Přihlásit se | Registrovat


Odeslat nové téma Odpovědět na téma
 Stránka 1 z 1  [ Příspěvků: 2 ] 

27 kvě 2011 08:29

Offline
Registrován: 27 kvě 2011 08:00
Příspěvky: 1

Zdravím všechny kuličkáře,
jsem zde nový, koupil jsem klukovi kuličky a chci s ním začít hrát, ale nepamatoval jsem si už pravidla, tak jsem se díval na stránky svazu a vidím, že ta jsou úplně jiná, než podle kterých jsme hrávali za mého mládí. Zřejmě to byla nějaká krajová zvláštnost, klidně s ním budu hrát podle oficiálních pravidel, ale jen by mě zajímalo, jestli se s takovými pravidly někdo setkal a mohl by mi je připomenout, protože ani mí kamarádi si je už moc nepamatují. Nevím jestli šlo o celomoravskou záležitost nebo se to týkalo jen okolí Přerova, ale pokud si vzpomínám, hrálo se to nějak takto. V různé vzdálenosti od důlku jsme udělali tři čáry. Nejprve se házelo z té nejbližší. Kdo hodil nejblíž důlku (popř. se trefil), začínal, kdo byl druhý nejdál, byl druhý v pořadí atd. Pokud někteří měli kuličky ve stejné vzdálenosti od důlku (popř. je měli v důlku), šli se tzv. bít na druhou čáru - začínal pak ten bijící se, který byl kuličkou nejblíže důlku (míněno z těch, kteří se bili). Pokud na tom byli bijící se stejně, bili se znovu atd. Ten, kdo začínal cvrnkat, cvrnkal tak dlouho, dokud se trefoval do důlku, jinak ho vystřídal další (tady už si ovšem přestávám být pravidly docela jist). Ten, kdo do důlku cvrnkl poslední kuličku ze všech, musel jít ještě tak zvaně zabíjet na čáru nejvzdálenější od důlku. Myslím, že k zabití měl jeden hod a jeden cvrnk, ale nejsem si opět jist. Pakliže se mu podařilo dostat kuličku takto do důlku, byly všechny kuličky jeho. Jestliže v zabíjení neuspěl, vystřídal ho další v pořadí, který musel cvrnknout do důlku tu kuličku, kterou se předchozímu nepodařilo jeho zabíjení. Povedlo-li se mu to, šel sám zabíjet atd.

Hrál někdo podle zhruba takových pravidel a mohl by mi je upřesnit? Fakt by mě to zajímalo. Dík. Vítek


Nahoru Nahoru
  Profil
 

#

27 kvě 2011 13:25

Offline
Site Admin
Uživatelský avatar
Registrován: 10 led 2007 21:19
Příspěvky: 1162

Kuličky jsou jen sportovní náčiní, podobně jako s míčem lze hrát více různých her, stejně je tomu s kuličkami. Určitě se dá pobavit spoustou zajímavých her, ať již těch, které si někteří pamatují z dob dětství, tak zcela nových.

Pravidla na našich stránkách vznikla nezávisle na jakýchkoliv existujících hrách. Byl zde kladen důraz na minimalizaci prvku náhody, což je podstatný požadavek na pravidla v každém seriózním sportu. Zároveň šlo o to, aby k vítězství nestačila pouze mechanická zručnost, ale krom psychiky hrála roli i dobrá strategie.

Jinak na Moravě pořádají turnaje kluby ve Vsetíně a Vratimově - když se na některém zastavíte, hráči s vámi téma pravidel jistě rádi proberou detailněji.

_________________
Kuličky weblog
Weblog o všem, co se týká našeho sportu


Nahoru Nahoru
  Profil Zobrazit autorovy stránky 
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma
 Stránka 1 z 1  [ Příspěvků: 2 ] 

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 7 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru


Přejít na: