Dnešek jsem strávil přípravou Valné hromady s cílem připravit mimo jiné návrh změn ve Stanovách tak, aby odpovídaly novému občanskému zákoníku. Došlo ke zrušení zákona o sdružování občanů, který upravoval záležitosti ohledně občanských sdružení, mezi něž Český kuličkový svaz patří. Nyní vše upravuje nový občanský zákoník, z něhož pro nás vyplývají určité administrativní povinnosti.
Jestliže před lety jsme nebyli dvakrát nadšeni z otravné povinnosti přejmenovat Český kuličkový svaz na Český kuličkový svaz, o. s. (což znamenalo svolávat kvůli tomu Valnou hromadu a následně registrovat Stanovy u ministerstva vnitra), po prostudování nových povinností jsem nucen konstatovat, že se jedná o tak nebetyčnou buzeraci ze strany našich zákonodárců, že pro přípravu návrhu všech nutných změn nestačil celý jeden den a hlavně, vhledem k jejich charakteru, budou vyžadovat i kvalitní diskuzi.
Upustil jsem tedy od snahy vyřešit toto na Valné hromadě 18. 4. a doporučuji následující postup:1. V tomto vlákně prodiskutujeme všechny změny, které nám zákon ukládá. Připravíme návrh pro další Valnou hromadu.
2. S návrhem seznámíme předsedy klubů s tím, že pokud budou mít jiný názor, mohou zaslat své - jiné - návrhy řešení.
3. Případné jiné návrhy řešení se opět zašlou předsedům klubů a prodiskutují zde - buď se zjistí, že jiný návrh odstraňuje nějakou evidentní chybu a nahradí tak náš původní návrh nebo půjde jednoduše o jiný názor a pak se oba (či více) návrhů předloží Valné hromadě k hlasování, ať z nich jeden vybere.
4. Budoucí prezident po dohodě s pořadatelem nějakého Masters svolá Valnou hromadu, která tyto změny schválí. Pokud návrhy budou znát zástupci klubů s předstihem, jak píšu výše, je rozumná šance, že půjde o několikaminutovou formalitu, kdy se na místě rozdají vytištěné návrhy a nechá se o nich hlasovat jako o celku jedním hlasováním.
Bod 1: Změna sídlaOficiální sídlo ČKS je stále na mé bývalé adrese v ČR, což není ideální pro korespondenci. Naštěstí papírovou poštu lidé dnes téměř nepoužívají, to však neplatí o úřadech, které rády posílají dopisy do vlastních rukou. Pokud bychom tedy řešili cokoliv s úřady, existuje určitá pravděpodobnost, že by zasílaly poštu do sídla svazu (a tím by se stala nejspíš nedoručitelnou).
Proto doporučuji, aby nově zvolený prezident zvážil změnu sídla na svou adresu (takže o tomto bodu nemá smysl diskutovat do 18. 4.). Pokud by to nevyhovovalo, doporučoval bych změnu sídla na adresu některého z dalších členů VV.
Bod 2: Sídlo ČKS a stanovySídlo svazu musí být uvedeno ve Stanovách a aby tam mohlo být, je třeba splnit následující kroky (a je jedno, jestli půjde o sídlo nové nebo jestli zůstane na staré adrese, je to třeba udělat tak i tak):
1. Stanovy budou registrovat u rejstříkového soudu. Do konce roku 2015 se tam musí zaregistrovat ve znění odpovídajícímu novému občanskému zákoníku, posléze při každé změně stanov (namísto zasílání na ministerstvo vnitra jako dříve).
2. Při této registraci je třeba doložit souhlas majitele nemovitosti, na jehož adrese se nachází sídlo svazu.
3. Aby to nebylo tak jednoduché, je třeba, aby podpis byl úředně ověřený.
Bod 3: Statutární orgánDo rejstříku se musí zapsat statutární orgán spolku, v našem případě prezident svazu. K tomu je třeba:
1. Jeho písemný souhlas s tím, že bude zapsán do veřejného rejstříku.
2. Jeho písemné čestné prohlášením o tom, že je svéprávný a není v úpadku. (Takže jestli se někde objeví fotky ze Sedlce, kde se všichni tváříme..., máme problém
).
3. Podpis musí být úředně ověřen.
Bod 3: Zápis do rejstříkuZápis do rejstříku má stát 1000 CZK (takže pokaždé, když se např. změní prezident svazu, nás to bude stát tuto částku), nicméně do nějakého data (myslím, že to bylo do poloviny roku 2016, je to zdarma). Pro první zápis krom věcí uvedených výše je třeba:
1. Zápis z ustavující členské schůze či zápis o shodě zakladatelů spolku se zápisem o volbě statutárního či jiného orgánu a schválení stanov. Světe div se, podpisy podpisy v tomto dokumentu nemusí být úředně ověřené. Zápis z ustavující Valné hromady je v té krabici s věcma, co jsem předával Pavlovi před odjezdem do Španělska.
