Netuším, jaké všechny varianty padly ve vaší interní komunikaci, takže možná v některých částech mého textu půjde o znovuvynalézání kola, každopádně pokusím se přispět svou troškou do mlýna.
Možnosti řešení, které jsou mi známy (na tomto místě je nehodnotím, pouze pro přehled):1. Homologované kuličky - Pravidla stanoví konkrétní kuličky, které jsou povoleny na turnajích.
2. Na turnajích povolit jen skleněné kuličky.
3. Přesnější vymezení pojmu "kulička" v Pravidlech, něco ve smyslu, jak píše Petr na
viewtopic.php?p=5334#p5320: kulička musí být "...stálého tvaru...".
4. Ponechat rozhodnutí na rozhodčím jakožto záležitost neošetřenou Pravidly - čl. 4.2.
Z výše uvedených možností považuji za nejméně vhodná:Ponechat rozhodnutí na rozhodčím:Čl. 4.2 byl myšlen spíš jako záchranná brzda pro případy, které lze stěží předvídat. Dobře posloužil právě ve chvíli, kdy to nastalo poprvé a tudíž nebylo předvídáno, nicméně teď o problému víme a domnívám se, že stojí za doplnění Pravidel.
Homologované kuličky:Obrovská výhoda této varianty tkví v tom, že ji nelze obejít hledáním nějaké skulinky v definici kuliček.
Tato výhoda je na druhou stranu vyvážena poměrně velkou nevýhodou - objeví-li se na trhu nové kuličky, dokud nebudou homologovány, nešlo by s nimi hrát, zároveň by to pravidelně generovalo práci spojenou s homologováním nových kuliček. V jiných zemích mohou být značky kuliček, které se jinde neseženou (a přitom mohou splňovat i ty nejpřísnější požadavky na kvalitu). Jejich homologace by byla ještě pracnější (zřejmě zasílání vzorku poštou) a časově náročnější.
Varianty, jež považuji za vhodné ke zvážení:Povolení jen skleněných kuliček:Výhody řešení:1. Pokud by Pravidla povolovala jen skleněné kuličky, jednalo by se o definici materiálu, která by se asi těžko obcházela (oproti definici říkající např. že kulička musí být neměnného tvaru, kde lze spekulovat, co je a co již není neměnný tvar).
2. Kuličky z jiných materiálů než ze skla mohou mít výrazně jiné vlastnosti při střetu s kuličkou soupeře. Osobně bych považoval za přínos, aby kuličky měly vlastnosti co nejvíce podobné. Nicméně jak píšu na
viewtopic.php?p=5334#p5334 , je to věc názoru a u tak významné záležitosti bych doporučoval se poradit s hráči v rámci průzkumu, jak to vnímají oni.
Nevýhody řešení:1. Je otázkou, zda jsme 100% schopni poznat sklo od jiných, podobných, materiálů, zejména neprůhledných.
2. Někdo by mohl spíše z nostalgie namítnout, že by byla škoda nemoci používat hliněnky.
Přesnější vymezení pojmu "kulička" v Pravidlech:Zřejmě nejvhodnější řešení v případě, že převládne názor, že chceme pouze omezit extrémní výstřelky a nechceme více omezovat kuličky, se kterými se může hrát.
Finální návrh:Když už je na stole návrh na lepší definici kuličky, zaměřil bych se na všechny její aspekty. Nejenže tak předejdeme opakování problému, který řešila jury na MS, ale i dalším potenciálním problémům, které by v budoucnu nastat mohly.
Ve finálním návrhu bych tedy kladl důraz na to, aby:1. Definice byla co nejpřesnější a neponechávala prostor na spekulace.
2. Kuličky používané na turnajích neměly výrazně různé vlastnosti.
Pro dosažení toho, aby kuličky neměly výrazně různé vlastnosti, bych zvážil následující:1. Minimální velikost kuličky -> Vzpomínám si, že před lety zazněl tento návrh a sám jsem ho nepovažoval za nutný. Od té doby se však změnila jedna věc - technologie. Hráči jsou schopni opatřit si kuličky z materiálů se stále větší hustotou (např. kuličky Míry Tlustého na MS). Dříve platilo, že malá kulička = lehká kulička = nepřesná kulička. Dnes by mohla platit jiná rovnice: malá kulička = těžší než většina ostatních kuliček a zároveň neodcvrnknutelná (pokud by byla dostatečně malá). Proto myslím, že by stálo za to tento aspekt zvážit dřív, než nastane problém.
