Přihlásit se | Registrovat


Odeslat nové téma Toto téma je zamknuté. Nemůžete posílat nové příspěvky ani odpovídat na starší.
 Stránka 1 z 2  [ Příspěvků: 26 ]  »

10 led 2015 13:11

Offline
Registrován: 13 črc 2010 22:28
Příspěvky: 507

Protože v současné době se důlky vyrábí z různých trubek, kelímků, květináčů apod. (říkejme tomu nadále výztuha) a už jsem se setkal i s názorem, že stačí vydlabat v zemi díru o minimálním průměru, který umožňují pravidla a pak do ní ještě nacpat nějakou tu výztuhu, a po osobním jednání VV předkládám návrh na změnu článku 2.4.:
Návrh č.1: článek 2.4 Kuličky se hrají na povrchu, který musí být dle možností upraven tak, aby se na něm vyskytovalo co nejméně horizontálně - vertikálních nerovností. Čára hodu je od středu důlku vzdálena 750 cm, důlek má průměr 7 - 11 cm a musí být min. 5 cm hluboký. V případě použití výztuhy se za průměr důlku považuje horní vnitřní průměr výztuhy. Za důlkem musí být min. 2 m volného prostoru. Důlek má kulatý tvar.
7 cm uvádím proto, že mnoho důlků je tvořeno trubkami, jejichž vnitřní průměr je právě 7 cm. Trubky s průměrem 7,5 cm se sériově nevyrábí. Tak aby to pořadatelé měli jednodušší.


Nahoru Nahoru
  Profil
 

#

10 led 2015 13:57

Offline
Uživatelský avatar
Registrován: 15 úno 2007 22:58
Příspěvky: 177

Pavel Zoufalý píše:
V případě použití výztuhy se za průměr důlku považuje horní vnitřní průměr výztuhy.

No nevím, nevím :? Občas jsou důlky pořádný kráter a takhle si ho pořadatelé mohou "zlegalizovat" tím, že doprostřed kráteru vrazí trubku :D Ani nevím, jestli by bylo vhodné to doplnit tím, že horní hrana trubky musí být zarovno s terénem, protože takovéto řešení spíš kuličkám překáží. To já bych spíš dal do pravidel, že trubka nesmí zasahovat do hry a musí být horní hrana pod terénem 5-10 mm.


Nahoru Nahoru
  Profil Zobrazit autorovy stránky 
 

#

10 led 2015 15:33

Offline
Registrován: 13 črc 2010 22:28
Příspěvky: 507

Tyhle věci bych nechal na samotných hráčích. V průběhu hry se kvalita důlků mění (někdy se výztuha nakloní, nebo dokonce vytáhne rukou), takže je na hráčích aby si to upravili tak, aby jim to vyhovovalo.


Nahoru Nahoru
  Profil
 

#

11 led 2015 12:04

Offline
Uživatelský avatar
Registrován: 12 lis 2007 23:10
Příspěvky: 578
Věk: 44
Bydliště: Plzeň

Vytvořit dokonalou formulaci pravidel nebude jen tak. Buď z toho uděláme nesrozumitelné slohové dílo a nebo se to pokusíme jak psal Pavel nějak snáze definovat. Je jasné, že přesnou definici, která by myslela na všechny možné varianty nenajdeme. A složité vypisování není v pravidlech zrovna na místě. Pravidla by měla být stručná a jasná. Ale každopádně budeme za každou připomínku, postřeh a názor rádi.

_________________
Kuličky hraji hlavně pro zábavu, ale pohár mě rozhodně neurazí. :-)


Nahoru Nahoru
  Profil
 

#

16 led 2015 10:51

Offline
Site Admin
Uživatelský avatar
Registrován: 10 led 2007 21:19
Příspěvky: 1162

Tenhle návrh jsme již dost projednali předem, takže myslím, že zahrnuje připomínky, které v diskusi padly a viděl bych ho za průchozí. Nicméně ještě jedna věc mě napadá - mohl byste někdo otestovat přesně 7 cm důlek 5 cm hluboký s kuličkama, které nebudou menší, než běžně používané, jestli se jich 20 vejde bez problémů? Jestli není na čase 5 cm vyměnit za formulaci, že se tam musí vejít kuličky obou hráčů (nejspíš ještě specifikovat, že to platí pro klasickou a zkrácenou hru, u prodloužené může nastat situace, kdy se hraje s opravdu velkým počtem kuliček a ty bude třeba vyndavat, o hře dvojic/trojich nemluvě).

Když už se zabýváme formulací tohoto článku, mohli bychom se zamyslet i nad odstraněním slov horizontálně - vertikálních ve větě:
Kuličky se hrají na povrchu, který musí být dle možností upraven tak, aby se na něm vyskytovalo co nejméně horizontálně - vertikálních nerovností.

