2019-11 Alkohol na turnajích
http://forum.kulicky.com/viewtopic.php?f=12&t=1800
Stránka 1 z 1

Autor:  Dan-Bes [ 08 lis 2018 08:47 ]
Předmět příspěvku:  2019-11 Alkohol na turnajích

Téma: Alkohol na turnajích

Otevírám diskuzi k tomuto tématu (na základě zaslaných žádostí / také jedno z témat probíraných na jednáních VV).

Autor:  Martin Dostál [ 12 lis 2018 11:19 ]
Předmět příspěvku:  Re: 2019-11 Alkohol na turnajích

Dane, obnovuji tento návrh na zákaz alkoholu při turnajích v takové míře, aby neměli možnost dále pokračovat v turnaji podnapilí hráči (diskvalifikace), či aby v případě podnapilého pořadatele převzal řízení turnaje VV tak, jak je uvedeno v zásadách v případě, kdy se pořadatel odchýlí od propozic. Nejedná se o to, aby bylo striktně celoplošně zakázáno požívání alkoholu na turnajích, chápu, že v našem sportu tohoto nebude BOHUŽEL nikdy možné dosáhnout, sám nemám nic proti tomu, když si hráči dají 2, 3 piva na "chuť, žízeň", nicméně jsem rozhodně proti tomu, aby měli možnost hrát podnapilí hráči nebo by měl možnost vést turnaj podnapilý pořadatel jak se tomu dělo v minulosti a i v přítomnosti a bohužel v čím dál větší míře.

Důvody:
- alkohol se řadí mezi tvrdé drogy
- podnapilý hráč snižuje úroveň turnaje (ne každý)
- podnapilý pořadatel či hráč/i nedělají dobrou vizitku turnaji, ČKS
- v opačném případě alkohol slouží jako doping (ne pro každého)

Byl bych rád, aby se návrh na zákaz alkoholu zbytečně dále neodkládal jako před dvěma lety.

Martin

Autor:  Dan-Bes [ 14 pro 2018 01:07 ]
Předmět příspěvku:  Re: 2019-11 Alkohol na turnajích

Tohle bude řešit Disciplinární řád, který by měl schválit v lednu VV, případně v únoru (23.02.2019?) Valná hromada.

Autor:  Dan-Bes [ 16 pro 2018 00:06 ]
Předmět příspěvku:  Re: 2019-11 Alkohol na turnajích

Když zatím ponechám stranou vztah alkohol x kuličkový sport obecně (popíjení hráčů či pořadatelů) je zde základní problém s požíváním alkoholu na veřejných prostranstvích (týká se zejména Prahy, případně dalších měst a obcí kde to zakazuje vyhláška) a veřejně přístupných sportovních akcích.
Na veřejných sportovních akcích je povoleno pouze pivo a víno (viz zákon č. 65/2017 Sb. par. 11 / g)

V některých městech upravuje zákaz požívání alkoholu na veřejnosti vyhláška. Např. v Praze je úplný zákaz na Střeleckém ostrově, v Kaizlových sadech, v sadech Petřína (kolem stánku jsou výjimky - ale po nové revitalizaci parku kde hrajeme již asi stánek nebude, tak bude platit zákaz i tam), ap.

Takže budeme se muset zaměřit i na tuto skutečnost.

Všechny ostatní sportovní svazy pak řeší alkohol v Soutěžním či Disciplinárním řádu a samozřejmě se na sportovišti / hřišti pít nesmí vůbec (jsou k dispozici alkohol testery atd.).

Souhrn viz:
http://www.hrajemekulicky.cz/pracovni-c ... -pracovni/

Autor:  Martin Adamec [ 22 pro 2018 17:48 ]
Předmět příspěvku:  Re: 2019-11 Alkohol na turnajích

Spousta hráčů bere kuličky jako společenskou událost a né jako regulérní sport. Pro tyto hráče nebude pochopitelné, proč by měl být alkohol zakázán.
Jak píše Dan, tak na mnoha místech je konzumace alkoholu zakázána - důležité vědět.

