Přihlásit se | Registrovat


Odeslat nové téma Toto téma je zamknuté. Nemůžete posílat nové příspěvky ani odpovídat na starší.
 Stránka 2 z 3  [ Příspěvků: 31 ]  »

29 led 2015 19:37

Offline
Registrován: 13 črc 2010 22:28
Příspěvky: 507

Nemohu si pomoct, ale slovíčko "za" mi tam stále vadí. Někteří hráči by si ho mohli špatně vyložit. Klidně bych ho zaměnil za "na". Smysl by zůstal stejný, pokud by to bylo spojeno s formulací "na úroveň čary hodu", případně "na čáru hodu nebo její úroveň"
A ještě k tomu čl. 3.2.7. Tady bych to napsal takto: "Jestliže hráč nemůže během hry nalézt některou ze svých kuliček, může ji ponechat na svém místě a pokračovat cvrnkáním náhradní kuličkou z úrovně čáry hodu." Slovo "zpoza" mi zní tak nějak archaicky.
Ale jinak souhlasím. Nenašel někdo z vás v pravidlech ještě nějaký jiný článek, kterého by se to mohlo týkat? Já na to ještě nekoukal.


Nahoru Nahoru
  Profil
 

#

29 led 2015 20:10

Offline
Uživatelský avatar
Registrován: 12 lis 2007 23:10
Příspěvky: 578
Věk: 44
Bydliště: Plzeň

admin píše:

Návrh č. 2:

Pokud hráč cvrnká kuličku z čáry hodu (ať z důvodu trestu, nebo vlastního rozhodnutí) a čára hodu je zhotovena tak, že na ní nelze umístit kuličku, může ji umístit na libovolné místo vzdálené 7,5m od středu důlku, přičemž ale nesmí omezit hráče hrající na sousedních důlcích.
(je třeba specifikovat, kam přesně formulaci do Pravidel umístit)




Tuhle možnost bych rozhodně úplně zamítl. Důvodem je: pokud by nebyla vytvořena kružnice okolo důlku, kde bod S je střed důlku a ke kraji kružnice je to 7,5 m, tak bychom mohli mít problém s určením místa, kde je to již 7,5 m a kde ne. Už vidím ten případ, kdy hráč bude obcházet kolem dokola a pak se bude ptát či žádat pořadatele o změření vzdálenosti. Ten zjistí, že to je třeba 7,3 m a bude zase čekat, než si hráč vybere jiné místo, které bude opět měřit. A tak to může jít do nekonečna. Takže já jsem proti této možnosti. Ostatní Petrovo návrhy se mi jeví OK.
Díky za pozornost ..... konec rozhlasu. :-)

_________________
Kuličky hraji hlavně pro zábavu, ale pohár mě rozhodně neurazí. :-)


Nahoru Nahoru
  Profil
 

#

29 led 2015 21:38

Offline
Site Admin
Uživatelský avatar
Registrován: 10 led 2007 21:19
Příspěvky: 1162

Pavel Zoufalý píše:
Nemohu si pomoct, ale slovíčko "za" mi tam stále vadí. Někteří hráči by si ho mohli špatně vyložit.

Matně si vybavuji, že jsme slovíčko "za" řešili, nejspíš v souvislosti s tím, že hráč stojí za čárou hodu. Potenciální nedorozumění v tom smyslu, kde že to je "za", jsme myslím "vyřešili" uvědoměním si toho, že slova před a za se berou v potaz směrem od bodu, od kterého se referuje (v tomto případě od důlku, takže za čárou hodu = na té straně, co se stojí při rozhozu).

Myslel jsi tu možnost špatného vyložení takto nebo ještě nějak jinak?

Pavel Zoufalý píše:
Klidně bych ho zaměnil za "na". Smysl by zůstal stejný, pokud by to bylo spojeno s formulací "na úroveň čary hodu", případně "na čáru hodu nebo její úroveň"

Je pravda, že za ta leta snad nikdy nebyl problém s tím, že by si někdo stěžoval, že soupeř nemá kuličku přesně na čáře hodu a že se s touto formulací "bude dát žít" i nadále. Nicméně přesné umístění na čáru hodu/její úroveň je technicky nemožné, tak mi přijde dobré použít právě to "za".