_________________
Kuličky weblog
Weblog o všem, co se týká našeho sportu


Nahoru Nahoru
  Profil Zobrazit autorovy stránky 
 

#

16 led 2015 12:57

Offline
Uživatelský avatar
Registrován: 15 úno 2007 22:58
Příspěvky: 177

admin píše:
mohl byste někdo otestovat přesně 7 cm důlek 5 cm hluboký s kuličkama, které nebudou menší, než běžně používané, jestli se jich 20 vejde bez problémů?

Co to je bez problémů? :) Na mnoha turnajích hráči vyndávají kuličky i když jsou v důlku ale hráči mají pocit že by cvrnkaná kulička se mohla už od nich odrazit, nebo mít problém zůstat v důlku. Takže si myslím, že je to pak celkem jedno kolik se jich tam vejde. Třeba na turnajích ve Vrchlabí se do 5cm důlku vešla jedna kulička a vyndávala se tedy každá která spadla do důlku. Místo nějakých výpočtů bych dal když tak do pravidel, že se kuličky mohou z důlku průběžně vyndávat.

Nějak se tu na více místech řeší dost problémů, které nikdy žádné problémy nezpůspobovaly. Na spoustě věcí se stačí buď dohodnout nebo použít pravidlo 4.2. Pravidla by měly řešit problémy běžně se vyskytující. Třeba kdyby nastala situace že nikdo nechce vyndat kuličky z důlku tak pořadatel určí hráče který je vyndá, když nevyndá, prohrál.


Nahoru Nahoru
  Profil Zobrazit autorovy stránky 
 

#

18 led 2015 12:30

Offline
Site Admin
Uživatelský avatar
Registrován: 10 led 2007 21:19
Příspěvky: 1162

Formulaci "bez problémů" tu používám jen v rámci diskuze pro vyjádření myšlenky. Pokud bychom se na tom shodli, do Pravidel by to určitě chtělo přesnější vyjádření.

Co se týče té hloubky důlku, myslím, že pro většinu hráčů je zvykem/samozřejmostí, že při klasické hře se jim kuličky do důlku vejdou, aniž by je museli vyndavat. Je to prostě pohodlné, osvědčené a přišlo by mi škoda, kdyby na menších důlcích tomu tak nebylo.

Citace:
Nějak se tu na více místech řeší dost problémů, které nikdy žádné problémy nezpůspobovaly. Na spoustě věcí se stačí buď dohodnout nebo použít pravidlo 4.2. Pravidla by měly řešit problémy běžně se vyskytující. Třeba kdyby nastala situace že nikdo nechce vyndat kuličky z důlku tak pořadatel určí hráče který je vyndá, když nevyndá, prohrál.

Já myslím, že současná Pravidla jsou v dobrém stavu, kdyby se v nich nikdy už nic nezměnilo, dá se podle nich dobře hrát a počítají i se situacemi, kdy nějakou událost neřeší - pak má právo rozhodnutí pořadatel. Navíc díky článku o liteře/duchu Pravidel je ošetřeno jakékoliv jejich obcházení.

Veškeré zásahy do Pravidel v tuto chvíli považuji jednoduše za drobná vylepšení, která jejich používání zkvalitní, takže by bylo škoda je neudělat, je-li to v našich silách.

_________________
Kuličky weblog
Weblog o všem, co se týká našeho sportu


Nahoru Nahoru
  Profil Zobrazit autorovy stránky 
 

#

18 led 2015 13:34

Offline
Uživatelský avatar
Registrován: 15 úno 2007 22:58
Příspěvky: 177

Na druhou stranu nemůžu souhlasit s někde se vyskytujícími názory, že pravidla moc narůstají a nemělo by se do nich nic přidávat. Když to srovnám s ostatními sporty, tak se mi zdá, že máme pořád ještě nejkratší pravidla.


Nahoru Nahoru
  Profil Zobrazit autorovy stránky 
 

#

18 led 2015 14:01

Offline
Site Admin
Uživatelský avatar
Registrován: 10 led 2007 21:19
Příspěvky: 1162

Spanker píše:
Na druhou stranu nemůžu souhlasit s někde se vyskytujícími názory, že pravidla moc narůstají a nemělo by se do nich nic přidávat. Když to srovnám s ostatními sporty, tak se mi zdá, že máme pořád ještě nejkratší pravidla.

Jj, naše Pravidla bych viděl jako velmi snadno nastudovatelný materiál oproti jiným sportům, které jsem dělal či pozoroval pro inspiraci. Navíc při různých změnách často dojde k revizi původních formulací, kdy se podaří vykompenzovat něco nového v Pravidlech zkrácením/vypuštěním něčeho původního.