Martine otázkou je, do jaké míry tedy alkohol tolerovat a co je již moc. Na Wikipedii jsem našel tabulku:
Stádia opilosti
Obecně dle množství alkoholu v krvi lze rozdělit opilost do několika stádií:[2]

excitační opilost (do 0,99 ‰) — subjekt hovorný, euforie mírně elevována (tj. intoxikovaný má lepší, povznesenější náladu, stále však v hranici normy). Od 0,80 ‰ výše není řidič schopen bezpečně řídit vozidlo[3]

mírná opilost (1,00–1,49 ‰) — subjekt hovorný, euforie, místy planě vtipkuje, je zvýšené sebevědomí a sebedůvěra. Psychomotorika je již ovlivněna alk. intoxikací — reakční čas je prodloužen, nad 1 ‰ pak ataxie, pohledový nystagmus (mimovolní pohyby očí).

střední opilost (1,50–1,99 ‰) — psychomotorika již výrazněji narušena — jsou přítomny poruchy koordinace a zpomalení tělesných pohybů, snížena pozornost. Afektivita (tj. přibližně emoční vyladění) je labilní — nálada se může buď zlepšit, nebo naopak zhoršit a nastupuje celkový útlum (možno až k usnutí), možné i kolísání z obou krajních poloh. Deliberace jednání (snížení zábran) — opilecká sebevražednost, agresivita.

těžká opilost (2,00–2,99 ‰) — blábolivá řeč, neschopnost samostatné chůze, psychické poruchy, výraznější poruchy chování (podobně jako výše - opilecká suicidia, agresivita), zvracení.

vážná otrava alkoholem (3,00–3,99 ‰) — těžké poruchy vědomí (stupor), obluzení, nereaguje na podněty, dýchání je pomalé a mělké, mohou být poruchy srdečního rytmu. Riziko zástavy dechu a oběhu.

riziko smrtelné otravy alkoholem (nad 4,00 ‰) — komatózní stav, letální dávka (u 50 % pacientů) je 5 ‰ alkoholu v krvi.
Nutno ovšem dodat, že individuální snášenlivost je velmi široká. Trénovaní jedinci (tj. jedinci na vrcholu tolerance) jsou schopni i s hladinou alkoholu blížící se 3 ‰ působit v kontaktu s okolím zcela nenápadně a z opilosti je usvědčí až dechová zkouška či toxikologické vyšetření krve.

Takže v jaké skupině skončit? Co již nebude přípustné? Každý je jinak odolný.
Někomu stačí 0,5% a je již nepoužitelný a někdo má 2% a je relativně v pohodě.
Ale rozhodně nejsem proti zpřísnění pravidel.

Autor:  Dan-Bes [ 27 pro 2018 11:58 ]
Předmět příspěvku:  Re: 2019-11 Alkohol na turnajích

Díky Martine za hezký rozbor ;-) Tady bych to rozdělil na 2 věci.
1) Pití alkoholu na veřejnosti, kde je to zakázáno zákonem či vyhláškou (a porušování může následně poškodit i svaz obecně či pořadatele akce)
2) Pití alkoholu účastníků turnaje (hráčů - sportovců).

Počítám, že v rámci kuličkového sportu to nebude tak důsledné např. na turnajích Open. Dále jak píšu, třeba pivo / víno - tam bych viděl určitou míru tolerance. Přísnější pravidla už budou třeba na Masters turnajích a zejména MČR (všech druhů). Taky nepředpokládám, že ba někdo někoho napráskal jen z toho důvodů, že je "mírně" opilý (že něco požil). Prohřešky (aby se tím musela zabývat např. disciplinární komise) budou spojeny s dalšími okolnostmi - jako nevhodné a agresivní chování, sprosté nadávky, nesportovní chování ap. Taky by se to bralo přísněji v přítomnosti médií (TV, tisk). Pokud pak dojde na dechovou zkoušku bude to jasně napsáno v Disciplinárním řádu co je a co není povoleno / tolerování. Tady bych nějakou "osobní odolnost hráče" tedy neřešil ;-)

Díky, Dan

Stránka 1 z 1 Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
http://www.phpbb.com/