2. Minimální a maximální hmotnost kuličky -> osobně jsem velkým fandou těžších kuliček, protože kvalitní sportovní náčiní je něco, co prostě k serióznímu sportu patří. Jen bych byl opatrný, abychom se nedostali technologicky na level, kdy budou existovat kuličky výrazně lepší, ovšem v cenách, které si běžný hráč nebude moci dovolit. Stanovil bych tedy horní hranici tam, kde jsou současné nejtěžší kuličky a spodní tam, kde jsou současné nejlehčí skleněnky. Spodní hranice váhy je tu opět kvůli tomu, aby vlastnosti všech kuliček na hřišti se nijak extrémně nelišily (ta horní hranice, krom důvodu, který jsem uvedl, by také tento extrémní rozdíl ve vlastnostech kuliček na hřišti omezila).
V podstatě jste toto téma již nakousli, jen z malinko jiného úhlu pohledu. Pojem "nekovový materiál" byl inspirován pravidly v zahraničí. Ač nemohu s jistotou tvrdit, proč jejich autor toto do nich zanesl, tipl bych, že jednoduše proto, aby jejich váha nebyla příliš velká. Pokud bychom tedy omezili váhu kuličky, nepotřebovali bychom vědět, jak této váhy bylo dosaženo (tj. jestli obsahuje x% olova nebo y% něčeho jiného). Zároveň vzhledem k tomu, že není jisté, zda lze sklo považovat za nekovový materiál - a o to těžší by bylo asi rozhodnout u jiných materiálů - vypuštění pojmu "nekovový materiál" z Pravidel a jeho nahrazení min./max. váhou a rozměry kuliček bych považoval za přesnější definici.
Znění finálního návrhu:Finální návrhy mám rovnou 2
Oba předpokládají změnit následující část čl. 2.3 Pravidel:
Kulička může být vyrobena z libovolného nekovového materiálu. Průměr kuličky nesmí být větší než 16,5 mm.za jednu z variant níže.
1. Pokud jsme schopni nějakým způsobem rozeznat skleněnou kuličku, popř. nalezneme rozumné řešení pro případ, že bychom nebyli:
Kulička musí být vyrobena ze skla, mít průměr x - 16,5 mm a vážit y - z gramů.2. V opačném případě:
Kulička musí být vyrobena z pevného, tvrdého, neporézního materiálu, který nemění svůj tvar a vlastnosti, mít průměr x - 16,5 mm a vážit y - z gramů.U slova "neporézní" jsi nejsem 100% jist významem, slovní říká, že to znamená "mající póry". Tento článek -
http://e-svet.e15.cz/technika/novy-pore ... tu-1232194 - podporuje mou hypotézu, že to znamená, že nenasákne vodu. Toto slovo může být dost důležité, kdysi jsem ve Švédsku koupil kuličky, uvedené jako kamenné, které trochu vody nasákly (přišlo mi to jak nějaké tvárnice). U varianty č. 2 by to proto bylo velmi důležité slovo.
Hodnota x by se získala měřením různých běžně používaných skleněných kuliček tak, aby 99+ % splňovalo tuto podmínku. Od oka bych řekl, že 15 mm budou mít skoro všechny a zároveň 15 mm není až tak malá velikost, aby se již dalo hovořit o kuličkách s výrazně jinými vlastnostmi.
Hodnota y by se získala vážením různých běžně používaných skleněných kuliček tak, aby 99+ % splňovalo tuto podmínku.
Hodnota z by se získala vážením nejtěžších používaných kuliček + drobná rezerva (řekněme 5%) - jestliže tedy by nejtěžší kulička na trhu vážila 10 g, z by činilo 10,5 g.
Na závěr bych ještě jednou připomenul, že pokud budeme zvažovat jakékoliv větší omezení, než v Pavlově návrhu pár příspěvků výše, doporučoval bych otevřenou komunikaci s hráči -> vysvětlit pro a proti a získat jejich feedback.
A ještě něco na odlehčení:
Napadlo mě s tím nekovovým materiálem se na věc podívat z druhé strany - co je to vlastně kov. A podle
https://cs.wikipedia.org/wiki/Kovy se vyznačují tím, že jsou vodivé. Takže v případě neshod by hráč mohl držet kuličku v ruce, rozhodčí by na druhý konec kuličky připojil 220 V a pokud by hráč nedostal ránu, tak se jedná o nekovový materiál