Pavel Zoufalý píše:
A ještě k tomu čl. 3.2.7. Tady bych to napsal takto: "Jestliže hráč nemůže během hry nalézt některou ze svých kuliček, může ji ponechat na svém místě a pokračovat cvrnkáním náhradní kuličkou z úrovně čáry hodu." Slovo "zpoza" mi zní tak nějak archaicky.
Ale jinak souhlasím. Nenašel někdo z vás v pravidlech ještě nějaký jiný článek, kterého by se to mohlo týkat? Já na to ještě nekoukal.

Je tam u obou případů pár výskytů (používal jsem ctrl + f a dal vyhledat výraz "čár", zvýrazní to všechny výskyty slova čára ve všech pádech). Zpoza mi taky zní trochu archaicky, ale je to jediné, co mě pro tyhle případy napadlo. Kdybyste někdo měl lepší slovo, určitě bych se mu nebránil.

_________________
Kuličky weblog
Weblog o všem, co se týká našeho sportu


Nahoru Nahoru
  Profil Zobrazit autorovy stránky 
 

#

31 led 2015 09:24

Offline
Registrován: 13 črc 2010 22:28
Příspěvky: 507

Možnost špatného vyložení jsem myslel spíš tak, že pokud tam bude "za", tak by soupeř mohl trvat na tom, aby byla umístěna za čárou hodu, byť by byla vyvýšena. Formulace "na čáru hodu, nebo její úroveň" je podle mne výstižnější.
K článku 3.2.7.- ponechal bych tam prosté "z", tak jak jsem to napsal.


Nahoru Nahoru
  Profil
 

#

02 úno 2015 15:13

Offline
Site Admin
Uživatelský avatar
Registrován: 10 led 2007 21:19
Příspěvky: 1162

Pavel Zoufalý píše:
Možnost špatného vyložení jsem myslel spíš tak, že pokud tam bude "za", tak by soupeř mohl trvat na tom, aby byla umístěna za čárou hodu, byť by byla vyvýšena. Formulace "na čáru hodu, nebo její úroveň" je podle mne výstižnější.

Takhle řečeno, možná by to opravdu mohlo někoho napadnout, na druhou stranu, pokud by to pochopil tak, že opravdu má dát kuličku na ono nehratelné místo za vyvýšenou čáru hodu, nejspíš by to mohl pochopit špatně i při použití formulace "na čáru hodu".

Navíc když vezmeme v úvahu polopatické vysvětlení v jednotlivých článcích (jak návrh č. 3 předpokládá), např.:
Hráč může, kdykoliv je na řadě a uzná to za vhodné, přemístit kteroukoliv svou kuličku za úroveň čáry hodu, odkud pokračuje cvrnkáním.

a zejména nový čl. 3.2.10:
Pokud hráč umisťuje kuličku za úroveň čáry hodu, může ji umístit libovolně daleko na obě strany od vyznačené čáry hodu, pokud tím neomezí hráče na jiných hřištích.

...tak to je snad dost jasně vysvětlené, jak je to myšleno, ne?

_________________
Kuličky weblog
Weblog o všem, co se týká našeho sportu


Nahoru Nahoru
  Profil Zobrazit autorovy stránky 
 

#

03 úno 2015 21:18

Offline
Registrován: 13 črc 2010 22:28
Příspěvky: 507

Já ti nevím, pořád se mi to nezdá. Navíc při formulaci čl. 3.2.10 by to mohlo vyznít i tak, že si tu kuličku může dát kamkoliv za čáru hodu, třeba i hodně daleko za ní. (což vlastně může, ale byl by blázen). Slovíčko "na" by v tomto případě jasně specifikovalo prodloužení čáry hodu po přímce.


Nahoru Nahoru
  Profil
 

#

03 úno 2015 23:09

Offline
Uživatelský avatar
Registrován: 15 úno 2007 22:58
Příspěvky: 177

Pavel Zoufalý píše:
Já ti nevím, pořád se mi to nezdá. Navíc při formulaci čl. 3.2.10 by to mohlo vyznít i tak, že si tu kuličku může dát kamkoliv za čáru hodu, třeba i hodně daleko za ní.

A když oběhne zeměkouli tak dokonce až k důlku :)


Nahoru Nahoru
  Profil Zobrazit autorovy stránky 
 

#

07 úno 2015 15:13

Offline
Site Admin
Uživatelský avatar
Registrován: 10 led 2007 21:19
Příspěvky: 1162

Pavel Zoufalý píše:
Já ti nevím, pořád se mi to nezdá. Navíc při formulaci čl. 3.2.10 by to mohlo vyznít i tak, že si tu kuličku může dát kamkoliv za čáru hodu, třeba i hodně daleko za ní. (což vlastně může, ale byl by blázen). Slovíčko "na" by v tomto případě jasně specifikovalo prodloužení čáry hodu po přímce.

