Přihlásit se | Registrovat


Odeslat nové téma Odpovědět na téma
 Stránka 1 z 1  [ Příspěvků: 2 ] 

06 lis 2018 10:28

Offline
Uživatelský avatar
Registrován: 11 říj 2010 08:32
Příspěvky: 526
Věk: 42
Bydliště: Praha 10 - Strašnice

Téma: Finance a účetnictví ČKS

Průběžně budou doplňovány podklady. Můžeme zde diskutovat i o financování ČKS obecně, členské příspěvky, dotace, ad.


Nahoru Nahoru
  Profil Zobrazit autorovy stránky 
 

#

07 lis 2018 15:34

Offline
Uživatelský avatar
Registrován: 11 říj 2010 08:32
Příspěvky: 526
Věk: 42
Bydliště: Praha 10 - Strašnice

Nyní pár poznámek k financím a účetnictví.

1. Schvalování rozpočtu

V návrhu na úpravu Stanov je také bod týkající se "schvalování rozpočtu". Tento bod patří (dle současného znění) do působnosti VV. Ve většině spolků/svazů však rozpočet schvaluje nejvyšší orgán - což je v rámci ČKS Valná hromada. V minulých letech jsme to nemuseli nijak zásadně řešit, protože příjmy byly víceméně nulové.

2. Účetnictví

Účetnictví nám vede účetní firma "eMfortis s.r.o.", která má naprosto perfektní servis a konzultuji s ní i různá obecnější témata (prodej kuliček, pořádání turnajů a výběr startovného, dohody o provedení práce atd.), ale hlavně se podařilo vyjednat bezkonkurenční cenu za zpracovávání účetnictví. Zpětně za roky 2014 - 2016 (kdy bylo nutné odeslat účetní závěrky Rejstříkovému soudu) nám pracovníci eMfortis účtovali 0,- Kč (což jistě potěší) :-) ... Zpracování účetnictví za rok 2017 stálo 1500,- Kč (opět téměř zadarmo, když si srovnáte účetní služby jiných firem). U uvedené firmy mám také vedeno účetnictví pro Club Rodamiento a zde se platba pohybuje kolem 3500,- Kč (počítám, že v případě dotací pro ČKS a většího obratu, by se tato částka mohla týkat i ČKS).

3. Stav financí

Od mnohých z vás neustále slyším, že bych chtěli vědět na co jdou prostředky ze členských příspěvků a také dotazy zda by ČKS nemohlo proplatit to a tamto. V rámci jednání VV se také uvažovalo např. o proplácení pořadatelům rozdílů ve startovném pro prémiové členy (kdyby se schválilo, že pořadatelé budou mít povinnost mít nižší startovné pro tyto členy). Požadavky to jsou hezké, ale rád bych upozornil, že objem finančních prostředků v rámci ČKS je zanedbatelný (nelze se zatím srovnávat ani s nejmenšími sportovními svazy). Od roku 2016, kdy jsme byli téměř na nule, jsme se sice díky zavedení členského příspěvku odlepili ode dna, ale s částkou kolem 10 - 15 tisíc na účtu toho moc nevymyslíme ;-)

- ČKS měl prostředky zejména díky dárcům, kteří si v letech 2011 a 2012 zaplatili prémiové členství (jedná se o cca 10 jedinců, kuličkářů, nebudu asi jmenovat ;-), kteří napumpovali do základu svazu cca 11 tisíc Kč) a díky tomu vydržel svaz fungovat až do konce roku 2016.

- V roce 2017 se vybralo na členských příspěvcích 7350 Kč a v roce 2018 = 9250 Kč.

- "neturnajové výdaje" byly v roce 2017 - 2018 pouze tyto: nákup párty stanu (1800), účetnictví za rok 2017 (1500), proplacení jízdného členům VV / celodenní velká schůze konaná 1 x ročně (900)

- Mezi největší a pravidelné výdaje svazu patří nákup cen a pohárů pro NŽ (dospělí / junioři / kluby) a TM (cca 3 - 4 tisíce ročně)


Jak navýšit finanční prostředky svazu:

1) Zvýšení členské základny. Nyní máme kolem 100 řádných členů ČKS, což není vůbec ideální stav (na celorepublikový svaz). Hlavním cílem by mělo být mít co nejširší členskou základnu (pro začátek 250 - 300 členů, ideálně 500 do roku 2021).

2) Zvýšení členského příspěvku. Ano, jak píše Katka, 100 Kč je opravdu jen symbolický příspěvek (svaz Mölkky má 400, svaz Pétanque 200, Minigolf 200 + 1500 kluby, atd.) a zvýšení by částečně pomohlo, ale já osobně jsem spíše jít cestou navyšování členské základny (viz bod 1), stačilo by i to, kdyby stávající řádní členové (z roku 2017) uhradili členský příspěvek za tento rok (týká se cca 56 členů) ;-).

3) Příspěvek / poplatek za vložení turnaje do termínové listiny. Takový to způsob mají některé svazy zavedeny (např. 200 Kč za vložení turnaje). V rámci ČKS si to však neumím představit (vážíme si každého pořadatele, který chce uspořádat turnaj a není již zase tak moc). Pétanque svaz si to může dovolit, protože tam těch zájemců o pořádání je více, než pojme termínová listina a navíc je povinnost přihlásit turnaj ještě před zahájením sezóny (takže v lednu již má hráč přesný rozpis turnajů na celý rok, včetně naších "Openů").