2. Stanovy.
Datum pro projednání/schválení jsem stanovil tak, aby bylo dostatek času probrat jednotlivé body a zároveň skončilo tak, že bude následovat ještě hodně turnajů Masters, na které po dohodě s pořadatelem může příští prezident svolat Valnou hromadu za účelem schválení finálního návrhu.
Bod 4: Změna názvu ČKSSoučasný celý oficiální název - Český kuličkový svaz, o. s. - je třeba změnit tak, aby obsahoval slova: "spolek", "zapsaný spolek", nebo "z. s." Např.: Český kuličkový svaz, spolek, Český kuličkový svaz, zapsaný spolek nebo Český kuličkový svaz, z. s.
Osobně by mi nejlogičtější přišla poslední možnost - Český kuličkový svaz, z. s. - tím se v současném názvu vlastně změní jen 1 písmeno. Co myslíte?
Bod 5: Registrační řád součástí StanovVznik členství v ČKS upravuje registrační řád. Podle § 233 občanského zákoníku může členství vzniknout přijetím za člena nebo jiným způsobem určeným stanovami. Registrační řád byla dobrá vychytávka, která umožňovala přijímat nové členy bez toho, aby se pokaždé formálně hlasovalo (ať již o přijetí klubu či registraci jednotlivce). Abychom tímto způsobem mohli pokračovat, je tedy třeba registrační řád implementovat do Stanov.
Předpokládám, že je o diskuzi, co z registračního řádu dávat do stanov a co ne. Např. informace o prémiovém členství, které obsahují třeba to, že prémiový člen má ty a ty konkrétní možnosti perzonalizace stránek, to asi není materiál na dokument jako jsou Stanovy. Takže bude třeba se domluvit, co v nich nutně potřebujeme mít a co ponecháme jen někde na webu jakožto informační zdroj.
Bod 6: Členské příspěvky ve Stanovách§ 235 říká, že stanovy mohou určit výši a splatnost členského příspěvku nebo určí, který orgán spolku určí výši a splatnost členského příspěvku a jakým způsobem.
Vzhledem k tomu, že členské příspěvky v ČKS jsou dobrovolné, máme 2 možnosti:
1. Podle první části oné věty § 235 ocitovat část registračního řádu hovořící o prémiovém členství, kde jsou dobrovolné příspěvky zmíněny.
2. Určit, který orgán určí výši a splatnost členského příspěvku a jakým způsobem.
Domnívám se, že varianta 2 je lepší, protože:
1. Pokud bychom v budoucnu chtěli změnit politiku členských příspěvku, tak v prvním případě by bylo třeba svolat Valnou hromadu a následně změnu zaslat rejstříkovému soudu (a zaplatit CZK 1000).
2. Pokud tím orgánem, který o členských příspěvcích bude rozhodovat, bude výkonný výbor, oproti současnému stavu nám nepřibude žádná další práce.
Bod 7: Seznam členů§ 236 říká, že vede-li spolek seznam členů, stanovy určí, jakým způsobem provádí v seznamu členů zápisy a výmazy týkající se členství osob ve spolku. Dále § 236 říká, že stanovy dále určí, jak bude seznam členů zpřístupněn, anebo že zpřístupněn nebude. Seznam členů vedeme tak, že jsou na stránkách zveřejněny členské kluby. Registrované jednotlivce nikde nevedeme. Zápis/výmaz se provádí v online administraci stránek, čímž dojde ke zveřejnění/smazání na kulicky.com. Takže toto info by mělo figurovat ve Stanovách.
Bod 8: Podmínky pro registraci nových klubů§ 236 říká dále, že seznam členů může být uveřejněn se souhlasem všech členů, kteří jsou v něm zapsáni. Seznam členských klubů je veřejný, což považuju za nutnost, aby návštěvníci stránek mohli kontaktovat kluby ve svém okolí. Takže bych to vyřešil tak, že při registraci klubu, která je možná pouze online, se přidá větička, že klub svou registrací s tímto souhlasí.
Bod 9: Revizní komiseVe Stanovách máme zmínku o revizní komisi, která kontroluje zejména hospodaření svazu. Za celých 15+ let nebyla tato možnost využita. Nový občanský zákoník říká, že pokud je ve Stanovách uvedena, musí mít min. 3 členy. Můžeme tedy:
1. Na Valné hromadě nechat tuto komisi zvolit (pokud to někdo vůbec bude chtít dělat, přeci jen kontrolovat hospodaření, kde jsou měsíční příjmy 20 haléřů na úrocích nezní jako moc smysluplná práce).
2. Vypustit kontrolní komisi ze Stanov.
3. Vypustit kontrolní komisi ze Stanov a místo ní uvést něco ve smyslu, že Valná hromada zřizuje komise dle aktuální potřeby. Pokud tedy čas ukáže potřebu kontrolní komise, mohla by být na základě tohoto zřízena bez nutnosti úprav Stanov a veškerých administrativních opruzů s tím spojených.
Datum pro projednání/schválení jsem stanovil tak, aby bylo dostatek času probrat jednotlivé body a zároveň skončilo tak, že bude následovat ještě hodně turnajů Masters, na které po dohodě s pořadatelem může příští prezident svolat Valnou hromadu za účelem schválení finálního návrhu.