Tak je to taky myšleno - stejný princip jako při házení. Při házení je třeba stát za čárou hodu a pokud někdo chce, může házet třeba z 10 metrů. Ale jak píšeš, byl by asi blázen :)

Stejně tak kulička by musela být za čárou hodu, a to jen z toho důvodu, že by z pohledu litery Pravidel bylo snazší poznat, jestli je skutečně za čárou či ne. Z hlediska ducha Pravidel se myslím shodneme, že i bez této specifikace v Pravidlech, umístění kuličky za úroveň čáry hodu je v duchu Pravidel. Návrh č. 3 tak sbližuje literu i ducha Pravidel.

Jak ostatní členové VV vnímáte formulace v jednotlivých návrzích z hlediska jejich srozumitelnosti?

_________________
Kuličky weblog
Weblog o všem, co se týká našeho sportu


Nahoru Nahoru
  Profil Zobrazit autorovy stránky 
 

#

07 úno 2015 19:54

Offline
Uživatelský avatar
Registrován: 12 lis 2007 23:10
Příspěvky: 578
Věk: 44
Bydliště: Plzeň

Jen taková malá věcná. Když budu slovíčkařit a chytračit, tak která strana je za čárou hodu a která před čárou hodu. Protože když nahazuji, Tak stojím podle mého před čárou hodu. A z této strany by se pak mělo i případně cvrnkat.

_________________
Kuličky hraji hlavně pro zábavu, ale pohár mě rozhodně neurazí. :-)


Nahoru Nahoru
  Profil
 

#

07 úno 2015 20:43

Offline
Site Admin
Uživatelský avatar
Registrován: 10 led 2007 21:19
Příspěvky: 1162

Martin Adamec píše:
Jen taková malá věcná. Když budu slovíčkařit a chytračit, tak která strana je za čárou hodu a která před čárou hodu. Protože když nahazuji, Tak stojím podle mého před čárou hodu. A z této strany by se pak mělo i případně cvrnkat.

Otázku před/za jsme už kdysi někde řešili. Jestli si pamatuju dobře, shodli jsme se na tom, že pojem "za" je vztažný k objektu, od kterého se referuje, v tomto případě od důlku (házím kuličky do důlku, z pohledu od důlku stojím za čárou hodu). Stejně tak je to myšleno s umístěním kuličky za čáru hodu.

_________________
Kuličky weblog
Weblog o všem, co se týká našeho sportu


Nahoru Nahoru
  Profil Zobrazit autorovy stránky 
 

#

08 úno 2015 17:39

Offline
Registrován: 13 črc 2010 22:28
Příspěvky: 507

Hlasuji pro návrh č. 3.


Nahoru Nahoru
  Profil
 

#

08 úno 2015 17:42

Offline
Site Admin
Uživatelský avatar
Registrován: 10 led 2007 21:19
Příspěvky: 1162

Hlasuji pro návrh č. 3.

_________________
Kuličky weblog
Weblog o všem, co se týká našeho sportu


Nahoru Nahoru
  Profil Zobrazit autorovy stránky 
 

#

08 úno 2015 17:59

Offline
Registrován: 23 dub 2008 00:47
Příspěvky: 394

Hlasuji pro návrh č.3.


Nahoru Nahoru
  Profil
 

#

08 úno 2015 19:53

Offline
Uživatelský avatar
Registrován: 12 lis 2007 23:10
Příspěvky: 578
Věk: 44
Bydliště: Plzeň

Také hlasuji pro návrh č. 3. Nic jiného (lepšího) stejně už nevymyslíme.

_________________
Kuličky hraji hlavně pro zábavu, ale pohár mě rozhodně neurazí. :-)


Nahoru Nahoru
  Profil
 

#

14 bře 2015 00:25

Offline
Registrován: 14 lis 2007 09:33
Příspěvky: 183

Hlasuji pro návrh č.3


Nahoru Nahoru
  Profil
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Toto téma je zamknuté. Nemůžete posílat nové příspěvky ani odpovídat na starší.
 Stránka 2 z 3  [ Příspěvků: 31 ]  »

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 3 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru


Přejít na:  
cron