_________________
Kuličky weblog
Weblog o všem, co se týká našeho sportu


Nahoru Nahoru
  Profil Zobrazit autorovy stránky 
 

#

22 led 2015 18:09

Offline
Registrován: 13 črc 2010 22:28
Příspěvky: 507

Já bych tyhle věci moc neřešil. Většinou opravdu záleží na domluvě mezi hráči.
Co se týče vyndavání kuliček v průběhu hry, to bych taky do pravidel nedával. Vždyť co není zakázáno je povoleno :-) A pak by mohly nastat situace, že by pravidla začala řešit po kolika kuličkách a na kterých důlcích už se vyndavat mohou a kdy ne. Toho bych se chtěl vyvarovat.
"Horizontálně-vertikální nerovnosti" je formulace, která se mi moc líbí. Nechme ji tam, je opravdu výstižná.


Nahoru Nahoru
  Profil
 

#

22 led 2015 18:50

Offline
Site Admin
Uživatelský avatar
Registrován: 10 led 2007 21:19
Příspěvky: 1162

Pavel Zoufalý píše:
"Horizontálně-vertikální nerovnosti" je formulace, která se mi moc líbí. Nechme ji tam, je opravdu výstižná.

Já si právě říkám, jaký je rozdíl mezi "nerovností" a "horizontálně-vertikální nerovnosti" - s odstupem času v tom nedokážu vycítit žádný rozdíl...

_________________
Kuličky weblog
Weblog o všem, co se týká našeho sportu


Nahoru Nahoru
  Profil Zobrazit autorovy stránky 
 

#

22 led 2015 20:34

Offline
Registrován: 13 črc 2010 22:28
Příspěvky: 507

Nojo, to je fakt. Nad tím jsem se nezamyslel. Ale "horizontálně-vertikální nerovnost" zní ohromně vědecky :-)


Nahoru Nahoru
  Profil
 

#

29 led 2015 13:52

Offline
Site Admin
Uživatelský avatar
Registrován: 10 led 2007 21:19
Příspěvky: 1162

Pro přehlednost sem dávám oba návrhy (liší se jen onou drobností ohledně horizontálně - vertikálních nerovností).

Návrh č.1 - Článek 2.4 změnit takto:
Kuličky se hrají na povrchu, který musí být dle možností upraven tak, aby se na něm vyskytovalo co nejméně horizontálně - vertikálních nerovností. Čára hodu je od středu důlku vzdálena 750 cm, důlek má průměr 7 - 11 cm a musí být min. 5 cm hluboký. V případě použití výztuhy se za průměr důlku považuje horní vnitřní průměr výztuhy. Za důlkem musí být min. 2 m volného prostoru. Důlek má kulatý tvar.

Návrh č.2 - Článek 2.4 změnit takto:
Kuličky se hrají na povrchu, který musí být dle možností upraven tak, aby se na něm vyskytovalo co nejméně nerovností. Čára hodu je od středu důlku vzdálena 750 cm, důlek má průměr 7 - 11 cm a musí být min. 5 cm hluboký. V případě použití výztuhy se za průměr důlku považuje horní vnitřní průměr výztuhy. Za důlkem musí být min. 2 m volného prostoru. Důlek má kulatý tvar.

_________________
Kuličky weblog
Weblog o všem, co se týká našeho sportu


Nahoru Nahoru
  Profil Zobrazit autorovy stránky 
 

#

29 led 2015 13:56

Offline
Site Admin
Uživatelský avatar
Registrován: 10 led 2007 21:19
Příspěvky: 1162

Pavel Zoufalý píše:
Co se týče vyndavání kuliček v průběhu hry, to bych taky do pravidel nedával. Vždyť co není zakázáno je povoleno :-)

Pravda, měl jsem v hlavě ještě to pravidlo, že kuličky z důlku vyndavá poražený, což by nebylo úplně možné, pokud by před koncem hry nějaké už byly venku. Ale s novým pravidlem, které mu dává jen možnost kontroly, mi to přijde už nekolidující.

_________________
Kuličky weblog
Weblog o všem, co se týká našeho sportu


Nahoru Nahoru
  Profil Zobrazit autorovy stránky 
 

#

29 led 2015 19:16

Offline
Uživatelský avatar
Registrován: 12 lis 2007 23:10
Příspěvky: 578
Věk: 44
Bydliště: Plzeň

Pavel Zoufalý píše:
Nojo, to je fakt. Nad tím jsem se nezamyslel. Ale "horizontálně-vertikální nerovnost" zní ohromně vědecky :-)

Pavle, to máš pravdu, že to zní vědecky. :D Ale je pravda, že by to tam být nemuselo.

_________________
Kuličky hraji hlavně pro zábavu, ale pohár mě rozhodně neurazí. :-)


Nahoru Nahoru
  Profil
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Toto téma je zamknuté. Nemůžete posílat nové příspěvky ani odpovídat na starší.
 Stránka 1 z 2  [ Příspěvků: 26 ]  »

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 3 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru


Přejít na:  
cron