4) Pořádáním více turnajů pod hlavičkou ČKS. Zde to má něco do sebe. Při sledování finančních operací v rámci ČKS (od svého založení dodnes) byly jedinými příjmy právě prostředky z uspořádaných turnajů (zejména Mistrovství světa, MČ, turnaje dvojic a ČKS pořádal i turnaje Masters). - S tímto bodem souvisí i myšlenka naší účetní firmy, že by veškeré turnaje měly být pořádány naším svazem (pod naším účetnictvím) a pořadatele (jednotlivce či kluby) bychom vypláceli (v rámci jednotlivců na DPP, v rámci klubů na základně objednávky/faktury, atd.). Jistý zisk by tak zůstal i v kase ČKS.


4. Dotace

Opět velké téma a spousta podnětů z vaší strany. S dotacemi mám docela velké zkušenosti z vedení sportovního klubu a tímto tématem se poslední 2 roky intenzivně zabývám a hlídám všechny dotační programy (nejen v rámci Prahy).

Pokud bychom chtěli žádat o dotace jako svaz (ČKS), je zde jeden velký zádrhel - nejsme členy České unie sportu (a asi jen tak nebudeme, protože pro svazy jsou přísná pravidla). Členství v České unii sportu je u drtivé většiny dotačních programů důležitá podmínka pro podání žádosti. Je sice možné ucházet se o různé městské dotační programy (v rámci Prahy např. každá městská část má svá pravidla), ale přidělení dotací je zde podmíněno mít sídlo spolku v té které městské části (v rámci ČKS by to byla Praha 10) a také si musíme uvědomit, že dotace nesmí být zisková (prostředky musí být vynaloženy pouze na účel na který byly poskytnuty - např. pořízení pohárů, pronájem prostor ap.).

Podle mého názoru by o různé dotace měly žádat samotné kuličkové kluby. Bohužel "regulérních" klubů, které mají formu právnické osoby - spolku a jsou registrovány u Rejstříkového soudu, je v tuto chvíli pouze několik (Hanácká Trefa, Chrobáci Brno, Club Rodamiento, Spanker). Další kluby pak působí pod některou společností nebo firmou a také mohou využívat výhody s tím spojené (např. HVS GINZEL Rakovník). Zde by bylo vhodné aby i ostatní kluby šly tímto směrem. Osobně, a rád, v této záležitosti pomohu předsedům klubů s administrací a vyřizováním. U mnoha sportovních svazů je např. povinné aby kluby měly formu "spolku". Tímto směrem však v rámci ČKS nějaký ten rok ještě jít nemůžeme.


Dále si zde dovolím přiřadit příspěvky od Katky, jelikož se týkají tohoto tématu.

"Já navrhuji uhradit členský příspěvek nejpozději do 1. turnaje Masters či Supermasters (podle toho, který bude 1.). Pro platbu předem bych stanovila určitý termín, do kterého mohou být peníze na účet svazu poslány. A pro platbu hotovostí, protože si myslím, že by měla být možnost platit hotově zachována (sama nevlastním kartu), by se člen/ka musel/a předem zaregistrovat a členství hotově uhradit právě na zmíněném turnaji. Administrativně si myslím, že to náročné není ..."
> Ano, takhle to chodí většinou všude. Osobně bych se platbě hotovosti vyhl, vím že ne každý (?) má bankovní účet, ale dá se to poslat hromadně přes jednu osobu, to není problém; také bych to viděl tak, že by měl příspěvky zasílat za celý klub jeho předseda.


"Také si myslím, že by se členské příspěvky mohly zvýšit, třeba na 200 kč/rok. Stále si myslím, že to není nijak zvlášť vysoká suma. 100 kč mi připadá spíše jako symbolická cena."
> Ano, tady bych souhlasil, částka 200 Kč by byla reálná.

"Na druhou stranu by bylo dobré, aby členové/členky viděli, za co platí. Měla by být transparentní svazová kasa a také navrhuji, aby měl svaz k dispozici jisté atributy/náčiní - rozšíření - pro pořádání k dispozici. Jako jsou například zalaminovaná startovní čísla důlků, nebo (a to by myslím ocenilo více lidí) nůžkový stan."
> Ano, připravuje se. Jednak budou vždy zástupci klubů informování na Valných hromadách a dále bych rád uveřejňoval informace na webu - zde bohužel musíme vymyslet formu (např. jen pro přihlášené členy ap.), protože i zřízení "transparentního účtu" kritizuje ÚOOÚ z důvodů ochrany osobních údajů. Ale můžeme udělat nějakou uzavřenou sekci pro předsedy klubů, ve které naleznou např. různé podrobné informace vč. výpisů z účtů ap.

"Zvýšením členských příspěvků bychom se mohli i postupně přibližovat do bodu, kdy by mohli být členové/členky VV finančně odměnováni/y, čímž by mohla být zlepšena efektivita VV. Protože rozumím, že kdejaká jednání dokáží být zdlouhavá a náročná a něco prosadit není vždy jednoduché."
> Katko, tady opravdu nevím. Tyto funkce jsou ze zákona bez nároku na odměnu a ani účetně by to nebylo úplně v pořádku. Lze zaměstnávat např. na DPP, ale nesmí se to týkat volené funkce. Statutární orgán třeba mívá nárok na odměnu za výkon funkce (jelikož je také plně odpovědný za veškeré "průsery" které se mohou stát a lze se i pojistit), ale musí to být také upraveno ve stanovách a je s tím prostě hodně papírování.


Téma je to široké a dalo by se o něm psát dlouho ...
Děkuji za pozornost a čekám na vaše příspěvky ;-)
Dan


Nahoru Nahoru
  Profil Zobrazit autorovy stránky 
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma
 Stránka 1 z 1  [ Příspěvků: 2 ] 

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru


Přejít na:  
cron